Vilkaviškio krašto muziejui dovanotų Uršulės Astrienės (Astras) tautodailės darbų parodą aplankė kūrėjos sūnus ir anūkė.
Prieš keletą metų muziejų pasiekė siunta iš už Atlanto. Ją atvėrę muziejininkai išvydo nuostabaus grožio dailės darbus, sukurtus iš šiaudų stiebelių. Tai buvo tautodailininkės Uršulės Astrienės (Astras) meno kūriniai.
Antrojo pasaulinio karo pabaigoje Uršulė kartu su pabėgėlių iš Lietuvos banga apsigyveno Vokietijos pabėgėlių stovykloje. Ten įsidarbino virėja. Sūnus Antanas prisiminė, kad virėjos amato motina išmoko Paežerių dvare veikusioje Amatų mokykloje. Kartu su Uršulės anūke vaikščiodamas po atjaunėjusius dvaro rūmus, Amerikoje užaugęs lietuvis stebėjosi restauratorių darbu senajame Paežerių dvare.
Talentingos menininkės pirmosios margučių marginimo ir šiaudinukų pynimo pamokos buvo gautos iš motinos Vilkaviškio krašte, Sausininkų kaime, kur 1912 m. gimė Uršulė.
Amerikos lietuviai Uršulę Astrienę buvo praminę margučių karaliene, nes ji nuo 1967 metų vedė kasmetines margučių marginimo ir pynimo iš šiaudų pamokas Balzeko lietuvių kultūros muziejuje Čikagoje.
U. Astrienės prašymu, dalį jos kūrinių vaikai perdavė Vilkaviškio krašto muziejui.
Krašto muziejų Kovo 11-osios išvakarėse aplankęs Uršulės Astrienės sūnus Antanas ir jos anūkė Katrina Meyers liko sužavėti Paežerių dvaro ledainėje surengta paroda. Pasak sūnaus Antano, margučių marginimo tradicijos jų šeimoje ėjo iš kartos į kartą. Visas Astrų atžalynas – sūnūs Antanas ir Donatas, dukros Marytė ir Albertina – pasekė motinos pėdomis.
Apie U. Astrienės kūrybą JAV lietuvių dienraštis „Draugas“ rašė: „Viename margutyje ji sugebėjo išskusti ir Kryžių kalną, ir tautinę juostą, ir Gedimino pilį, ir savo tėviškę, ir lietuvaitės portretą, jau nekalbant apie ramunes ar saulutę!“
U. Astrienė margučius mėgdavo skutinėti, o duktė Albertina išmoko kiaušinius marginti su vašku. Astrų namuose kiaušinių dažymui buvo naudojami tik svogūnų lukštai. Kitose šeimose margučius margindavo juodalksnių žieve, beržo lapais ar burokėlių sultimis.
Pirktus dažus taip pat maišydavo su svogūnų lukštais, o kad spalva išliktų, įpildavo acto. Dukra Albertina mėgo ne visiškai lietuvišką ciklamenų spalvą.
Uršulės duktė Marytė, gyvenanti Kalifornijoje, margučių meną iki šiol propaguoja San Francisko lietuvių bendruomenėje.
Astrų šeima didžiuojasi, kad per motiną-močiutę Uršulę Lukoševičiūtę-Astrienę jų giminę sieja ryšiai su dr. J. Basanavičiaus tėvais.
Antanas ŽILINSKAS
Muziejininkas
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.