„Santaka“ / Grėblys jau guli, svarbu ant jo vėl neužlipti / Nuomonės

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Nuomonės

Dalinkitės:  



Grėblys jau guli, svarbu ant jo vėl neužlipti

Rūta Vainienė


Ekonomikos augimą prognozuojančios institucijos - komerciniai bankai, Lietuvos bankas, tarptautinės institucijos – nuosekliai mažina Lietuvos augimo prognozes 2015 metams.

Ne per seniausiai tai padarė lig šiol optimizmu tryškusi Finansų ministerija. Pagal patikslintą prognozę šiemet BVP turėtų augti nebe 4, 3, kaip buvo prognozuota prieš metus, ir nebe 3, 4, kaip buvo planuota tvirtinant šių metų biudžetą, o tik 2, 5 procento.

BVP pirmojo ketvirčio augimo rezultatai dar kuklesni, nei prognozuojami metiniai – lyginant su praėjusių metų ketvirčiu augimas siekia 1, 5 procento. O štai lyginant su praėjusiu ketvirčiu stebimas 0, 6 procento smukimas. Nesinori būti blogų žinių pranašu, bet situacija darosi kiek panaši į 2008 metų pradžią, kai krizės nuojauta jau tvyrojo ore, tik dauguma vis dar svaigo itin gerais 2007 metų rezultatais.

Krizės priežastis dažniausiai yra ta pati – centrinių bankų vykdoma pinigų emisija ir tolimesnis pinigų gaminimas komerciniuose bankuose. Tačiau krizinės ligos simptomai kiekvieną kartą kiek skiriasi. Štai 2008 metų krizė atkeliavo po milžiniško pajamų augimo ir kreditų bumo. Pavyzdžiui, darbo užmokestis Lietuvoje 2007 metais augo apie 20 procentų, būsto paskolos išaugo daugiau nei 60 procentų. Šiuo metu gyventojų optimizmo šaltinis – ne augantis darbo užmokestis, bet žemiausios kada Lietuvos istorijoje buvusios palūkanų normos.
Geriausia būtų, kad ne tik bankai būtų įpareigoti skolinti atsakingai, bet ir gyventojai kiek atsargiau vertintų savo galimybes šioje ne itin stabilioje ekonominėje aplinkoje.


Šių metų pirmojo ketvirčio būsto kreditavimo rezultatas – 13 procentų augimas, lyginant su praėjusių metų pirmu ketvirčiu. Nors paskolų likučiai stipriai nedidėja, nes gyventojai grąžina nemažai paskolų, vis tik aktyvumas paskolų rinkoje jau gerą pusmetį tikrai nemažas. Jei pernykštis sukrutimas galėjo būti siejamas su euro įvedimu, tai dabartiniu metu jį skatina mažos palūkanos ir planuojami kreditavimo sugriežtinimai.

Ant paskolų grėblio Lietuvos gyventojai jau buvo užlipę. Siekiant nuo skolų naštos gelbėti per stipriai surizikavusius skolininkus buvo netgi priimtas Fizinių asmenų bankroto įstatymas. Tačiau žmonėms ne itin patinka mokytis iš svetimų klaidų, todėl situacijos linkusios kartotis. Juolab, kad visa aplinka tam itin palanki – plėtros įmonės intensyviai įgyvendina naujus statybų projektus ir yra pasirengusios plėtoti naujus. Bankai, tuo tarpu, sėdi ant pinigų „maišų“, tad vėl būtų linkę lengviau išduoti kreditus. Negana to, kartu su kreditu jie ima siūlyti ir kitus, savo dukterinių įmonių produktus - draudimą, pensijų kaupimą, kad gyventojai su visais savo finansais atsiduotų į vieno paslaugos teikėjo globą.

Lietuvos bankas, siekdamas užkirsti kelią galimam neatsakingumui, nuo liepos 1 dienos ketina sugriežtinti gyventojų kreditavimą. Siūloma sutrumpinti maksimalų būsto paskolos terminą nuo 40 iki 25 metų. Taip pat siūloma, kad bankai vertintų gyventojų mokumą su prielaida, kad palūkanų normos per ilgą paskolos laikotarpį gali gana stipriai pakilti.


Vis tik geriausia būtų, kad ne tik bankai būtų įpareigoti skolinti atsakingai, bet ir gyventojai kiek atsargiau vertintų savo galimybes šioje ne itin stabilioje ekonominėje aplinkoje.



Publikuota: 2015-05-14 10:34:16

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Naujas komisariato vadovas Suvalkijoje jaučiasi savas
* NŽT specialistai teisinosi ir prašė supratimo
* Turizmas Vištytyje: kaip laikosi gražiausias rajono kampelis?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai