Tapkime draugais!

Vaikus globojančioms šeimoms surengė stovyklą

Paskelbė:

Paskelbta:


Eglė KVIESULAITIENĖ

Ar kada nors pagalvojote, su kokiomis problemomis susiduria vaikus globojančios šeimos? Kokios pagalbos reikia ir kas gali padėti? Diskusija apie tai vyko Vilkaviškio LIONS suorganizuotoje šeimų stovykloje.

Įdomios veiklos

Šiuo metu 46 globėjų šeimos mūsų rajone augina 61 globojamą vaiką. Kai kurios turi net po keturis globotinius. Dauguma jų į šeimas priėmė žuvusių artimųjų ar tėvų globos netekusių kaimynų vaikus. Retu atveju globos ėmėsi visai svetimi žmonės.

Tačiau 24 rajono vaikai neturi tikrų ir auga bendruomeniniuose vaikų globos namuose – šeimynose. Visi jie – paaugliai, tad, kaip atskleidė Globos centro vedėja Žana Buragienė, LIONS nariams padėjusi suorganizuoti šeimų stovyklą, surasti tokio amžiaus vaikams globėjus – šansai labai maži. Globėjai linkę į šeimas imti tik mažus, ikimokyklinio amžiaus vaikus, o sulaukusiesiems 9-erių rasti šeimą labai sunku.

Į LIONS surengtą šeimų stovyklą, finansuotą Vilkaviškio rajono savivaldybės Šeimos stiprinimo programos lėšomis, papramogauti, padiskutuoti ir vieni iš kitų pasisemti patirties susirinko 20 dalyvių – globėjų su šeimomis – globojamais ir biologiniais savo vaikais. Tris dienas jie drauge su LIONS klubo savanoriais bendravo, kūrė muzikines improvizacijas, piešė, dalyvavo įvairiose veiklose, pėsčiomis 9 km visi drauge, net mažiausieji trimečiai, ėjo į žygį – Jono Basanavičiaus gimtinę, kur dalyvavo edukacijose, viktorinose apie tautos patriarcho gyvenimą, kepė blynus. Drauge su stovyklautojais edukacijose dalyvavo ir svečiai – pagal LIONS mainus šiuo metu mūsų rajone viešintys jaunuoliai iš Japonijos ir Italijos.

Globėjos turėjo galimybę ne tik atsipūsti nuo buities rutinos, bet ir pasisemti žinių: drauge su psichologe bei neuroedukologe mokėsi atpažinti ir valdyti emocijas, susitiko su Vaiko teisių ir įvaikinimo tarnybos specialistais, dalyvavo diskusijoje.

Išsakė problemas

Apskritojo stalo diskusija „Globos šeimoje situacija Vilkaviškio rajone“ pabendrauti ir išsakyti problemas bei lūkesčius globėjas suvedė su rajono institucijų, koordinuojančių ar tiesiogiai vykdančių globos funkcijas, atstovais. Diskusijoje dalyvavo rajono Savivaldybės vicemerė Daiva Riklienė, Socialinės paramos skyriaus vedėja Simona Bikaitė, rajono Tarybos nariai Jūratė Drunienė, Žilvinas Gelgota, Edita Gaubienė, Kybartų socialinių paslaugų centro direktorė Laimutė Bagdanavičienė bei pavaduotoja Aušra Ryckienė, Socialinės pagalbos centro direktorė Rita Mickuvienė ir globos centro padalinio vadovė Ž. Buragienė, Alvito šv. Kazimiero bendruomeninių vaikų globos namų direktoriaus pavaduotoja Ramutė Bakūnienė ir socialinė darbuotoja Birutė Janulaitienė, Vilkaviškio dekanato šeimos centro pirmininkas Evaldas Plečkaitis, LIONS atstovės Giedrė Janušauskienė ir Rasa Ilgūnienė, globėjos Vida, Žaneta, Agnė, Aušra ir Simona.

Vaikus globojančios mamos išsakė savo skaudulius ir problemas. Jos kalbėjo, kad labai žeidžia kai kurių žmonių požiūris, jog globėjais tampama norint užsidirbti. Dažnas rėžia, kad už jokius pinigus neimtų globoti vaikų, nes jų genuose užkoduotas alkoholizmas ir narkomanija.

Agnei ir Aušrai tai girdėti itin skaudu, nes globėjomis tapo tragiškai susiklosčius situacijai – žuvus seseriai jos į savo namus priėmė našlaičiais tapusius vaikus.

Bene su didžiausiomis problemomis susiduria šeimos, auginančios neįgalius vaikus. Tokių vaikų mamos negali dirbti, kitaip socializuotis ir realizuoti savo poreikius, nes vaikui priežiūros reikia kiaurą parą. Šios problemos ypač paaštrėja per vasaros atostogas, kai nebeveikia specializuotos įstaigos, prižiūrinčios sunkią negalią turinčius vaikus.

Pasigenda empatijos

Vicemerė D. Riklienė įžvelgė problemą valstybės vykdomoje specialiųjų mokyklų naikinimo politikoje. Specialiųjų poreikių turinčius vaikus ugdžiusi Kybartų „Rasos“ mokykla taps bendrojo ugdymo įstaiga: nuo rugsėjo 1-osios skiriamas pereinamasis išlyginamasis laikotarpis, per kurį specialiųjų poreikių turintys vaikai integruojami į gimnazijas bei progimnazijas.

Anot diskusijoje dalyvavusios sunkų autizmo spektro sutrikimą turinčio vaiko mamos, tie, kurie priima tokius sprendimus, net neįsivaizduoja, kokių poreikių turi tokio neįgalumo vaikas. Jo neįmanoma integruoti į sveikų vaikų kolektyvą, nes būtina nuolatinė specialisto priežiūra.

D. Riklienė globėjams paviešino ir gerą žinią: Vilkaviškio miesto vietos veiklos grupės strategijoje numatyta prie „Pasakos“ vaikų lopšelio-darželio statyti naują pastatą ir burti komandą, kuri galėtų užtikrinti užimtumą bei pagalbą sunkią negalią turintiems specialiųjų poreikių vaikams.

Elgesio ir emocijų sutrikimą turinčių vaikų globėja Žaneta sakė pasigendanti aplinkinių supratimo ir tolerancijos. Jei vaikai pasielgia netinkamai ar susižaloja, globėja sulaukia kreivų žvilgsnių ir įtarimų, neva ji smurtaujanti prieš vaikus.

Globėjos teigė, kad ugdymo įstaigos nenori „kitokių“ vaikų, įtariai žvelgia į globojamuosius. Vaikai mokyklose patiria patyčias, globotinių elgesys vertinamas kitaip nei standartinėse šeimose augančių vaikų. Todėl globotinius auginančios mamos pasigenda visuomenės empatijos ir supratimo. Juk iš biologinės šeimos paimti ar tėvų netekę vaikai savo trumpame gyvenime yra turėję nemažai trauminių patirčių, gyvenę kitokioje aplinkoje, kurios formavo jų elgesį, tad vaikams reikia laiko apsiprasti, prisitaikyti ir išmokti gyventi pagal naujas taisykles.

Gąsdina stereotipai

Socialinės pagalbos centro direktorė R. Mickuvienė kalbėjo, kad rasti vaikams globėjus – labai sunku, nepaisant didelių specialistų pastangų. Visuomenėje dar egzistuoja stereotipai, kurie gąsdina žmones, atgraso globoti ar įsivaikinti. Visgi su globėjais dirbantys specialistai turi labai gražių pavyzdžių ir istorijų. Tuo galėjo įsitikinti visi, dalyvavusieji LIONS suorganizuotos stovyklos veikloje ir stebėję linksmus, išradingus ir meilius vaikus.

Stovyklą suorganizavusio Vilkaviškio LIONS klubo prezidentė G. Janušauskienė sakė, kad tikslas buvo parodyti dėmesį globėjams, kurių labai trūksta, padėti jiems atitrūkti nuo kasdieninės rutinos, pakviesti pailsėti kaimo turizmo sodyboje, pabūti drauge, susitikti su specialistais, pasisemti žinių. O taip pat patys organizatoriai norėjo pajusti, kuo gyvena vaikus globojančios šeimos ir kuo LIONS joms galėtų padėti.

 


Pasidalinkite šiuo straipsniu:


Parašykite komentarą


Praradote slaptažodį?

naujausi straipsniai

Įvykiai

reklama

statistika


Hey.lt - Interneto reitingai
Skip to content