Tapkime draugais!

Labiausiai vertino mažalapę liepą

Paskelbė:

Paskelbta:


Rinkimuose „Vaistinis augalas 2024“ nugalėjo mažalapė liepa.

Paskelbus apie rinkimus buvo pasiūlyta 60 vaistinių augalų. Už juos balsuoti visuomenė galėjo viešoje apklausoje. Galutinį rezultatą lėmė susumuoti tos apklausos ir komisijos narių balsai. Į finalą pateko mažalapė liepa, siauralapis gaurometis, meškinis česnakas, paprastasis kmynas, paprastoji avietė.

Mažalapės liepos vaistinė augalinė žaliava – žiedynai su žiedynlapiais. Liepų žiedų geriamieji preparatai vartojami šalinti lengvus nervinės įtampos ir peršalimo ligų simptomus. Vandeninis užpilas naudojamas burnos ertmei skalauti sergant gleivinės uždegimu, angina, stomatitu, gingvitu. Liepų žiedų arbata naudojama kvėpavimo takų ligoms ir gripui gydyti, žmonės jas vartoja kamuojami lėtinio kosulio, susirgę mažakraujyste, inkstų ir šlapimo pūslės ligomis.

Koncentruotu liepų žiedų bei lapų nuoviru arba kompresais išoriškai malšinami sąnarių ir podagros skausmai, ruošiamos aromatinės higieninės vonios. Šis nuoviras drėkina ir švelnina veido odą, mažina raukšles bei stiprina plaukų šaknis. Sutrinta šviežių liepų pumpurų ir lapų masė naudojama gydyti odos žaizdoms ir nudegimams.

Liepų žiedų preparatai nerekomenduojami nėščiosioms ir kūdikius maitinančioms moterims, taip pat sergantiesiems širdies ir kraujotakos sistemos ligomis.

Mažalapė liepa – maistinis ir medingas augalas: jo žiedais aromatizuojami balzamai bei trauktinės. Per žydėjimą iš vienos brandžios liepos žiedų surenkamo nektaro kiekis prilygsta hektaro plote augančių grikių žiedynų nektarui. Atkreiptinas dėmesys, kad liepų žiedų negalima ruošti užteršto dirvožemio ir oro sąlygomis.

Lietuvoje tradicija tampančių Metų vaistinio augalo rinkimų tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į vaistinių augalų pažinimo svarbą, jų racionalų praktinį naudojimą. Siekiama supažindinti su augalinių vaistinių preparatų ne tik gydomosiomis savybėmis, bet ir kontraindikacijomis, šalutiniais ir nepageidaujamais poveikiais bei jų sąveika su kitais vaistais. Prieš pradedant gydymo kursą rekomenduoja pasitarti su gydytoju arba vaistininku. Besidomintiesiems vaistiniais augalais ir iš jų pagamintais augaliniais vaistais rekomenduojama šias žinias įsisavinti iš recenzuojamų mokslo leidinių – monografijų, knygų bei specializuotų žurnalų.

Šįkart rinkimai buvo skirti paminėti Pirmojo Lietuvos universiteto Botanikos sodo Vaistinių augalų skyriaus studijų, mokslinės ir praktinės veiklos raidos 100-metį bei UAB „Aconitum“ 25-metį.

Pagal spaudą

 


Pasidalinkite šiuo straipsniu:


Parašykite komentarą


Praradote slaptažodį?

naujausi straipsniai

reklama

statistika


Hey.lt - Interneto reitingai
Skip to content