Laima VABALIENĖ
„Džiaugiuosi visais, kurie šiandien esate čia. Drauge prisimindami praeitį, mes puoselėjame dabartį ir galime kurti ateitį“, – į susirinkusiuosius paminėti dvi garbias sukaktis kreipėsi Vilkaviškio viešosios bibliotekos direktorė Vilija Gilienė.
Su sveikinimais ir padėkomis
Vilkaviškio viešosios bibliotekos 90-etis ir buvusios „Žiburio“gimnazijos, kurios pastate įsikūrusi ši knygų šventovė, 100-etis Vilkaviškio parapijos salėje subūrė gausią bibliotekininkų bendruomenę, jos bičiulius, draugus, rėmėjus. Šventės įžanga –Vaikų ir jaunimo centro dramos būrelio kompozicija tarsi atvertė pirmąjį „Žiburio“ gimnazijos istorijos puslapį. Žiupsnelį žinių apie bibliotekos praeitį, sąsajas su gimnazijos veikla pateikė ir renginio vedėja Raimonda Kurauskienė, ir direktorė V. Gilienė. Garbinga šių įstaigų istorija atsispindėjo šventei parengtuose stenduose, o nuveikti darbai – multimedijos skaidrėse, kurios visą renginį keitėsi ekrane.
Tačiau didžiausias dėmesys buvo skirtas šventiškai išpuoštoje salėje sėdintiems rajono bibliotekininkams. Tiems, kas šiais laikais skleidžia „Žiburio“ šviesą. Sveikinimo žodžiai ir padėkos, atrodo, palietė kiekvieną. Už skaitymo tradicijų puoselėjimą, projektų vykdymą, kūrybišką ir nuoširdų ilgametį darbą savo padėkas bei dovanas teikė bibliotekos globėjai ir rėmėjai Seimo nariai Juozas Olekas, Algirdas Butkevičius, Kęstutis Smirnovas, rajono meras Algirdas Neiberka ir Savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja Alma Finagėjevienė. Tarp sveikintojų buvo ir dekanas prelatas Vytautas Gustaitis, prieš renginį su bibliotekininkais meldęsis šv. Mišiose katedroje, Kultūros ministerijos atstovė Gražina Ramanauskienė, Lietuvos bibliotekininkų draugijos pirmininkė Jolita Steponaitienė, Kauno apskrities viešosios bibliotekos direktorė Asta Naudžiūnienė, kolegės iš Joniškio, Marijampolės, rajono mokyklų. Visi akcentavo bibliotekininkų, kaip tarpininkų tarp žinių ir žmogaus, darbo svarbą, prisidedantį prie kiekvieno iš mūsų gyvenimo pažangos.
Ne be reikalo šventės vedėja R. Kurauskienė, žvelgdama į ilgą sveikintojų sąrašą, sakė, kad geriau turėti ne šimtą eurų, o šimtą draugų. Nuoširdūs bendrystės ir bendradarbiavimo ryšiai biblioteką sieja su daugeliu rajono įstaigų. Gausus jų atstovų būrys rikiavosi su gėlėmis, dovanomis ir linkėjimais bibliotekai visuomet likti šviesiu kultūros žiburiu, traukiančiu ir mažą, ir seną, savo veikloje nepristigti kūrybiškumo, drąsių sumanymų ir energijos juos įgyvendinant. Didžiausią ovacijų bangą sukėlė buvusios ilgametės bibliotekos direktorės Astos Velioniškienės linkėjimas šimtmetį bibliotekai sutikti renovuotame pastate ir šiuolaikiškai atsinaujinusiai.
Po oficialiosios dalies visi buvo pakviesti pasiklausyti aktorės Eglės Jackaitės ir džiazo virtuozo Vytauto Labučio programos bei pasivaišinti. Dauguma šventės dalyvių noriai fotografavosi prie specialiai šiai šventei parengtos fotosienelės.
Iš Vilkaviškio gimnazijos istorijos
Buvusios Vilkaviškio „Žiburio“ gimnazijos pastatas iškilo 1882–1884 metais ir yra vienas iš seniausių pastatų Vilkaviškyje. Nuo 1902 metų jis buvo skirtas pasieniečių kareivinėms, vėliau parduotas vilkaviškiečiams Juozui Plečkaičiui ir Karoliui Šefleriui. 1908 metais čia veikė rusiška berniukų gimnazija, o 1918 metais įkurta katalikiškos „Žiburio“ draugijos gimnazija. Jai vadovauti buvo paskirtas Steponas Vaitkevičius. Tuometinė mokymo įstaiga sparčiai plėtėsi ir 1924 metais čia buvo jau per 400 mokinių, ją baigė pirmoji abiturientų laida. 1920 m. gimnazija buvo suvalstybinta ir jai suteiktas dr. Jono Basanavičiaus vardas. Mokslas tuo metu buvo mokamas, tad suprantama, kad ne kiekvienas žmogus galėjo leisti vaikus į mokslą. Gimnazistai mokėsi įvairių kalbų, tiksliųjų mokslų, buvo ir kūno kultūros pamokos. Raudonų plytų pastate mokėsi visa plejada žymių kūrėjų: Salomėja Nėris, Kazys Bradūnas, Petras Karuža, Juozas Tysliava, Kotryna Grigaitytė, Petronėlė Orintaitė, Julija Švabaitė, Antanas Vaičiulaitis, žurnalistas Kazys Karuža, kalbininkas Juozas Senkus, pirmoji Lietuvos parašiutininkė, lakūnė Antanina Liorentaitė. Po visą pasaulį pasklidę „Žiburio“ gimnazijos auklėtiniai skleidė pagarbos, meilės savo kraštui ir humanitarines vertybes.
Buvę gimnazistai ar vėliau šiame pastate mokęsi vilkaviškiečiai iki šiol nepamiršta savo mokymosi vietos ir lankydamiesi gimtinėje užsuka į biblioteką, kuri gimnazijos pastate įsikūrė 1978 m. Tiesa, išlikusių gyvų gimnazijos mokinių nėra daug, tačiau tradiciją aplankyti buvusią gimnaziją tęsia jų vaikai. Rašytojo A. Vaičiulaičio dukros į Vilkaviškį atvyksta iš JAV ir čia organizuoja tėvelio atminimui skirtus renginius. Glaudūs ryšiai biblioteką siejo su poetu Kaziu Bradūnu, o šiuo metu bendraujama su rašytojo dukra Elena Bradūnaite-Aglinskiene.
Bibliotekos dešimtmečiai
Viešosios bibliotekos istorijos pradžia laikomi 1928 metai, kai Vilkaviškyje buvo įsteigta Nepriklausomybės skaitykla. Čia buvo prenumeruojama keletas dienraščių, savaitraščių ir žurnalų lietuvių, vokiečių, žydų ir rusų kalbomis. Bibliotekos veiklą pristabdė karas, bet 1945 metais ji buvo atkurta. Biblioteka buvo nedidelė, knygų fondas menkas – apie 250 egzempliorių. 1950 metais biblioteka tapo rajonine, išlaikoma iš rajono biudžeto.
Per laikotarpį nuo 1961 metų iki 1976 metų išaugo rajoninės bibliotekos fondai, pradėtas komplektuoti gramofono plokštelių fondas, skaitytojų skaičius padidėjo iki 2605. Rajone plėtėsi kaimo bibliotekų tinklas, daug dėmesio buvo skiriama masiniam darbui, renginiams.
1977 metais Vilkaviškyje pradėta bibliotekų tinklo centralizacija. Po jos rajone liko 41 kaimo filialas, 2 miesto filialai, 20 kilnojamųjų bibliotekėlių ir 3 knygų išdavimo punktai. Biblioteka tapo universali, su vieningu fondu, galinčiu kuo optimaliau patenkinti augančius skaitytojų poreikius.
Šiuo metu viešosios bibliotekos sistemą sudaro 32 bibliotekos. Jose sutelkta 7722 skaitytojai, per metus išduodama 176 443 įvairių leidinių ir dokumentų. Bibliotekos ir filialų dokumentų fondą sudaro 258 222 įvairiausi leidiniai.
Ne tik knygų lentynos
Viešoji biblioteka tapo traukos centru vietos bendruomenei susiburti. Vilkaviškiečiai į buvusios „Žiburio“ gimnazijos pastatą ateina pasisemti išminties: skaito knygas, mokosi kompiuterinio raštingumo pagrindų, dalyvauja įvairiuose renginiuose.
Biblioteka nuolat stiprina naujų elektroninių paslaugų ir produktų sklaidą rajono gyventojams, kuria ir plėtoja naujas elektronines paslaugas ir produktus, siekia užtikrinti viešą prieigą prie bendruomenės poreikius atitinkančio skaitmeninio turinio ir tobulina gyventojų įgūdžius juo naudotis. Bibliotekoje ir 28 filialuose yra įrengta vieša nemokama interneto prieiga, sistemoje veikia 183 kompiuterizuotos darbo vietos, gyventojams organizuojami kompiuterinio raštingumo mokymai.
Per metus bibliotekininkai suorganizuoja per 1000 renginių, kuriais supažindina visuomenę su laikmečio aktualijomis, svarbiomis istorinėmis ir kultūrinėmis datomis, rašytojų, menininkų kūryba ir veikla.
„Kiekvienas laikmetis visuomenei kėlė ir kelia jam būdingus ir reikšmingus reikalavimus, iššūkius, o biblioteka buvo ir yra jų atspindys, nes kokie esame mes – tokia ir mūsų biblioteka“, – sako direktorė V. Gilienė.
Projektą „Lietuva – širdy“ remia Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.