Eglė KVIESULAITIENĖ
Pacientų norą rašytis į eilę pas gydytojus specialistus ligoninės administracija patenkino. Tačiau panašu, kad problemos esmės toks pokytis neišsprendė. Senjorai naująja tvarka džiaugiasi, jaunesnieji ją keikia.
Sudaro sąrašus
Tiek ligoninės administracija, tiek žurnalistai dažnai sulaukdavo rajono gyventojų skambučių su priekaištais, kad Vilkaviškyje neįmanoma pakliūti pas kardiologus. Registratūrai kartą per mėnesį pateikiami talonėliai būdavo išgraibstomi akimirksniu, pacientams net nespėjus prisiskambinti. Su panašiomis, gal kiek mažesnėmis problemomis susidurdavo ir tie, kuriems reikėjo endokrinologo, traumatologo pagalbos.
Sveikatos bėdų turintys žmonės piktindavosi, kad greičiau numirs nei pateks pas gydytojus, ir reikalavo keisti sistemą – sudaryti sąrašą ir įtraukti pacientus į eilę, kaip daroma, pavyzdžiui, Kauno klinikose. Žmonės bent jau žinotų, kad anksčiau ar vėliau pas specialistus pateks.
Ligoninės administracija atsižvelgė į pacientų pageidavimą – nuo liepos 1 d. žmonės rašomi į eilę. Sąrašai sudaryti ne tik pas kardiologus, bet ir pas endokrinologus, traumatologus.
Į eilę įrašyti pacientai gauna žinutę apie vizito laiką. Jei kažkuris pacientas atšaukia registraciją, eilė pasistūmėja – apie atsiradusią laisvą vietą registratorės praneša sekančiam pacientui.
Tiesa, pas kai kuriuos tos pačios srities specialistus eilės ilgesnės, mat pacientai konsultuotis nori su konkrečiu gydytoju.
Į Akmens amžių
Dėl naujos tvarkos susidarė eilės ir pas tuos specialistus, pas kuriuos pacientai patekdavo pakankamai greitai. Žmonės dabar rašosi į eilę pas norimą echoskopuotoją, neurologą, oftalmologą ir kt.
Kalbinti senjorai sakė, kad juos tokia tvarka tenkina. Gavę siuntimą iš šeimos gydytojo pirmiausia pasitaria su giminaičiais ar kaimynais, kuris specialistas geresnis, ir tada „užsiima“ eilę.
Tačiau jaunesnės kartos žmonės, besinaudojantys šiuolaikinėmis technologijomis, naująja tvarka nepatenkinti.
– Visada pas gydytojus registruodavausi internetu – per e.sveikata portalą. Jei pas reikiamą specialistą vietų nebūdavo, galėdavau sekti, gal kam atšaukus rezervaciją atsirado laisva vieta. Visada sugebėdavau „talonėlį“ pasigauti. Dabar, kai formuojama sąrašinė eilė, internete laisvos vietos pas kai kuriuos specialistus iš viso nebeskelbiamos. Grįžtame į Akmens amžių, – piktinosi Raimondu prisistatęs vyras.
Paklausta, kaip vertina naująją registracijos tvarką, Vilkaviškio ligoninės Konsultacinio skyriaus vedėja Diana Mykolaitytė sakė, kad yra ir pliusų, ir minusų, tačiau pagrindinės problemos – specialistų trūkumo – tai neišsprendė.
– Matome problemos mastą, tačiau nieko pakeisti negalime. Ir anksčiau žinojome, kad sunkiausia pacientams patekti pas kardiologę Birutę Gumauskienę. Dabar žinome, ir kokio ilgio eilė – pacientai registruojami jau kitiems metams, – sakė D. Mykolaitytė.
Sumažėjo krūvis
Tiesa, registratorės sakė naująja tvarka patenkintos, nes joms sumažėjo darbo krūvis. Anksčiau kone kasdien skambindavę ir talonėlių teiraudavęsi, nepasitenkinimą liedavę pacientai dabar žino, kad yra įtraukti į eilę ir kantriai laukia. Tačiau, pavyzdžiui, tie, kurie patyrę traumą išgirsta, kad pas traumatologus paklius tik daugiau nei po mėnesio, emocijų nepajėgia suvaldyti – karčių žodžių kliūva ir niekuo dėtoms registratorėms, ir ligoninės valdžiai, ir visai sveikatos apsaugos sistemai.
Norintiesiems patekti pas traumatologą ortopedą Almantą Simanavičių, kuris Vilkaviškio ligoninėje dirba tik kartą per savaitę, tektų laukti dar ilgesnėje eilėje. Konsultacijos pas endokrinologą, užsiregistravę dabar, sulauktume tik spalio pabaigoje–lapkričio pradžioje.
Taigi norintiesiems patekti pas šiuos specialistus rezervuoti vizito laiką internetu nepavyks – reikia skambinti telefonu ar nuvykti į Konsultacinio skyriaus registratūrą.
D. Mykolaitytė sakė, kad ilgos eilės pas specialistus susidaro ir dėl to, kad pacientai linkę gudrauti. Jie registruojasi ne tik pas Vilkaviškio medikus, bet ir pas dirbančius kitose įstaigose. Sulaukę vizito kitur, ne visuomet teikiasi pranešti ir atšaukti rezervaciją. Yra ir tokių, kurie pasikonsultavę, pavyzdžiui, pas Marijampolės kardiologus, paskirtu laiku atvyksta ir į Vilkaviškio ligoninę. Tačiau gydytojai sistemoje mato, kad siuntimas jau panaudotas ir paciento pakartotinai konsultuoti negali, visgi brangus laikas, kurį galėtų skirti kitam ligoniui, be reikalo sugaištamas.
Problema sistemoje
Ligoninės vadovas Linas Blažaitis įsitikinęs, kad naujoji registracijos tvarka jokios naudos neatnešė – tik laikinai nuramino tuos, kurie linkę skųstis.
– Jau dabar pacientus į eilę rašome kitiems metams ir ji vis ilgėja. Noriu paklausti: kur protu suvokiama riba? Rašyti dviem, trims metams į priekį ar iki 2030-ųjų? Tačiau toks buvo ministerijos nurodymas, ir mes jį įvykdėme. Tai tarsi žmonių nuraminimas, kad neva bus geriau. Bet geriau nebus, kol neturėsime pakankamai gydytojų, – kalbėjo L. Blažaitis.
Ligoninės vadovas įsitikinęs, kad tokia sistema apskritai ydinga ir nenaudinga pacientui. Jis siūlė įsivaizduoti situaciją, kai eilėje ilgai laukęs pacientas sužino apie pagaliau paskirtą vizitą, tačiau lyg tyčia tuo metu atvykti negali. Toks pacientas iškrenta iš eilės ir vėl statomas į jos galą.
L. Blažaitis neabejoja, kad turėtų būti palikta galimybė registruotis ir internetu, nes skatinę žmones siekti kompiuterinio raštingumo dabar juos palikome paraštėse.
Anot ligoninės direktoriaus, kad sumažintume gydytojams specialistams tenkantį krūvį, reikėtų iš esmės keisti sistemą – daugiau funkcijų patikėti šeimos gydytojams. Juk skirti kraujospūdį reguliuojančius vaistus ar priešuždegiminį tepalą sąnariui galima ir be kardiologo bei traumatologo konsultacijos.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.