Šalies žemdirbiams, jau pradėjusiems javapjūtę, išbandymų netrūksta. Niekaip nesitraukiantis afrikinis kiaulių maras, drastiškai mažėjančios pieno supirkimo kainos kelia didžiulį susirūpinimą ir jiems, ir valdžiai. Praeitą penktadienį ūkininkai rinkosi Jonavoje, kad aptartų sudėtingą situaciją.
Jonavos rajone praėjusią savaitę smulkiajam ūkiui smūgiavęs afrikinis kiaulių maras vėl paskleidė nusivylimo bangą. Rajono kiaulių augintojams nusviro rankos: viena kiaulė sugadino gyvenimą 50 tūkst. kiaulių. Į Jonavos rajoną atvykusi Žemės ūkio ministerijos specialistų komanda savivaldybės salėje susirinkusiems kiaulių augintojams detaliai paaiškino, kokių veiksmų imamasi, kai nustatomas įvykis, dar kartą paaiškino, kokių biosaugos priemonių reikia laikytis, pasidalijo žiniomis, kas naujo girdėti tyrinėjant šią ligą. „Taip, maras labai pavojingas, bet per orą kiaulė juo neužsikrės. Žmogiškasis faktorius čia vaidina pagrindinį vaidmenį. Gali liga siausti gretimame kieme, tačiau jeigu žmogus saugosis, galima garantuoti, kad jo kiaulės nesusirgs“, – kalbėjo Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus pavaduotojas Vidmantas Paulauskas.
Jonavos rajono savivaldybės atstovai pasidalijo nerimą keliančia informacija, kad rajone šernų skaičius tik auga, jų daromi nuostoliai – taip pat. Susitikimo dalyviai vieningai sutarė, kad šių gyvūnų, pernešančių afrikinio kiaulių maro užkratą, populiaciją būtina sumažinti bent per pusę. „Šernai vaikšto ir iš mūsų juokiasi. Iššaudykime šernus ir auginkime kiaules“, – siūlė ūkininkai. Veterinarijos specialistų nuomone, šernų populiaciją sumažinus iki 70 proc., liga turėtų pati gamtoje užgesti.
„Dedame visas pastangas suvaldyti situaciją. Jau rugpjūčio 24 d. kartu su premjeru Algirdu Butkevičiumi susitiksime su žemės ūkio eurokomisaru Filu Hoganu aptarti kainų skirtumo iš trečiosios zonos kompensavimo ir kompensacijų pieno gamintojams klausimų“, – informavo ministrė V. Baltraitienė.
Tą pačią dieną Jonavoje vyko ir Lietuvos pieno gamintojų asociacijos išplėstinis tarybos posėdis, kuriame dalyvavo ir mūsų rajono žemdirbių delegacija.
Nepaisydami prasidėjusios javapjūtės, žmonės suvažiavo iš visos Lietuvos. Pieno gamintojai niūriai konstatavo, kad sukanka metai, kai dėl Rusijos embargo pieno gamintojai dirba žemiau savikainos, ypač kenčia specializuoti pieno ūkiai. Neįtikėtinai nukritusios pieno supirkimo kainos varo į neviltį visos šalies smulkiuosius pieno gamintojus, norinčius, kad jiems tektų ne mažiau kaip 40 proc. pieno ir pieno produkto kainos. Žemdirbiai neslėpė apmaudo, kad kol kas niekas nesugeba pastatyti į vietą savivaliaujančių prekybininkų ir perdirbėjų. „Keista, kad perdirbėjai, gaudami tokią pigią žaliavą, skundžiasi. Pasirodo, kad šiandien sunkiausia prekybininkams“, – ironizavo pieno gamintojai.
Kitą savaitę bus deramasi dėl specialiosios 25 mln. eurų paramos iš Lietuvos valstybės biudžeto, o Europos Komisijos bus prašoma 32 mln. eurų kompensacijų. Spalį mokami tiesioginių išmokų avansai pirmiausia bus mokami būtent pieno gamintojams.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.