Tapkime draugais!

Vilkaviškiečio dovana papuoš garsaus keliautojo namus

Paskelbė:

Paskelbta:


Andrius GRYGELAITIS

Neseniai žinomas keliautojas Aurimas Valujevičius lankėsi Vilkaviškyje. Iš aviacijos mėgėjo Jono Marecko vyras gavo neeilinę dovaną – sumažintą „Lituanicos“ lėktuvo kopiją.

Susisiekė dukra

Prieš kurį laiką A. Valujevičius tapo žinomas visoje šalyje. Jis – trečias žmogus pasaulyje ir pirmas lietuvis, irkline valtimi perplaukęs Atlanto vandenyną. Po šios kelionės pasirodžiusiame filme „Irklais per Atlantą“ žiūrovai galėjo pamatyti sceną iš Klaipėdos rajone, Dariaus kaime, esančios lakūno Stepono Dariaus gimtinės-muziejaus. Joje A. Valujevičius žavėjosi šiame muziejuje esančia „Lituanicos“ kopija bei užsiminė, jog ir pačiam būtų gerai tokią turėti. Įdomu tai, kad filme parodytą lėktuvo modelį pagamino vilkaviškietis J. Mareckas.

Filmą mačiusi vilkaviškiečio Jono duktė Inga Kulbokienė netrukus susisiekė su Aurimu bei užsiminė, kad jos tėtis ir jam galėtų pagaminti tokį orlaivį. Garsusis keliautojas Stepono Dariaus ir Stasio Girėno lėktuvo kopijos panoro neatsitiktinai. Jam svarbus šių lakūnų atminimas.

„Kai pradėjau planuoti kelionę per Atlantą, norėjau, kad ji kartu turėtų ir tam tikrą prasmę. Ėmiau ieškoti istorinių sąsajų tarp Lietuvos ir Atlanto vandenyno. Iš pradžių pagalvojau apie „Ambersale“ jachtos žygius, bet tuomet supratau, kad jie – pernelyg nauji. Tuomet prisiminiau S. Dariaus ir S. Girėno skrydį. Ėjo 2020-ieji, ir nuo šio istorinio įvykio buvo prabėgę 87 metai. Pagalvojau, kad turiu trejus metus pasiruošti savo žygiui, jog galėčiau jį 90-ųjų skrydžio per Atlantą metinių proga dedikuoti būtent S. Dariui ir S. Girėnui“, – pasakojo A. Valujevičius.

Planuoja naujas keliones

Šiuo metu garsusis keliautojas visą dėmesį skiria savo būsimo namo ant vandens statyboms. Aurimas jį jau artimiausiu metu ketina įkurdinti Kauno marių krantinėje. Būtent ant šio namo stogo ir bus pritvirtinta iš Vilkaviškio parsivežta „Lituanicos“ kopija.

Į mūsų miestą atvykęs A. Valujevičius neslėpė susižavėjimo J. Marecko darbu, stebėjosi meistro kruopštumu, atkurtomis autentiškomis lėktuvo detalėmis.

„Neseniai Aurimas šventė 30-ies metų jubiliejų, todėl šis lėktuvėlis – tarsi mūsų visos šeimos dovana šios gražios šventės proga. Be to, tai kartu padėka už tai, kad jis garsina Lietuvos vardą visame pasaulyje“, – pabrėžė I. Kulbokienė.

Pats A. Valujevičius prisipažino, kad mielai pakartotų žygį per Atlantą. Tiesa, ne per artimiausius penkerius metus. Po šios kelionės vyrą užgriuvo daug didesnis dėmesys, tačiau bent jau kol kas, Aurimo teigimu, jis nevargina.

„Dabar sulaukiu daugiau laiškų, žinučių, įvairių kvietimų. Iš dalies tai – smagus procesas. Aišku, būna dienų, kai norisi užsidaryti nuo aplinkinio pasaulio. Bet ir tai man patinka. Aš mėgstu būti vienas“, – prisipažino keliautojas.

Prieš keletą mėnesių jis grįžo iš Naujosios Zelandijos, kurioje dviračiu įveikė maždaug 8 tūkst. kilometrų. Artimiausiu metu Aurimas planuoja galutinai įsirengti namą ant vandens, o jau po Naujųjų Metų ketina leistis į dar vieną ilgą kelionę. Tiesa, kur šįkart vyks, garsusis keliautojas atskleisti nepanoro.

„Minčių turiu įvairių, net keletui metų į priekį. Dabar tik bandau išsirinkti transporto priemonę, su kuria keliausiu“, – paslaptingai šypsojosi pašnekovas.

Gamino du mėnesius

A. Valujevičiui padovanotas lėktuvas – jau ketvirta vilkaviškiečio J. Marecko pagaminta „Lituanicos“ kopija. Kaip jau minėta, vienas istorinis orlaivis puošia S. Dariaus gimtinę-muziejų. Dar vienas lėktuvėlis turėjo iškeliauti į Kauno S. Dariaus ir S. Girėno aerodromą, tačiau pasikeitus jo vadovams „Lituanica“ atiteko Vilniuje gyvenančiam J. Marecko sūnui.

Šiuo metu dar viena istorinio lėktuvo kopija puošia Jono ir Elvyros Mareckų namus. Tiesa, svarstoma šią skraidyklę padovanoti Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centrui-muziejui.

„Aurimui Valujevičiui skirtą lėktuvą gaminau maždaug du mėnesius. Aišku, jei būčiau dirbęs be pertraukų, ko gero, sumažintą „Lituanicą“ būčiau pagaminęs ir per dvi savaites“, – sakė J. Mareckas.

Anot jo, sunkiausia proceso metu būna tinkamai apskaičiuoti įvairių detalių matmenis. Be to, kiekvieną detalę reikia gaminti atskirai, tad praeina nemažai laiko, kol modelis įgauna tikrąjį savo veidą. Viską sutvėrus orlaivį dar reikia nudažyti! O tai – taip pat itin didelio kruopštumo reikalaujantis darbas.

Sumažintos A. Valujevičiui padovanotos „Lituanicos“ modelio ilgis siekia maždaug 100 cm, sparnų plotis – 120 cm. Pats lėktuvas sveria apie 10 kg.

„Prieš gamindamas pirmą „Lituanicą“ daug bendravau su pažįstamais aviatoriais. Taip pat perskaičiau knygą apie S. Dariaus ir S. Girėno kelionę. Joje buvo aprašytas ir jų lėktuvo modelis. Vėliau iš vieno lakūno gavau šios skraidyklės brėžinius. Šiek tiek reikiamos informacijos radau internete. Iš viso esu pagaminęs apie dvi dešimtis sumažintų įvairių lėktuvų kopijų. Iš pradžių buvo sunkiau, o dabar jau žinau, kaip pradėti ir kaip užbaigti darbus“, – teigė J. Mareckas.

Ilgaamžiai lėktuvai

Visus savo kūrinius į devintą dešimtį įkopęs J. Mareckas konstruoja iš medžio, vėliau juos impregnuoja ir jau tuomet padengia cinkuota skarda. Jo teigimu, toks gamybos būdas užtikrina, kad visi lėktuvėliai bus ilgaamžiai ir lauko sąlygomis išliks mažiausiai 15–20 metų.

Pamatyti vilkaviškiečio gaminius lengvai galima ne tik dieną, bet ir naktį. Lėktuvų sparnuose vyriškis įmontavęs specialius šviestuvus, kurie dieną prikaupia saulės energijos, o temstant ima šviesti.

J. Mareckas nuolat skaito su aviacija susijusias įvairias knygas, žurnalus, vyksta į šios srities mėgėjams skirtas šventes. Vilkaviškietis svarstė, kad greičiausiai jo pomėgiui daugiausiai įtakos turėjo pirmas skrydis su „An-2“ modelio lėktuvu, liaudyje dar vadinamu kukurūzniku. Ta kelionė vyriškiui įsiminė ir tuo, kad jam ne tik teko sėdėti šalia piloto, bet ir pačiam pavairuoti šią skraidymo priemonę.

„Aviacija susidomėjau maždaug prieš 35–40 metų. Kas žino, jei šį pomėgį būčiau atradęs anksčiau, gal būčiau tapęs lakūnu?“ – šypsojosi vilkaviškietis.

 


Pasidalinkite šiuo straipsniu:


Parašykite komentarą


Praradote slaptažodį?

naujausi straipsniai

reklama

statistika


Hey.lt - Interneto reitingai
Skip to content