Marijampolės visuomenės sveikatos centras rekomenduoja išsitirti šulinių vandenį (atlikti mikrobiologinį ir cheminį tyrimą), jei jį vartojate maistui.
Daliai tiria nemokamai
Nemokamai šulinių vanduo tiriamas tiems asmenims, kurie namuose augina kūdikį iki 6 mėnesių amžiaus bei nėščioms moterims.
Kitiems gyventojams pageidaujant šulinių vanduo, kurį jie vartoja maistui, gali būti ištirtas už mokestį. Jo dydis priklauso nuo tyrimo apimties. Galima nustatyti geležies, azoto, nitritų, nitratų kiekį ir kitus parametrus.
Pristatydamos vandenį tyrimui (ne mažiau kaip 2 l), nėščios moterys ar kūdikius iki 6 mėn. auginančios šeimos privalo atnešti tai liudijančią gydytojo pažymą.
Marijampolės visuomenės sveikatos centras šulinių vandenį išsitirti gyventojams rekomenduoja bent kartą ar du per metus.
Mat pavasario polaidis ar vasaros liūtys vandenį gali užteršti tiek chemiškai, tiek mikrobiologiškai.
Pavojingas sveikatai
Rūpintis šulinio vandens kokybe yra labai svarbu, nes užterštas vanduo daro neabejotiną įtaką žmonių sveikatai.
Lietuvoje šulinių vandeniu kasmet apsinuodija po keletą kūdikių. 2008 m. kovo mėn. užregistruoti 2 apsinuodijimo atvejai nitratais: Panevėžio apskrityje apsinuodijo 2 mėn. berniukas, o Šiaulių apskrityje – 8 mėn. mergaitė. Yra buvę ir mirtinų atvejų – 2006 m. medikams nepavyko išgelbėti 2 mėnesių mergaitės iš Nemėžio gyvenvietės, esančios netoli Vilniaus.
Marijampolės visuomenės sveikatos centro duomenimis, 2007 m. Marijampolės apskrityje iš 250 tirtų šulinių 91 šulinio vandenyje rasta per didelis kiekis nitratų, 12 šulinių vanduo neatitiko mikrobiologinių rodiklių ir buvo nesaugus vartoti nėščiųjų ir kūdikių iki 6 mėnesių amžiaus maistui dėl padidintos taršos. 2008 metais atlikus 102 šulinių vandens mėginių tyrimus, 44 šulinių vandenyje buvo rasta per didelis nitratų kiekis, dviejuose – didesnis nei norma nitritų kiekis ir septyniuose amoniako koncentracija viršijo leistinus rodiklius.
Virinant nepasišalina
Nitratais ir nitritais užterštas vanduo neturi specifinio skonio, kvapo ar spalvos. Jie nepašalinami nei virinant, nei naudojant buitinius vandens filtrus. Virinant jų kiekis net padidėja, nes dalis vandens išgaruoja. Apie vandens saugumą sužinoma tik atlikus laboratorinius tyrimus.
Yra nustatyta, kad nitratų toksinis poveikis žmogui atsiranda organizme jiems virstant į nitritus. Šie kraujo hemoglobiną paverčia į methemoglobiną, galintį sukelti mirtį dėl vidinio deguonies bado. Pirmieji methemoglobinemijos požymiai: mėlynavimas, dėmėta oda, dusulys, traukuliai. Patys jautriausi yra naujagimiai, pirmųjų mėnesių kūdikiai, nėščiosios. Mamos, maitinančios kūdikius dirbtiniu maistu, turi žinoti, ar mišinėliams gaminti vartojamas vanduo yra saugus. Užterštas vanduo ne visada sukelia ligą, bet galima ir sunkiai susirgti. Tam įtakos turi žmogaus amžius, bendra sveikatos būklė, higieninės gyvenimo sąlygos, taip pat į organizmą patenkančių teršalų tipas ir kiekis.
Daiva KLIMAVIČIENĖ
Vyr. specialistė ryšiams
su visuomene
Vilkaviškio rajono gyventojai savo šulinių vandens kokybę gali išsitirti Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos Marijampolės skyriuje (A. Valaičio g. 2 / J. Dailidės g. 5), Vilkaviškio skyriuje (P. Jašinsko g. 2A, Vilkaviškis) arba kitų įstaigų licencijuotose laboratorijose.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.