Tapkime draugais!

Šv. Oną Alvite pagerbė atlaidais ir paroda

Paskelbė:

Paskelbta:


Toma BIRŠTONĖ

Alvito parapija atšventė šimtmečių tradiciją turinčius titulinius šv. Onos atlaidus. Po pamaldų tikintiesiems buvo pristatyta specialiai šitai progai sukurta medžio skulptūrų paroda „Šv. Onos vaizdavimas Lietuvos tautodailėje“. Pripažintų meistrų darbais kviečiama pasidžiaugti porą mėnesių.

Tikrąją šv. Onos atlaidų dieną, liepos 26-ąją, liturgijai vadovavo Vilkaviškio dekanato dekanas kanauninkas Virginijus Gražulevičius. Kartu meldėsi ir kiti mūsų vyskupijos kunigai. Skambiai giedojo parapijos choras. Pamaldoms pasibaigus klebonas Audrius Kurapka, kuriam, beje, Alvito parapijoje minėti atlaidai buvo pirmieji, dėkojo visiems už bendrą maldą, kvietė nesiskirstyti, o kartu pasiklausyti Jūrės kaimo kapelos „Medlieva“ bei apžiūrėti išskirtinius devynių skulptorių darbus, kuriuose vaizduojama šv. Ona.

Šv. Onos atlaidai – tai Alvito vizitinė kortelė. Pasak istorikų, jie miestelyje švenčiami nuo 17 amžiaus, kuomet popiežius Aleksandras VII bažnyčiai suteikė atlaidus, kuriuos galima gauti per šv. Onos atlaidus. Kita priežastis – pagerbti bažnyčios fundatorės kunigaikštienės Onos Ketlerytės-Radvilienės, anuomet padovanojusios naujai pastatytai bažnyčiai Švč. Mergelės Marijos paveikslą, kurį tikintieji laiko stebuklingu, vardą.

Parodos iniciatorė, Alvito padalinio kultūrinės veiklos vadybininkė Angelė Blažaitienė susirinkusiesiems priminė šiek tiek istorijos ir pasakojo, kad šv. Ona – Mergelės Marijos motina, dar vadinama duonos ponia ir šeimų globėja. Liturginėje medžiagoje šv. Ona dažniausiai vaizduojama su žalios spalvos apdaru, paprastai – ilga suknia. Taip pat dažnai su knyga rankoje, o greta jos tupi mergaitė, kurią šventoji moko skaityti ar glaudžia prie savęs, tarsi saugodama nuo gyvenimo negandų.

Šv. Ona yra daugelio tikinčiųjų globėja, ypač dažnai užtarimo ji prašo našlėms ir šeimoms. Šventoji taip pat globoja žmones, dirbančius su medžiu.

Pasak A. Blažaitienės, dažniausiai dievdirbiai šv. Oną vaizduoja kaip paprastą kaimo moterį, vilkinčią ilga suknele, apsisiautusią apsiaustu, galvą apgaubusią skraiste ar skara. Bažnytinėje ikonografijoje nusistovėjusių spalvų tautodailininkai dažnai nepaiso. Vietoj žalios jie nevengia naudoti raudoną, mėlyną, gelsvą ar kitas. Tai atsispindėjo ir Alvite demonstruojamuose menininkų darbuose.

Į parodos pristatymą atvyko aštuoni skulptūrų autoriai: tautodailininkai Raimundas Blažaitis, Saulius Lampickas, Antanas Lastauskas, Kazimieras Martinaitis, Arvydas Matulevičius, Tomas Stambrauskas, Adolfas Teresius ir Juozas Videika. Šįkart tarp kolegų nebuvo medžio skulptoriaus Marijono Mieldažio.

Liaudies meistrai iš Maldėnų, Kalvarijos, Alytaus, Garliavos, Jurbarko ir Prienų sukūrė devynias išskirtines šv. Onos skulptūras. Įdomias parodas Alvitui skulptoriai dovanoja ne pirmą kartą. Nuo pat naujosios Alvito bažnyčios pastatymo, 2020 metų, kasmet per atlaidus bažnyčioje eksponuojami tautodailininkų darbai. Skulptoriai parapijos bažnyčioje yra demonstravę prakartėles, angelus, rūpintojėlius. Pernai žmonės gėrėjosi asmenine jurbarkiečio J. Videikos paroda „Šventukai“. Alvitietis R. Blažaitis pasidžiaugė, jog skiedros broliai, su kuriais draugystė tęsiasi ne vieną dešimtmetį, šiemet taip pat neatsisakė padėti ir susitelkė surengti dar vieną parodą.

Tautodailininkas J. Videika pasakojo, kad savo darbą kūrė ilgai. Prieš dvejus metus, kuomet Alvite buvo surengta rūpintojėlių paroda, medžio drožėjai tarpusavyje kalbėjosi, jog ateityje reikėtų surengti šv. Onos skulptūrų parodą. Kaip prisiminė jurbarkietis, nors iki galo nebuvo sutarta, kada ji bus, tačiau nieko nelaukęs pats ėmėsi darbo. Meistras sakė ne kartą savo kūrinį perdažęs, kol liko patenkintas galutiniu rezultatu.

Ąžuolinę skulptūrą išdrožęs alytiškis dievdirbys S. Lampickas darbą pabaigė vos dieną prieš parodą. Kaip teigė tautodailininkas, ikonografija įpareigoja nenukrypti nuo temos, tradicinio vaizdavimo, tačiau visuomet norisi kūriniui suteikti kažką savito. Skulptorius savo darbą sukomponavo iš kelių detalių: šv. Onos, besimeldžiančio vaiko ir angelo.

Atlaiduose tautodailininkams buvo padėkota už tai, kad kasmet praturtina miestelį vertingomis parodomis. Alvito kaimo bendruomenės pirmininkas Rimvydas Palubinskas kiekvienam meistrui įteikė po nedidelį kirvuką.

Tie, kurie nori apžiūrėti išskirtinius darbus, turi pakankamai laiko. Medžio skulptūros Alvito bažnyčioje bus demonstruojamos iki rugsėjo pabaigos.

 


Pasidalinkite šiuo straipsniu:


Parašykite komentarą


Praradote slaptažodį?

naujausi straipsniai

Įvykiai

reklama

statistika


Hey.lt - Interneto reitingai
Skip to content