Tapkime draugais!

Suoleliu primins kanklininką Juozą Telešių

Paskelbė:

Paskelbta:


Toma BIRŠTONĖ

Alvitiečiai tęsia tradicijas ir savo krašto menininkus pagerbia atidengdami simbolinius atminimo suolelius. Šįkart jis buvo skirtas kanklininkui, liaudies muzikantui Juozui Telešiui.

Muzikaliam kraštiečiui

Prieš keletą metų Alvito miestelio erdvės pasipuošė trimis skulptūriniais suoleliais su poetų Salomėjos Nėries, Juozo Tysliavos ir Petro Armino-Trupinėlio eilėmis. O šiomis dienomis, minėdami kraštiečio Juozo Telešiaus 110-ąsias gimimo metines, alvitiečiai mažąjį architektūros elementą pastatė žymiajam kanklininkui.

„Simboliška, kad suolelis yra prie didelio kelio, kuris skiria mus nuo senosios kanklininko sodybos“, – susirinkusiesiems akcentavo renginio vedėja Angelė Blažaitienė.

Ant dailaus ąžuolinio suolelio išraižyti paties muzikanto pasakyti žodžiai: „Kanklių muzika – tai vaistas nuo šiuolaikinį pasaulį užgulančio kurtumo.“ Ąžuolinį suolelį, ant kurio tupi simbolinis paukštelis bei išdrožtos kanklės, sukūrė kraštietis tautodailininkas Raimundas Blažaitis.

Kaip buvo priminta, J. Telešius su kanklėmis susipažino besimokydamas pradinėje mokykloje. Įkvėptas XX a. pradžios tautinio atgimimo, alvitietis pats savarankiškai išmoko kankliuoti. Nuo tada jis visą gyvenimą puoselėjo kanklių muziką.

Kanklės – ne vienintelis muzikos instrumentas, kuriuo J. Telešius grojo. Jis pūtė klarnetą, lūpinę armonikėlę, griežė smuiku, muzikavo kitais instrumentais. Be to, alvitietis visą gyvenimą giedojo bažnyčios chore. Žinoma, svarbiausias muzikos instrumentas liko kanklės. J. Telešius ne tik kankliavo – meistras jas ir konstravo.

Sovietų okupacijos laikais muzikantas savo kankles mažai kam rodė, tačiau keičiantis politinei bei kultūrinei situacijai kanklininkas pradėjo aktyviau koncertuoti, dalyvauti renginiuose, rūpintis kanklių populiarinimu. Siekdamas savo tikslo kanklininkas dovanojo ar pusvelčiui pardavė apie pusę tūkstančio paties padarytų instrumentų.

Atvyko artimieji

Į renginį „Muzika, dailė ir kanklės“ atvažiavo J. Telešiaus sūnus Eugenijus su žmona Rūta, anūkai Stepas ir Povilas, proanūkiai bei kiti giminaičiai. R. Telešienė trispalvėmis juostelėmis buvo papuošusi suoliuką ir per atidengimo iškilmes ant jo prisėsti pakvietė Šeimenos seniūną Gintą Bakūną, medžio skulptorių R. Blažaitį bei savo sutuoktinį E. Telešių. Be minėtų vyrų iniciatyvos, pagalbos bei finansinės paramos atminimo suolelio nebūtų.

Šventinį vakarą J. Telešiaus proanūkė Kotryna Telešiūtė papildė savo tapybos paroda „Prisiminimų aidai“. Darbų rinkinį, kuriame gausu peizažų, menininkė dedikavo Alvito kraštui.

Parodą bendruomenės namuose galima lankyti iki lapkričio 21 dienos.

„Galvoju, kad nė vienas žmogus negalėtų tikėtis nuostabesnės ir prasmingesnės dovanos. Dieduko Juozo 110-ųjų gimimo metinių proga proanūkė Kotryna Alvite surengė tapybos darbų parodą. Jis tikrai šiuo metu ten, aukštai, plačiai šypsosi“, – įteikdama paveikslų autorei simbolinį medinį paukštelį kalbėjo A. Blažaitienė.

Leido prisiliesti prie kanklių muzikos

Renginio organizatoriai padėjo svečiams priartėti prie paslaptingo kanklių pasaulio. Į Alvitą jie pakvietė kompozitorių, atlikėją, mokytoją ir kanklių meistrą Joną Chockevičių, kuris susirinkusiesiems padovanojo ne vieną kūrinį. Muzikantas parodė, kaip kanklių garsai dera skirtinguose muzikos stiliuose, o dainą „Žemėj Lietuvos“ kartu su svečiu traukė visa salė.

„Alvito krašto šviesuolis Juozas Telešius – neeilinis žmogus. Šis kanklių meistras buvo sukūręs ne tik penkis šimtus kanklių. Jis turėjo savitą kankliavimo stilių. Skaitau apie jo gyvenimą ir matau, kad manyje yra daug panašumų. Šeima neleis meluoti, jog radęs laisvą akimirką imu kankles į rankas ir skambinu. Arba paėmęs įrankius pradingstu kanklių dirbtuvėlėje“, – kalbėjo J. Chotkevičius.

Ši vakaronė – ne vienintelis Alvite suorganizuotas kraštiečių atminimo renginys. Rugsėjo viduryje bendruomenė surengė muzikos ir literatūros popietę „Ar žinot jūs tą kraštą brangų, dailų?“. Tąkart laikas buvo skirtas prisiminti ne tik kanklininką, bet ir kitus iš šio krašto kilusius, jame gyvenusius ir tebegyvenančius kūrėjus.

 


Pasidalinkite šiuo straipsniu:


Parašykite komentarą


Praradote slaptažodį?

naujausi straipsniai

reklama

statistika


Hey.lt - Interneto reitingai
Skip to content