Eglė KVIESULAITIENĖ
Jau treji metai kybartiečiai pakaitomis keiksnoja tai UAB „Litesko“, tai „Vilkaviškio vandenis“. Tiek laiko žmonės negauna pilnavertiškos paslaugos – vonios kambario gyvatukai tai šyla, tai nešyla. Kybartiečiai atakuoja skundais, grasina teismais, bet problema nejuda iš mirties taško.
Kalti oro kamščiai
„Santakoje“ ne kartą rašėme apie tai, kad jau ir taip kokybiška paslauga negalėję didžiuotis kybartiečiai pasijuto visai skriaudžiami po to, kai buvo pradėti eksploatuoti nauji Kybartų vandenvietės įrenginiai. Žinoma, žmonės džiūgavo labai pagerėjusiu, negeležingu vandeniu. Anksčiau vandenį su rudomis nuosėdomis gerdavę ir nurudintais skalbiniais nesidžiaugę kybartiečiai su šia problema nebesusiduria. Tačiau iškilo nauja: vandens nugeležinimo technologijoje naudojamas oras sudaro kamščius vamzdynuose. Negalintis cirkuliuoti karštas vanduo nepatenka į gyvatukus ir jų nešildo.
Žmonės skambučiais ir priekaištais atakavo ne tik UAB „Litesko“, bet ir rajono Savivaldybę. Buvo sudaryta komisija, kuri turėjo išsiaiškinti, kaip pakeisti susidariusią situaciją. Surengta aibė susirinkimų ir susitikimų su gyventojais.
Aparatai nepadėjo
Suprantama, kad pirmiausia visa atsakomybė griuvo ant „Litesko“, kuri atsakinga už gyvatuko eksploataciją ir ima už jį mokestį, pečių. „Vilkaviškio vandenų“ specialistai tvirtino, kad pakeisti jie nieko negalį – be oro neveiktų nauja vandens nugeležinimo technologija. Be to, anot jų, vanduo čia niekuo dėtas, nes problema dėl gyvatukų kyla ne visuose namuose, o tik Č. Darvino, Vištyčio ir aplinkinių gatvių daugiabučiuose, nors visuose Kybartuose vanduo tiekiamas vienodas.
Nors ir spyriodamasi, už gyvatukų eksploataciją atsakinga „Litesko“ bendrovė visgi nuolat važinėjo nuorinti gyventojų gyvatukų, kai kurių namų viršutiniuose aukštuose sudėjo automatinius nuorinimo įtaisus. Atsakomųjų žingsnių ėmėsi ir UAB „Vilkaviškio vandenys“. Jie taip pat poroje Č. Darvino gatvės namų prie boilerių sudėjo nuorinimo aparatus. Tačiau „Litesko“ sprendimas greitai atsisuko prieš juos pačius: viename name dėl susidariusio slėgio sprogus oro išleidikliui karštas vanduo apliejo butus. Žmonės patyrė nuostolių. Be to, ir patys viršutinių aukštų gyventojai nesuinteresuoti nuorinti vamzdžius, nes, atsukus nuorinimo sklendę, sukasi karšto vandens skaitiklis.
Kalti ir gyventojai
Pripažinus, kad dėl „stringančio“ oro kalti ir nekokybiškai išvedžioti vamzdynai, bandyta juos perdaryti. Mat senosios statybos namuose vamzdynai netiesūs, iškloti kone zigzagais. Jų linkiuose ir „užkliūva“ oras. Tačiau butus susiremontavę gyventojai visai nepageidavo, kad kažkas griautų sienas, daužytų lubas, grindis ir „tiesintų“ kreivą vamzdynų sistemą. Jie paprasčiausiai atsisakė įsileisti remontininkus.
Spręsdami butuose gyvatukų problemą, šilumos tiekėjai aptiko ir gyventojų pažeidimų, kurie išbalansavo sistemą ir sutrikdė jos darbą. Pasitaikė tokių, kurie gyvatukus išsivedžiojo po vonios kambario grindimis, kad jos šiltų. Daug didesnis gyvatukas automatiškai išbalansavo namo sistemą. Naujai remontavęsi butus žmonės senuosius gyvatukus keitė naujais. Šiuolaikiški, vadinami rankšluosčių džiovintuvai, taip pat netinka senajai sistemai, nes į juos vanduo paduodamas pro daug siauresnę angą. Jei name yra bent vienas toks „naujoviškas“ gyvatukas, tikėtina, kad kentės visi namo gyventojai.
Užsukti sklendę
Tačiau tokie „atradimai“ visiškai nedomino žmonių, kurie moka pinigus už paslaugą ir turi teisę ją gauti. Tad per trejus metus ir UAB „Litesko“, ir „Vilkaviškio vandenys“ išbandė įvairiausius metodus, tačiau problema išsispręsdavo tik laikinai: vamzdžiuose susikaupus oro, gyvatukai vėl nustodavo šilti.
Kybartiečių atakuojamas „Vilkaviškio šiluma“ komercijos direktorius G. Tamulis sakė išstudijavęs fizikinius dėsnius, lenteles, tiesiog tapęs vandentiekio specialistu ir yra įsitikinęs, kad kalti tik vandens tiekėjai, kurie visiškai nenori klausyti jo argumentų. G. Tamulis mano, kad „Vilkaviškio vandenys“ piktybiškai nenori to pripažinti, tad įrodinėja nebūtus dalykus. Anot direktoriaus, tiekiant vandenį per bokštą deguonies perteklius pasišalina, tad vamzdžių jis „neužkiša“. Bet vandens tiekėjai kažkodėl nori „apeiti“ bokštą. Pakaktų užsukti vieną sklendę vandens bokšte ir problema išsispręstų. Tam „Litesko“ net buvo pasamdžiusi ekspertus, kurie taip pat pateikė analogiškas išvadas. Tik šios tiesos kažkodėl nenori išgirsti nei „Vilkaviškio vandenų“ vadovai, nei Savivaldybė.
Nesutinka su priekaištais
Tuo tarpu „Vilkaviškio vandenų“ direktorius technikai Algimantas Kupstas sakė nesuvokiąs tokių priekaištų, kai visiems aišku, kad dėl problemos kalti tik nekokybiškai įrengti gyvatukai, ir akivaizdu, kad jų neperdarius, žmonės ir toliau kentės.
– Tą sklendę, dėl kurios kyla triukšmas, visuomet laikom uždarytą. Neseniai ją pakeitėm nauja, kad įrodytume, jog ji tikrai sandariai laiko. Į Č. Darvino gatvę ir jos rajoną vandenį tiekiame tik per bokštą – mes neturime jokio tikslo kenkti „Litesko“, kaip kad jie įsitikinę, – aiškino A. Kupstas.
„Vilkaviškio vandenys“ taip pat samdė ekspertą, kuris pateikė savo išvadas, kad vanduo gyvatukų problemoje – niekuo dėtas. Vandens tiekėjai nesutinka, kad kybartiečiams problemos dėl gyvatukų kilo tik įdiegus naują vandens valymo technologiją.
– Tai tik sutapimas, – sakė A. Kupstas. – Tiesiog kai karštas vanduo buvo pigesnis ir mokestis už gyvatuką mažesnis, žmonės nekreipė dėmesio, jei jis ir nekaisdavo. Be to, kai žmonės naudodavo daugiau vandens, vamzdynai savaime nusiorindavo.
Iškviesta laboratorija
Savivaldybės komisijai vadovaujantis mero padėjėjas Algimantas Mackevičius sakė, kad daroma viskas, kad tik būtų išspręsta gyvatukų problema Kybartuose. Šiomis dienomis kybartiečiams gyvatukų problema paaštrėjo dėl to, kad buvo įvykusi techninė avarija, bokšte teko sumažinti vandens lygį, tad sumažėjo spaudimas, susidarė oro kamščių. Dėl to ir Savivaldybė, ir redakcija sulaukė nepatenkintų žmonių skambučių. Bet avarija jau likviduota, gyvatukai vėl turi šilti.
Šią savaitę vandens bokšte sumontuotas specialus įtaisas, kuris vandenyje mažins oro kiekį. Kitą savaitę Kybartų vandenį tirs iškviesti nepriklausomi specialistai su laboratorija. Jie dirbs visą dieną, įvertins situaciją ir pateiks išvadas.
A. Mackevičius tvirtino, jog dėl Kybartuose susidariusios situacijos negalima kaltinti nė vienos bendrovės, nes yra daug pašalinių veiksnių, nepriklausančių vien nuo specialistų kompetencijos. Tačiau abi bendrovės turi ne konfliktuoti ir versti bėdą viena kitai, o dirbti kartu, kad kybartiečiams nebekiltų nereikalingų problemų.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.