Tapkime draugais!

Kad išvykstančiųjų pensija keliautų kartu

Paskelbė:

Paskelbta:


Daugėjant pensinio amžiaus žmonių, išvykstančių į kitas Europos Sąjungos (ES), Europos ekonominės erdvės (EEE) valstybes ir Šveicariją, daugėja ir klausimų, kas atsitiks su jų Lietuvoje paskirta senatvės pensija, kurią jie gavo iki šiol, ką daryti, kad pensijos mokėjimas nebūtų sustabdytas, ir kaip elgtis, norint atnaujinti pensijos mokėjimą.

Kasmet daugėja asmenų, kuriems kitose valstybėse mokama Lietuvoje paskirta senatvės pensija: 2007 m. tokių asmenų buvo 622, 2008 m. – 921, 2009 m. – 1341, 2010 m. – 1902, o praėjusiais metais – jau 2246. Nepatogumų dėl pensijos mokėjimo nepatiria tie Lietuvą laikinai ar visam laikui paliekantys pensinio amžiaus asmenys, kurie nuosekliai laikosi nustatytos tvarkos.

Pirmas dalykas, kurį turėtų padaryti į kitą ES, EEE valstybę arba Šveicariją išvykstantys pensininkai, – įspėti „Sodrą“ apie išvykimą iš Lietuvos. Nors pildydami prašymą dėl valstybinių socialinio draudimo pensijų skyrimo būsimieji pensininkai įsipareigoja „Sodros“ skyriui per 10 dienų pranešti apie išvykimą gyventi į užsienį bei kitas pasikeitusias aplinkybes, kurios gali turėti įtakos pensijos mokėjimui, tačiau tik nedaugelis šį įsipareigojimą prisimena, kai susiruošia išvykti iš Lietuvos. Išvykstantis į kitą valstybę gyventi pensininkas „Sodros“ Užsienio išmokų tarnybai (UIT) arba „Sodros“ teritoriniam skyriui, kuris mokėjo pensiją, turėtų pateikti prašymą dėl pensijos mokėjimo tęsimo bei nurodyti tikslią gyvenamąją vietą kitoje valstybėje.

Bendros duomenų bazės, kuri leistų skirtingoms šalims dalytis informacija apie tai, ar žmogus kitoje valstybėje negauna pensijos, nėra. Todėl asmuo nuvykęs į kitą šalį turėtų gauti pažymą iš kompetentingos institucijos toje šalyje apie tai, kad jam nėra paskirta pensija už stažo laikotarpius, už kuriuos jam mokama pensija iš Lietuvos, ir ją atsiųsti paštu UIT arba „Sodros“ teritoriniam skyriui. Asmeniui pageidaujant reikalingos pažymos iš asmens gyvenamosios valstybės kompetentingos įstaigos gali pareikalauti UIT, tačiau šiuo atveju procedūra užtruktų ilgiau – 3–4 mėnesius (pirmuoju atveju – apie 2 mėnesius).

Minėtame prašyme asmuo turėtų nurodyti ir asmeninės sąskaitos kredito įstaigoje rekvizitus. Jeigu pageidaujama gauti pensiją, pervedant ją į sąskaitą ne Lietuvos teritorijoje veikiančioje kredito įstaigoje, reikėtų nurodyti pageidaujamą pensijos mokėjimo periodiškumą (kiekvieną mėnesį, kartą per ketvirtį, kartą per pusmetį arba vieną kartą per metus), kredito įstaigos pavadinimą, tarptautinį banko kodą (BIC) ir sąskaitą tarptautiniu IBAN formatu.

„Jeigu į kitas valstybes išvykstantys žmonės, kuriems Lietuvoje yra paskirta pensija, nesilaiko šios tvarkos, vėliau gali patirti papildomų rūpesčių ir nerimo dėl pensijos. Vos tik asmuo deklaruoja išvykimą į kitą valstybę, duomenys apie tai yra perduodami „Sodrai“, o pensijos mokėjimas sustabdomas“, – įspėjo Saulius Jakimčius, UIT direktorius.

Pensijos mokėjimas gali būti atnaujintas asmeniui pateikus „Sodrai“ jau minėtą pažymą iš gyvenamosios vietos valstybės kompetentingos institucijos bei prašymą dėl pensijos mokėjimo atnaujinimo. Taip pat būtina nurodyti asmeninę sąskaitą kredito įstaigoje, į kurią jam būtų pervedama pensija, kredito įstaigos rekvizitus bei pensijos mokėjimo periodiškumą. Kreiptis dėl pensijos mokėjimo atnaujinimo galima, o gyvenantiesiems Vokietijoje ir Austrijoje – privaloma ir per gyvenamosios vietos kompetentingą įstaigą. Šiuo atveju kompetentinga įstaiga UIT pateiks visus duomenis apie besikreipiantį asmenį ir pažymos bei kredito įstaigos rekvizitų pateikti nereikės.

Asmeniui, kuriam pensijos mokėjimas laikinai buvo sustabdytas dėl to, kad laiku nepateikė informacijos apie išvykimą gyventi į užsienį bei kitas pasikeitusias aplinkybes, kurios gali turėti įtakos pensijos mokėjimui, pateikus visą reikalingą informaciją išmokama pensijos nepriemoka už tą laikotarpį, kai jos mokėjimas buvo sustabdytas.

Ta pati tvarka taikoma ir netekto darbingumo, našlių ir našlaičių pensijų gavėjams.

Statistikos departamento duomenimis, per 2011 metus savo išvykimą iš šalies deklaravo 54 tūkst. 331 asmuo. 2011-ųjų gruodį emigravo 2623 žmonės.

Valdonė UGIANSKIENĖ

„Sodros“ Komunikacijos ir tarptautinių ryšių skyriaus

vyriausioji specialistė

 


Pasidalinkite šiuo straipsniu:


Parašykite komentarą


Praradote slaptažodį?

naujausi straipsniai

Įvykiai

reklama

statistika


Hey.lt - Interneto reitingai
Skip to content