Toma BIRŠTONĖ
Su vasara baigėsi ir „Vištyčio muzikos pakrantė“. Visgi per paskutinį koncertą šio projekto sumanytojas Egidijus Polita nedrąsiai užsiminė, kad muzikos mėgėjai netrukus gali sulaukti gerų žinių.
Darbai užkulisiuose
Net pats E. Polita negalvojo, jog nedrąsūs jo pagrojimai saksofonu išaugs į tokį muzikinį projektą. Dabar žmonėms net nereikia priminti, kad atsineštų kėdes, pledukus ir smagiai įsitaisę mėgautųsi muzika. Nors koncertai tradiciškai prasidėdavo 20 valandą, bet atsirasdavo tokių entuziastų, kurie vietas ežero pakrantėje užsiimdavo jau prieš dvi valandas.
„Jau pernai man įspūdį paliko žmonių gausa, na bet ši vasara…“ – nuostabos neslėpė E. Polita.
Šeštadienių vakarais pagrindinė miestelio gatvė būdavo pristatyta automobilių, o kiek dar vietinių ateidavo.
Mūsų krašto žmonės, iš kitų Lietuvos kampelių atvykę svečiai buvo lepinami įvairiomis programomis. Jie galėjo mėgautis klausydami operinio dainavimo, instrumentinės muzikos, lyriškos Irmos Kalvaitytės poezijos. O pačiam projekto sumanytojui širdį labiausiai glostė tokie momentai, kai žmonės susikibę už rankų ar vienas kitą apsikabinę lingavo ir dainavo Stasio Povilaičio dainą „Giminės“ arba Vytauto Kernagio „Baltą paukštį“.
Kad įvyktų šie puikūs koncertai, atsakingai dirbta užkulisiuose. Nepaisant to, jog pats Egidijus apsiėmęs daug organizacinių reikalų, nuolat ieško atlikėjų (o paieškos kitam sezonui kartais prasideda jau iš rudens), vyras kiekvieną savaitgalį su šeima grįždavo iš Vilniaus ir koncerto dieną plušėdavo su talkininkais statydamas sceną, reguliuodamas apšvietimą, jungdamas garso įrangą.
Kraštietis neslepia, kad laviruoti tarp asmeninio gyvenimo, laisvalaikio ir kassavaitinių koncertų nėra lengva. Laimei, artimieji supratingi ir padeda, nes vienas nudirbti tiek darbų Egidijus vargu ar suspėtų. Pavyzdžiui, brolio Nerijaus dėka koncertuose skamba aukštos klasės skaitmeninis pianinas, dukra Esmilė valo sceną, uošviai Aldona ir Sigitas Šilkauskai rūpinasi gėlėmis, kiti šeimos nariai stato kėdes ir atlieka kitus darbus.
Nuolat važiuodavo pro šalį
„Vištyčio muzikos pakrantės“ pavadinimas tarsi pasako, kad visi koncertai turėtų vykti pasienio miestelyje, tačiau šiemet organizatorius nusprendė, jog muzika ir kultūra reikia dalintis. Praeitą rudenį jis atrado Lankeliškių kaimą (Šeimenos sen.). Internete pamatyta filmuota medžiaga, kurioje užfiksuoti raudonų plytų mūro sienų fragmentai, kraštiečiui sukėlė smalsumą. Egidijus pasidomėjo, kurioje rajono vietoje yra toji sakrali vieta.
„Aš tūkstančius kartų važiuodavau pro šalį į tėviškę ir nė karto nebuvau užsukęs į Lankeliškius. Iki šiol nesuprantu, kaip tai galėjo atsitikti“, – teigė vištyčiokas.
Daugiau pasidomėjęs E. Polita rado įdomių istorinių dalykų, pavyzdžiui, kad čia tarnavęs kunigas Vaclovas Balsys ėmėsi telkti pavasarininkus, rengė su jais šventes, ekskursijas, statė spektaklius. Būdamas muzikalus, dvasininkas ypač rūpinosi bažnyčios choru, mielai į jį įtraukdavo jaunimą.
Anot projekto baigiamojo vakaro solistės Renatos Varnagirytės, sunku net apsakyti, kokia stebuklinga aura ir energija tvyro Lankeliškių bažnyčios griuvėsiuose, kokie nuostabūs žmonės ją supa ir saugo.
Ir tikrai džiugu, kad finalinis koncertas bent vienam vakarui į Lankeliškius sutraukė daug klausytojų, kuriems dovanojo profesionalią muziką.
Stebino žmonių gerumas
Kai E. Polita vietos bendruomenei užsiminė apie būsimą renginį, sulaukė labai daug palaikymo. Penktadienį, dieną prieš baigiamąjį koncertą, Klampučių kaimo gyventojas Laimutis Rudzevičius su keliais pagalbininkais atvyko į Vištytį, susikrovė kėdes, scenos konstrukcijas, garso įrangą ir grįžę į Lankeliškius pradėjo darbus. „Buvo gražu žiūrėti, kaip jie susivieniję dirbo“, – kalbėjo E. Polita. Beje, minėti daiktai yra įsigyti už gyventojų pajamų mokesčio 1, 2 proc. Šias lėšas žmonės skyrė „Vištyčio muzikos pakrantei“ deklaruodami pajamas.
Projekto organizatorius neslėpė, jog pradžioje buvo baimės, ar į Lankeliškius atvyks klausytojų, tačiau nuogąstavimai išsisklaidė pamačius mašinų koloną, prieš pusvalandį iki koncerto judėjusią žvyrkeliu link senosios bažnyčios griuvėsių. Suskaičiuota, jog muzikine programa gėrėjosi per tris šimtus žmonių.
E. Polita pasakojo, kad muzikantai liko sužavėti vietos bendruomenės draugiškumo. Atlikėjams buvo įteiktos dovanos, po koncerto suruoštos vaišės, o solistės R. Varnagirytės dukrai vienas klamputiškis įteikė didžiulį paties užaugintą arbūzą.
Yra planų rudeniui
Paklaustas, ar nėra sulaukęs prašymų koncertus organizuoti kituose mūsų rajono kampeliuose, E. Polita sakė, kad tokių kalbų jau buvo, tačiau jis kol kas negali nieko pažadėti.
„Koncentruojamės į Vištyčio miestelio erdves. Visiems savęs neišdalinsiu. Tai neįmanoma“, – teigė projekto sumanytojas.
Po paskutinio koncerto Egidijus tarė: „Nesakau iki, sakau – iki greito pasimatymo.“ Pasidarė smalsu, ar Vištyčio vėjo malūne rudenį vėl skambės muzika?
Pasak kraštiečio, tikriausiai ne malūne, o Vištyčio evangelikų liuteronų bažnyčioje. Nors daugiau detalių entuziastas neatskleidė, tačiau jis deda visas pastangas, kad ši neseniai atnaujinta erdvė miestelyje būtų išnaudojama. Jeigu planai klostysis tinkama linkme, minėtuose maldos namuose turėtų įvykti keli koncertai.
Pernai po paskutinio koncerto E. Polita buvo susimąstęs ir nežinojo, ar projektą tęs. Tuomet buvo kilę neaiškumų dėl koncerto vietos. Visgi problemos išsisprendė ir abejonės išsisklaidė. Kaip apibendrino Egidijus, per šešerius metus „Vištyčio muzikos pakrantė“ tarp klausytojų užsitarnavo gerą vardą ir tapo žinoma muzikantų rate.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.