Tapkime draugais!

Bulvių augintojams pristatytos naujos veislės

Paskelbė:

Paskelbta:


Toma BIRŠTONĖ

Ketvirtadienį į kaimyninį Kudirkos Naumiestį (Šakių r. sav.) sugužėjo daugybė bulvių augintojų. Jie dalyvavo seminare, pasisėmė žinių bei susipažino su naujomis veislėmis.

Šios iniciatyvos autoriai – Jonas ir Mindaugas Valaičiai. Šie du Kudirkos Naumiestyje bulves auginantys ūkininkai yra gerai žinomi ne tik dėl produkcijos. J. Valaitis – vienintelio Lietuvoje esančio Bulvės muziejaus įkūrėjas.

Kaip sakė ilgametis bulvių augintojas M. Valaitis, seminaro idėja jam gimė prieš gerą pusmetį. Parodoje Berlyne susitikęs seną bičiulį, įmonės „Europlant“, kuri verčiasi bulvių auginimu, prekyba bei naujų veislių išvedimu, atstovą Tomą Botnerį, jam užsiminė apie tai, kad būtų visai įdomu Lietuvoje užauginti dar niekam nežinomų bulvių rūšių.

Diskusija greitai davė apčiuopiamų rezultatų. T. Botneris pasirūpino, jog Lietuvą pasiektų šešios naujos veislės: ‘Simonetta’, ‘Marlie’, ‘Bernina’, ‘Franca’, ‘Juventa’ ir ‘Rilana’. Sulaukęs sėklinių bulvių, M. Valaitis jas pasodino savo laukuose. Kad rezultatas būtų kuo geresnis, augintojas konsultavosi, patarimų prašė agronomo Evaldo Tiškevičiaus. Derliui užderėjus, jis sukvietė ūkininkus ir pristatė produkciją.

Susipažinti su naujovėmis atvažiavo kelios dešimtys bulvių augintojų iš Vilkaviškio, Alytaus, Šakių, Šilutės, Slavikų, Griškabūdžio ir kitų vietovių. Būta ir svečių iš užsienio.

Į tarptautinį seminarą Kudirkos Naumiestyje atvyko ir T. Botneris, kuris išsamiai pristatė, palygino net dvylika bulvių rūšių. Kai kurios, pavyzdžiui ‘Laura’, ‘Anuschka’, ‘Corinna’, yra žinomos, o kitų pavadinimus žmonės išgirdo pirmą kartą. Vokietis papasakojo apie jų brandą, derlingumą, krakmolingumą bei kitas savybes.

Pasirodo, neseniai išvestai vidutinio ankstyvumo veislei ‘Simonetta’ beveik nereikia trąšų, nes pertręštos bulvės užauga labai didelės, o kasamos dažnai skyla. Pasak T. Botnerio, dėl bulvių ‘Bernina’ vokiečiai eina iš proto. Kalbėdamas apie veislę ‘Juventa’ specialistas pabrėžė, kad ji atspari visiems nematodams, tai yra mikroskopinėms kirmėlėms, kurios pažeidžia augalų šaknis, taip sutrikdydamos normalų jų vystymąsi.

Po išsamaus pasakojimo svečiai buvo pakviesti į Bulvės muziejų, kur laukė degustacija. Seminaro dalyviai ragavo penkių skirtingų bulvių, kurių pavadinimų nežinojo, ir balsavo už tą, kuri kiekvienam buvo skaniausia. Šįkart daugiausiai balsų surinko ‘Otolia’.

Visi Bulvės muziejaus lankytojai dalyvauja degustacijoje ir renka savo favoritę. Viskas protokoluojama, o Kalėdų išvakarėse skaičiuojami balsai ir skelbiama nugalėtoja. Pernai šis garbingas titulas atiteko veislei ‘Vineta’.

Vėliau žmonės ragavo garsiųjų cepelinų, kurie daugiau nei dvidešimt metų ruošiami pagal ponios Almos Adamkienės receptą. Tądien šeimininkės pagamino daugiau nei pusšimtį porcijų, joms sutarkavo per 70 kg bulvių.

 


Pasidalinkite šiuo straipsniu:


Parašykite komentarą


Praradote slaptažodį?

naujausi straipsniai

reklama

statistika


Hey.lt - Interneto reitingai
Skip to content