Gruodžio mėnesį Gedimino ir Varčios miškuose (Alytaus r.) rasti keli kritę šernai. Paimtuose mėginiuose nenustatyta nei afrikinio, nei klasikinio kiaulių maro užkrato. Praėjusią savaitę gautas naujas pranešimas apie Varčios miške aptiktus 5 seniai nugaišusius šernus, kurių liekanos mėginiams buvo netinkamos, tačiau iš to paties miško buvo paimti 8 sumedžiotų šernų mėginiai, kuriuos ištyrus ligos sukėlėjų nerasta.
Per 2013 metus iš Vilkaviškio rajone sumedžiotų šernų buvo paimti 47, o iš kiaulių laikymo vietų – 76 mėginiai afrikinio ir klasikinio kiaulių maro tyrimams atlikti, tačiau užkrato nenustatyta. Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute iš viso ištirta 10 430 kraujo ir organų mėginių (2749 šernų ir 7681 kiaulių). Visų tyrimų rezultatai neigiami, t. y. afrikinio kiaulių maro (AKM) užkrato nė viename tirtame mėginyje nebuvo nustatyta, tačiau šios ligos grėsmė išlieka.
Medžiotojai turėtų atkreipti ypatingą dėmesį į šernų sveikatos būklės pasikeitimus, o radę nugaišusį šerną nedelsdami pranešti Vilkaviškio VMVT. Gaišeną reikia palikti vietoje ir neliesti, kol atvyks veterinarijos specialistai. Vilkaviškio VMVT primena, kad iš visų sumedžiotų šernų turi būti paimami mėginiai dėl AKM tyrimo. Medžiotojai raginami laikytis biosaugos reikalavimų: po medžioklės valyti ir dezinfekuoti drabužius, transporto priemones, įrangą, užtikrinti sumedžiotų gyvūnų tinkamą apdorojimą, šalutinių gyvūninių produktų tinkamą tvarkymą. Ypač šių reikalavimų turėtų laikytis tie medžiotojai, kurie patys laiko kiaules.
Medžioklės būrelių nariai raginami aktyviau medžioti šernus ištisus metus. Nustačius Lietuvoje afrikinį kiaulių marą, būtų masiškai medžiojami šernai, tačiau jų mėsa būtų pripažinta kaip netinkama vartoti žmogui ir utilizuojama.
Primename, kad nuo 2013 m. lapkričio 1 d. įsigaliojo nauji reikalavimai kiaulių laikytojams.
Žmonės, auginantys kiaules savo reikmėms, privalo laikytis minimalių biosaugos reikalavimų: užtikrinti reguliarų graužikų ir kitų kenkėjų naikinimą, nešerti kiaulių gyvūninio maisto atliekomis, nesilankyti kitose kiaulių, šernų, šernakiaulių laikymo, medžioklės ir išdorojimo vietose, skerdyklose, šalutinių gyvūninių produktų tvarkymo vietose. Taip pat būtina užtikrinti reguliarų mėšlo šalinimą ir nugaišusių gyvulių bei susidariusių šalutinių gyvūninių produktų tvarkymą pagal teisės aktų reikalavimus. Jei kiaulės jų laikymo vietoje vakcinuojamos, vakcinavimo planus reikia suderinti su Vilkaviškio VMVT. Įtarus, kad šie gyvuliai serga užkrečiama liga, būtina nedelsiant apie tai pranešti Vilkaviškio VMVT ar privačiam veterinarijos gydytojui.
Laikytojai, laikantys kiaulių ne savo reikmėms, privalės paisyti pirmiau minėtų bei griežtesnių biosaugos reikalavimų: kiaulių laikymo vietose registruoti į patalpas patenkančius asmenis lankytojų žurnale, atskirti kiaulių laikymo teritoriją fiziniu barjeru, kontroliuoti transporto priemonių ir asmenų patekimą į kiaulių laikymo patalpas, užtikrinti įvažiuojančių transporto priemonių ratų dezinfekciją bei darbuotojų ar lankytojų avalynės dezinfekciją, šiems patenkant ir išeinant iš kiaulių laikymo patalpų. Privaloma užtikrinti, kad kiaulių laikymo vietos darbuotojai nusipraustų duše prieš darbą ir po jo, dėvėtų švarius darbo drabužius ir kt.
Taip pat primename, kad laikomų kiaulių skaičių privaloma kas ketvirtį deklaruoti Vilkaviškio VMVT. Visi kiaulių laikytojai iki sausio 31 dienos privalo pakartotinai deklaruoti šių gyvūnų laikymo vietas ir kiaulių skaičių jose. Deklaruoti galima ir paskambinus į Vilkaviškio VMVT telefonu (8 342) 20 096.
Už melagingų duomenų pateikimą bei biosaugos reikalavimų nesilaikymą bus taikomos sankcijos. Kiaulių laikytojai, neužtikrinę biosaugos ir laiku nedeklaravę laikomų kiaulių skaičiaus, negalės pretenduoti į kompensaciją, taip pat turės padengti išlaidas, susijusias su užkrečiamosios ligos likvidavimu.
Gediminas GVAZDAITIS
Vilkaviškio valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos
viršininkas-valstybinis veterinarijos inspektorius
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.