Vienu įtakingiausių karo komentatorių internete laikomas Arturas Rehis savo laidose ragina aukoti Ukrainai ir telkia turtingus JAV bei Vakarų Europos gyventojus remti karo niokojamą šalį.
Įkvėpė senelis
28-erių Estijos aktorius, modelis ir dainininkas Arturas Rehis prisipažino, jog vaikystėje buvo susižavėjęs Lietuvos disko metiku Virgilijumi Alekna ir svajojo siekti panašių aukštumų. Žymius disko metiko pasirodymus jis ne kartą stebėjo tarptautinėse šio sporto varžybose Estijos miestelyje Poltsamoje. Jų iniciatorius buvo A. Rehio senelis Antsas Paju, Estijos disko metimo čempionas. Jis anūką dažnai vesdavosi į stadioną ir ragino sportuoti. Senelis apgailestavo, jog jį, keturmetį vaiką, kartu su ūkininkais tėvais 1949 m. Maskvos KGB ištrėmė į Sibirą, o tai sutrukdė pradėti sportuoti anksčiau.
Estijai atgavus nepriklausomybę A. Paju tapo Rygikogo, vadinto šios šalies Seimu, nariu, ir anūkėlį bei visus tautiečius ragino nepasitikėti Maskva bei stiprinti šalies gynybines galias. 2011 m. būdamas 67-erių senelis mirė, o penkiolikmetis anūkas A. Rehis nusprendė, kad sportininko gabumų neturi, ir nutarė siekti aktoriaus karjeros.
Mėgstama veikla tapo ir darbu, ir pajamų šaltiniu
Tuomet vaikinas į „YouTube“ kanalą ėmė dėti vaizdo įrašus apie klasiokų linksmybes, lankė modelių kursus ir tapo pirmuoju estu, įstojusiu į prestižinę dramos meno akademiją Los Andžele. Ten mokydamasis filmavosi keliuose Holivudo filmuose, dirbo modeliu JAV, tačiau didelės karjeros nepadarė ir grįžo į tėvynę.
Atlikęs karinę tarnybą jis papildomai trejiems metams pasiliko kariuomenėje. Tarnaudamas vaikinas taip pat kėlė į „YouTube“ vaizdo įrašus apie karių gyvenimą, kaip jis dainuoja, groja gitara, akordeonu.
Kurį laiką Arturas negalėjo apsispręsti, ar toliau bandyti laimę JAV, ar tenkintis teatro vaidmenimis Estijoje. Tačiau tuo metu Rusija kaip tik pradėjo karą prieš Ukrainą, ir A. Rehis nusprendė toli gyvenantiems amerikiečiams paprastais žodžiais aiškinti, kas vyksta Ukrainoje. Jis nuolatos sekė informaciją apie karo eigą ir nuodugniai komentavo „YouTube“ paskyroje.
Tai pasiteisino – A. Rehio sekėjų skaičius ėmė rekordiškai augti ir toliau jau trečius metus vis auga. Dabar jo siužetus stebi jau beveik milijonas prenumeratorių. Taip veikla socialiniuose tinkluose netikėtai tapo pagrindiniu vyro darbu bei pajamų šaltiniu.
Pelnęs sekėjų pasitikėjimą
Ukrainos tinklapis „Kyiv Post“ A. Rehį priskyrė prie dešimties įtakingiausių karo komentatorių socialiniuose tinkluose 2023 metais. „Manau sėkmę nulėmė tai, kad aš pats tarnavau kariuomenėje ir komentuoju dalykiškai, be to, laisvai kalbu angliškai ir turiu aktorinių gabumų“, – sakė vyras.
Kyjivas vertina A. Rehį ir už tai, kad jis savo laidose ragina aukoti Ukrainai ir jau sugebėjo surinkti virš 650 tūkst. eurų. Estas už tuos pinigus perka mašinas, skraidykles, kitas priemones kariuomenei.
„Kai kiti skundžiasi, jog žmonės vis mažiau nori aukoti Ukrainai, man pervedamų pinigų kiekis didėja. Galbūt dėl to, kad pateikiu visas panaudotų lėšų ataskaitas, sekėjai pasitiki manimi“, – kalbėjo A. Rehis.
Nuo paramą ukrainiečiams renkančių Lietuvos savanorių jis skiriasi tuo, kad aukas renka iš užsieniečių. „Tautiečių neprašau aukoti, nes mano šalis nėra turtinga, be to, ir taip esame Europoje daugiausiai Ukrainai aukojanti valstybė. Todėl telkiu turtingus JAV, Vakarų Europos gyventojus“, – atviravo vyras.
Organizacija lėšas renka pasitelkdama žaidimus
Net tris ketvirtadalius lėšų Ukrainai surenka Estijoje pati didžiausia paramos šiai šaliai organizacija „Freedom Convoy“. Ją įkūrė Talino verslininkas Ragnaras Sasas, išgarsėjęs tuo, kad jo sugalvota prekybinės apskaitos programėlės „Pipedrive“ pasaulinė vertė pasiekė vieną milijardą JAV dolerių.
R. Sasas kartu su bičiuliu estu Pėteriu Rikenu lėšas renka per labai žaismingas akcijas internete, kurių metu Ukrainos vėliavos spalvomis yra „aprengiami“ įvairūs gyvūnėliai ir prašoma padėti jiems nukeliauti iki Kyjivo.
Už suaukotus pinigus yra nuperkamos mašinos, ant kurių nupiešiami šuniukai, katės, lapiukai, meškiukai, o daugiausiai paaukojusiems žmonėms suteikiami išgalvoti kariniai laipsniai.
Toks žaidimas, internete reklamuojamas šmaikščiu pavadinimu „69th Sniffing Brigade“ („69-as uostinėjimo pulkas“), sudomino nemažai Vakarų šalių gyventojų. Organizacija kas mėnesį iš Talino į Kyjivą nugabena apie 20 automobilių ir kelis šimtus skraidyklių. Mašinas estai perka Švedijos aukcionuose, Taline jas sutvarko, o nuvairuoti kviečia ir užsieniečius.
Pusė pinigus aukojančių vakariečių nori likti anonimais, tačiau kitiems patinka, kad jų pavardės yra užrašomos ant dovanojamų automobilių. Didžiausia vienkartinė paaukota suma siekė 100 tūkst. eurų, o vienas italas kas mėnesį perveda po 10 tūkst. eurų, todėl tapo „generolu“.
Pastarąjį kartą iš Talino į Kyjivą 2 tūkst. km automobilius vairavo Estijos, JAV, Didžiosios Britanijos, Vokietijos, Kanados, Belgijos, Švedijos, Austrijos piliečiai.
Belgas skiria paramą ir pats nuvairuoja automobilius
Pats vyriausias vairuotojas buvo 75-erių belgas Renaudas de Kerchove. Reportažą apie „69th Sniffing Brigade“ rengiamas akcijas vyras pamatė instagrame ir nusprendė agituoti prisidėti tautiečius. Jis ne tik renka aukas, bet ir pats kas mėnesį skrenda į Taliną, kad galėtų nuvairuoti automobilį į Kyjivą.
Ekonomikos mokslus baigęs Renaud 15 metų dirbo Gamtos apsaugos ministerijoje, 25-erius vadovavo šeimos įmonei, o tėvynėje yra žinomas kaip garsaus sodininkystės festivalio Berveldės mieste rengėjas.
„Liūdna, bet dauguma belgų nesidomi, kas vyksta Kyjive, jiems svarbiau pasilinksminti, paspoksoti TV ar užsiimti niekais, o tuo tarpu ukrainiečiai gina ne tik savo, bet ir visos Europos laisvę. Todėl stengiuosi apie tai aiškinti, agituoti socialiniuose tinkluose, ir tai duoda gerų rezultatų. Šį kartą nuvežėme 2, o iš viso esame padovanoję 19 mašinų, į kurias pridedu asmeniškai kariams pripirktų belgiškų saldumynų. Jie to nusipelnė“, – kalbėjo R. de Kerchove.
Automobilį iš Talino į Kyjivą šis garbaus amžiaus belgas vairavo pasikeisdamas su Belgijos senatoriumi, buvusiu televizijos žurnalistu Marku Demesmaekeru. Kaip vairuotoja vyko ir Estijos užsienio reikalų ministerijos darbuotoja Relika Virurm, mokslininkas iš Tartu Jasperas Ristkokas.
Remia, nes Rusijos grėsmė reali
„Prie „Freedom Convoy“ prisijungiau, nes suvokiu, kad ir Estijai gresia realus pavojus būti Maskvos užpultai. Labai nenoriu, kad vaikams tektų patirti tai, ką patyrėme mes, augę Maskvos nelaisvėje“, – kalbėjo vienas iš organizacijos įkūrėjų Pėteris Rikenas.
„Džiaugiuosi, kad ne tik Estija, bet ir Lietuva bei Latvija yra didžiausios Ukrainos rėmėjos. Mūsų tautos labai nukentėjo nuo Kremliaus, todėl gyvybiškai svarbu, kad Kyjivas laimėtų“, – kalbėjo aktorius A. Rehis, pažadėjęs kitą mėnesį vėl atvežti į Ukrainą mašinų bei dronų.
Eldoradas BUTRIMAS
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.