„Santaka“ / Turto deklaravimas – minčių kils visokių / Nuomonės

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda OPEL MERIVA (2004 m., 1,7 l, dyzelis, priedo – Opel lieti ratlankiai). Tel. 8 614 58 380.
Galioja iki: 2024-05-09 10:52:05



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Nuomonės

Dalinkitės:  


Turto deklaravimas – minčių kils visokių

Rūta VAINIENĖ



Tai jau pradeda pabosti. Kaip kasmet koks nors aiškiaregis prognozuoja pasauliui pabaigą, taip kasmet politikai sukrunta įvedinėti visuotinį turto, pajamų, o kai kas ir – išlaidų deklaravimą. Štai ir vėl, eilinį kažin kelioliktą kartą sukurta darbo grupė, kuri nagrinės, kokiomis gi čia priemonėmis sudeklaravus ir suinventorizavus visų Lietuvos gyventojų turtą ir pajamas. Už visuotinį deklaravimą pateikiami tokie argumentai: būtų lengviau planuoti biudžeto pajamas, ir jos dėl to padidėtų (suprask – gyventojai deklaruos šešėlines pajamas, taip jas ir „prigausime“). Nebeliktų paskatų mokėti vokelius, nes įvedus deklaravimą, reikėtų pagrįsti turto vertės padidėjimą. Toks deklaravimas naudingas savivaldybėms, nušvies šešėlį ir sumažins korupciją. Kol kas panašu į panacėją.

Bet iš iliuzinio pasaulio grįžkime į realųjį. Pradėkime nuo to, kad reikšminga brangaus turto dalis turto jau yra registruojama. Tai – visas nekilnojamasis turtas, žemė, transporto priemonės. Galima sakyti, toks turtas jau yra deklaruotas ir apie jį Mokesčių inspekcija gali gauti pačius naujausius duomenis. Įmonių akcijos taip pat yra apskaitomos, tiesa šie duomenys nėra centralizuoti. Informacija apie lėšas banke ir banko paskolas – esant poreikiui patikrinti, ar praturtėta teisėtai – visada prieinama. Taigi, nesuskaičiuota lieka daug įvairaus įvairios vertės buitinio turto, paskolos tarp gyventojų.

Turto deklaracijas jau dabar teikia politikai, valstybės tarnautojai, teisėjai, prokurorai, pareigūnai, įvairių komisijų, tarybų, institucijų, vadovai, bankų bei žiniasklaidos priemonių savininkai ir vadovai, valstybės ar savivaldybių įstaigų vadovai, šeimų nariai – gerokai virš 30 gyventojų grupių. Ką jie daro - tai pateikiamoje turto deklaracijoje dubliuoja informaciją apie registruotus daiktus ir kūrybiškai pateikia kitą reikalaujamą informaciją - įkainoja meno kūrinius, juvelyrinius dirbinius, paskolas, vertybinius popierius.
Pajamas deklaruoja dar daugiau gyventojų, apie 800 tūkstančių. Tačiau dėl to nei šešėlis mažyn, nei korupcija išnyko.
Rūta VAINIENĖ


Įsivaizduokime, visi Lietuvos gyventojai turės pildyti deklaraciją, kiek turi brangiųjų metalų ir paveikslų, kiek šie kainuoja, kiek jie paskolų gavo ir kiek suteikė gruodžio 31 dienos datai. Milijonas tokių deklaracijų kasmet atguls mokesčių inspekcijos duomenų bazėse. Kai bus informacija, kažkas ją ims analizuoti, apibendrinti, siūlyti „ką nors daryti“. Štai pasiims inspektorius tūlo Pavardenio deklaraciją. Mato – brangiųjų metalų Pavardenis turi daugiau nei pernai. Pirko? Ne, pajamų neturėjo. Metalų vertė pakilo. O mokesčių inspektoriaus analitiko galvoje taigi įvairios mintys kyla. O gal gi siūlyti apmokestinti šį vertės prieaugį, taigi bus lengviau planuoti didesnes biudžeto pajamas, bus daugiau lėšų savivaldybėms.

Kils ir daugiau minčių – kodėl, už ką ir kAip. Popierius juk nebylus, norėsis su deklaracijos teikėju pabendrauti. Ir gaus mokesčių mokėtojas klausimyną, lyg iš tardymo izoliatoriaus. Jei ir atsakius į klausimus liks neaiškumų, grės vizitas į inspekciją, kaip žinia - ne iš maloniųjų.

Turto deklaravimas daliai žmonių jau taikomas. Pajamas deklaruoja dar daugiau gyventojų, apie 800 tūkstančių. Tačiau dėl to nei šešėlis mažyn, nei korupcija išnyko. Net Valstybės Kontrolė konstatavo – kam reikalauti deklaruoti tai, ko dažnai negali patikrinti? Deklaravimo šalininkai sako – tikslų pasiekti trukdo tai, kad ne visi gyventojai deklaruoja turtą. Galiu nuraminti – net jei pajamas ir turtą deklaruos visi, nei biudžetai gausės, nei vokeliai mažės, nei korupcija nyks. Ne deklaracijų žmonėms trūksta, o motyvacijų. Tik čia valdžiai minčių nelabai kyla.



Publikuota: 2015-02-18 13:08:25

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Teisingumo paieškos sprogo it muilo burbulas
* Tarybos nutarimai: didins darželinukų grupes, statys daugiabutį
* Infoturo dalyvius žavėjo degustacijomis
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai