„Santaka“ / Sveika mityba -įprotis nuo mažumės / Sveikata

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Sveikata

Dalinkitės:  


Sveika mityba -įprotis nuo mažumės


Mokyklinio amžiaus vaikai neretai skundžiasi skrandžio skausmais, virškinimo sutrikimais; aktuali ir nutukimo problema. Pastebima, kad dėl netinkamos mitybos užklumpančios ligos neaplenkia ir per mokyklos slenkstį dar neperžengusių vaikų. Atsparumą virškinimo sistemos ir kitiems sveikatos sutrikimams lemia nuo pat mažens išugdyti mitybos įpročiai.



Vertėtų susimąstyti, kokią didelę reikšmę kokybiškam gyvenimui turi sveikata ir kaip svarbu ja rūpintis bei puoselėti nuo pat mažų dienų. Tai, kokį maistą „dedame“ į savo organizmą, nulemia, kaip jaučiamės ir ar nesergame.

Tinkama mityba ypač svarbi augančiam organizmui, tuo tarpu netinkama, nesubalansuota mityba tampa įvairių ligų priežastimi. Dėl netinkamos mitybos gresiančias ligas tarp mokyklinio amžiaus vaikų įvardijo Santariškių Vaikų ligoninės dietistė Jolita Bagdonavičiūtė.

Pasak J. Bagdonavičiūtės, dėl netinkamos mitybos vaikams dažniausiai pasitaikančio virškinimo, žarnyno veiklos sutrikimai, skrandžio opos, apsinuodijimai. Pastarosios ligos neaplenkia ir itin mažų vaikų. Kaip to išvengti?

„Labai svarbu pratinti tėvus rūpintis vaikų mityba. Būtina gaminti namuose ir į tą veiklą įtraukti vaikus – kad jie matytų, kas bei kaip daroma, kokiems produktams teikiama pirmenybė. Juk tėvai – pavyzdys vaikams“, – sakė Vaikų ligoninės dietistė.
Labai svarbu pratinti tėvus rūpintis vaikų mityba. Būtina gaminti namuose ir į tą veiklą įtraukti vaikus – kad jie matytų, kas bei kaip daroma, kokiems produktams teikiama pirmenybė. Juk tėvai – pavyzdys vaikams.


J. Bagdonavičiūtės teigimu, su sveika mityba derėtų supažindinti net ir darželinukus.

„Supratimas apie sveiką mitybą turi būti išugdytas dar iki peržengiant mokyklos slenkstį“, – pabrėžė dietistė.

Mokyklinio amžiaus vaiko organizmas dar tik auga – pastarajam būtinas įvairių maistinių medžiagų nestokojantis maistas. Netinkama mityba sutrikdo augimą, kaulų vystymąsi, mažina atsparumą ligoms. Dėl nesveikos bei nereguliarios mitybos augančiam vaiko organizmui gali trūkti įvairių maisto medžiagų, todėl mokyklų valgiaraščiai sudaromi atsižvelgiant į sveikos mitybos principus.

Tėvai, kurie vaikų neskatina pietauti valgykloje, daro didelę klaidą, kadangi vaikai tuomet renkasi riebius, saldžius ir šaltus užkandžius: bulvių traškučius, šokoladukus, bandeles. O tai paskatina antsvorio augimą ir perteklinį riebalų kiekį organizme.

Netinkamai maitinantis jaučiamas nuovargis, trūksta jėgų. Dėl to blogėja nuotaika, kuri, laiku nepakeitus gyvenimo būdo, gali išsivystyti ir į depresiją.

Tinkamai subalansuoti vaiko mitybą ir išvengti ligų galima remiantis keliais paprastais patarimais: būtinai įpratinti vaiką valgyti pusryčius, o mokykloje – šiltus pietus. Paskatinti gerti vandenį ir vartoti daugiau skaidulinių medžiagų turinčių produktų, t. y., daržovių, vaisių, uogų, riešutų, rupios duonos, viso grūdo dalių turinčius duonos bei makaronų gaminių, avižų ir pupelių.




Publikuota: 2015-02-12 12:05:21

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Jubiliejų švenčiantis prelatas: „Duonos be plutos nebūna“
* Salomėja Nėris: palikti poetės vardą ar naikinti?
* Beržų kirtėjai išgąsdino žmones: ar išliks Ripkaus giraitė?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai