„Santaka“ / „Išjungti“ bakterijų platinimo pavojų galima ir... šviesos jungikliu?! / Sveikata

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Sveikata

Dalinkitės:  



„Išjungti“ bakterijų platinimo pavojų galima ir... šviesos jungikliu?!



Šaltuoju metų laiku, kai kas antras kosi ir čiaudi, ligų prevencijai gali būti pasitelkiami net... šviesos jungikliai. Pasirodo, vokiečiai jau ne vienerius metus gamina ir naudojasi antibakterinėmis savybėmis pasižyminčiais šviesos jungikliais iš sidabro jonais papildyto plastiko, kuris sudaro barjerą žalingiems mikroorganizmams plisti ir daugintis. Kita galima antibakterinių jungiklių alternatyva – Vokietijos Hageno mieste veikiančios ligoninės pavyzdys, kuomet ligoninės pageidavimu pirmą kartą buvo sukurti jungikliai iš gryno vario, kurie taip pat pasižymintys natūraliomis dezinfekuojančiomis savybėmis.

Vis dėlto Vilniaus visuomenės sveikatos centro specialistai atkreipia dėmesį į bendrosios higienos užtikrinimo priemonių visumą.



Rizika padidėja viešose įstaigose

Šviesos jungikliai, kaip kad ir durų rankenos, yra vieni dažniausiai liečiamų įrenginių namuose bei įvairiose visuomeninės paskirties įstaigose. Dėl šios priežasties jungiklis tampa bakterijų, virusų, grybelių sankaupa ir net mainų šiais nepageidaujamais mikroorganizmais vieta. Ypač – žmonių gausiau lankomose įstaigose: poliklinikose, ligoninėse, vaikų darželiuose ir kitose, kur rizika pasigauti ligą sukeliantį virusą ar bakteriją – didesnė.

Pavyzdžiui, sergantis žmogus įjungė šviesą laiptinėje ar tualete ir paliko žalingų mikroorganizmų ant jungiklio. O tada sveikasis, palietęs tą patį jungiklį, tuos mikroorganizmus susirinko ir taip atsiranda tikimybė susirgti. Ypač tai aktualu ligoninėse, vaikų skyriuose, taip pat senelių pensionatuose, slaugos namuose ir kitose panašiose įstaigose, kuriose esančių žmonių imunitetas nusilpęs ir net menkiausias peršalimas gali sukelti rimtų komplikacijų.

Vokietijoje ir kitose pasaulio šalyse jau ne vienerius metus naudojami natūraliomis antibakterinėmis savybėmis pasižymintys elektros prietaisai – jungikliai ir šviesos reguliatoriai, kištukiniai lizdai, žaliuzių valdymo ir kita namų sistemų valdymo įranga, kuri ne tik neleidžia plisti pavojingiems mikrobams, bet ir stabdo jų dauginimąsi, mat sunaikinama bakterijų ir grybelių maitinamoji terpė.



Veiksmingumą patvirtina tyrimai

Naujasis metodas paremtas baktericidinėmis sidabro savybėmis. Jungiklių ir kitos elektrotechnikos gamintojas „Jung“ sidabro jonus įmaišo į duroplastą, iš kurio ir gaminami antibakteriniai jungikliai, kištukiniai lizdai ir kiti prietaisai.

„Neorganiniame nešiklyje įkrauti sidabro jonai kontaktuoja su aplinkoje esančia drėgme, o ši reakcija aktyvina baktericidinį jungiklio paviršiaus efektą, t. y. stabdo ligų sukėlėjų ląstelių dauginimąsi ir mutaciją, – sakė „Jung Vilnius“ direktorius Raimundas Skurdenis. – Per trumpą laiką mikroorganizmai visiškai nukenksminami“.

2004 m. antibakterinį jungiklių poveikį patvirtino Bonos universitete (Vokietija), Higienos ir visuomenės sveikatos institute, atlikti moksliniai tyrimai. Remdamiesi bakterijų Escherichia coli ir Staphylococus aureus pavyzdžiu, mokslininkai nustatė, kad pateikti prietaisai pasižymi baktericidiniu poveikiu.



Apsauga – nenutrinama

Baktericidinis jungiklių ir kitų įrenginių poveikis daug metų nesumažėja juos valant, esant temperatūrų svyravimams ar nuo dažno naudojimo. Būtent dėl šių priežasčių serijos „AS 500 antibakteriell“ gaminiai rekomenduojami tose vietose, kur keliami ypatingi higienos reikalavimai.
Šviesos jungikliai, kaip kad ir durų rankenos, yra vieni dažniausiai liečiamų įrenginių namuose bei įvairiose visuomeninės paskirties įstaigose. Dėl šios priežasties jungiklis tampa bakterijų, virusų, grybelių sankaupa ir net mainų šiais nepageidaujamais mikroorganizmais vieta.


Ten, kur higienos reikalavimai padidinti, pvz., ligoninėse, senjorų pensionatuose, darželiuose ir kitur, visi paviršiai turi būti itin kruopščiai dezinfekuojami. „Dažniausiai tai daroma specialiais skysčiais, tačiau plaunant jungiklius, kurie yra elektros instaliacijos dalis, atsiranda ir trumpo sujungimo tikimybė, o ir patys dezinfekciniai skysčiai yra chemija, kuri gali būti pavojinga žmogui ir aplinkai. Tuo tarpu sidabras, kuris dezinfekuoja jungiklio paviršių savaime, yra natūralus nekenksmingas elementas, nepasižymintis jokiu neigiamu poveikiu“, – pasakojo „Jung Vilnius“ vadovas.

Jis pastebėjo, jog antibakteriniai jungikliai iš plastiko nėra itin brangūs – kainuoja vidutiniškai 20 proc. daugiau nei įprasti.



Išnaudojamos vario savybės

Alternatyvus, tik jau gerokai brangesnis, antibakterinis gaminys sukurtas pagrindinės Hageno (Vokietija) ligoninės pageidavimu – tai jungikliai iš vario. 20 skyrių, 566 lovų turinti ligoninė itin daug dėmesio skiria ligų profilaktikai. O varis, kaip ir sidabras, taip pat pasižymi antibakterinėmis savybėmis, todėl pirmiausia, 2012 m., variniai „Jung LS 990“ jungikliai buvo įrengti infekcinių ligų bei neišnešiotų kūdikių intensyvios priežiūros skyriuose. 2013 m. variniai jungikliai įrengti dar keliuose kituose skyriuose. Ligoninės tikslas – palaipsniui pereiti vien prie varinių jungiklių, kurie šalia antibakterinių savybių pasižymi dar ir ilgaamžiškumu (nuo antro pasaulinio karo laikų veikianti ligoninė tuo itin rūpinasi). Antibakterinis poveikis aktualu ne tik pacientams, bet ir ligoninės lankytojams bei darbuotojams.

VVSC atkreipia dėmesį į kompleksinę prevenciją

Pasak Vilniaus visuomenės sveikatos centro (VVSC) Produktų vertinimo skyriaus vedėjo Sauliaus Majaus, jungikliai tiek su sidabru, tiek iš vario neabejotinai gali prisidėti prie bendrosios higienos užtikrinimo, taip pat ir infekcijų plitimo prevencijos: „Tai pasakytina ne tik apie asmens sveikatos priežiūros įstaigas, bet ir kitas vietas, kur būna daug žmonių ar didesni higienos reikalavimai.

Vis dėlto vien tik tokie jungikliai negali užtikrinti ligų profilaktikos, todėl reikėtų naudoti ir kitas prevencijos priemones. Bet dėl elektros saugos, sudėtingo įprastų jungiklių dezinfekavimo būtent minėtieji jungikliai galėtų veiksmingai tas priemones papildyti“.

Pasak VVSC specialisto, kai kurie sidabro ir vario junginiai yra biocidinių (biocidai – cheminiai ar biologiniai mišiniai, skirti kontroliuoti kenksmingus organizmus) produktų veikliosios medžiagos, kurių efektyvumas ir kitos savybės dar turi būti įvertintos. Tačiau tai, kad šios medžiagos yra įtrauktos į Europos Sąjungos biocidinių produktų veikliųjų medžiagų vertinimo programą, leidžia jau dabar daryti pagrįstą prielaidą dėl jų efektyvumo ir saugos.

„Į Lietuvoje tiesiogiai taikomo Biocidinių produktų reglamento (Reglamento (ES) Nr. 528/2012) reguliavimo sritį šie jungikliai papuola kaip apdorotieji gaminiai, t. y. kaip gaminiai, į kuriuos apgalvotai, siekiant tam tikrų tikslų (šiuo atveju – naikinti kenksmingus mikroorganizmus) įdėta biocidinių produktų, – sakė S. Majus. – Biocidinių produktų reglamentas nustato, kad iki 2017 m. pavasario tiekti rinkai apdorotus gaminius galima su bet kokiomis veikliosiomis medžiagomis, bet po to laiko – tik su leistinomis (kaip minėta, kai kurie sidabro ir vario junginiai yra leistini). Visiems apdorotiesiems gaminiams, jei deklaruojamos jų biocidinės savybės, nustatyti papildomi specialūs ženklinimo reikalavimai: ženklinime būtina nurodyti, kad gaminyje yra biocidinio produkto, tiksliai nurodyti veikliąją medžiagą ir parašyti, kokį biocidinį poveikį tas gaminys daro (reikalavimai galioja nuo 2013 m. rudens)“.



Elena Dumpienė











Publikuota: 2015-11-03 13:05:22

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Kultūros darbuotojų dieną – ąžuolas Dainų šventei
* Senjorė ligoninės slaugę apkaltino smurtu
* Rūta Žilionytė: „Dainavimas – dalis manęs“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai