„Santaka“ / Kražių skerdynės: grasinau, grasinu ir grasinsiu / Nuomonės

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Nuomonės

Dalinkitės:  


Kražių skerdynės: grasinau, grasinu ir grasinsiu

Vaida Liutkutė


1893 m. Rusijos imperijos administracija Kražiuose susidoroja su tikinčiaisiais, nepaklususiais valdžiai. 2015 m. Kražiuose vėl liejasi kraujas...

Nuo durtinių ir kirstinių žaizdų anapilin iškeliavo keturios moterys, kurias nužudė visiškai girtas vyriškis, gėręs nuo naujųjų metų. Toks įvykis dar kartą verčia susimąstyti apie milžinišką socialinę ir ekonominę žalą, kurią patiria girdoma Lietuva.

Lietuva yra trečia šalis pasaulyje pagal suvartojamą etilo alkoholio kiekį, tenkantį vienam gyventojui (15, 4 l). Vien 2010 m. alkoholio vartojimo ekonominė žala siekė 224 mln. eurų nuostolių. Tokia našta atgula ant mokesčių mokėtojų pečių.

Sociologijos ir politikos mokslų profesorius Colin Crouch maždaug prieš 15 metų apibrėžė naują politologijos mokslų terminą - postdemokratija. Taip apibūdinama santvarka, kuomet egzistuoja visos demokratinės institucijos, vyksta rinkimai ir egzistuoja žodžio laisvė, tačiau institucijos nebeturi politinės galios, o siauras suinteresuoti elito ratas naudojasi tokiomis institucijomis tik savų tikslų siekimui. Tokiu būdu auga privataus intereso galia.

Kas kartą stebint verslo atstovų ir Seimo narių santykius, ypač prieš rinkimus, užplūsta tas pats šiurpus suvokimas, kad demokratija taip ir liko neįgyvendintu siekiniu. Lieka gyvuoti tik postdemokratija, kuri leidžia verslo struktūroms turėti nuosavą moralę ir prisiimti sau visuomeninę ir politinę atsakomybę.



Verslo gerovė, lengvatos verslui, verslumo skatinimas jau lopšelyje darželyje, verslo priežiūros liberalizavimas… Verslas! Verslas! Verslas! - skamba iš visų lūpų aplinkui. Net moksleivių apklausos rodo, kad visi nori būti verslininkais. Kitaip sakant svajoja mažiau dirbti ir daug uždirbti. Tik va verslas verslui nelygu.

Užbėgdama įvykiams už akių ir nenorėdama absoliutinti patikslinsiu, kad šiame straipsnyje komentuoju tik dalį tų verslininkų, kurie pinigus uždirba pardavinėdami alkoholinius gėrimus. Kitaip sakant tuos, kurie vieną kartą savo „biznio“ istorijoje sumokėjo valstybės nustatytą rinkliavos dydį - 376 eurus už tai, kad neterminuotą laiką galėtų pelnytis iš prekybos alkoholiniais gėrimais.
Lietuva yra trečia šalis pasaulyje pagal suvartojamą etilo alkoholio kiekį, tenkantį vienam gyventojui (15,4 l). Vien 2010 m. alkoholio vartojimo ekonominė žala siekė 224 mln. eurų nuostolių. Tokia našta atgula ant mokesčių mokėtojų pečių.


Tapo įprasta, kad kas kartą kai Seime kyla iniciatyva sumažinti alkoholio vartojimą, toks tikslas beje juodu ant balto išdėstytas ir LR įstatymuose, iš su alkoholiu susijusių verslininkų lūpų pasipila grasinimų lavina. Paprastai grasinama viskuo - bus atleista keli šimtai darbuotojų, klestės šešėlinis verslas ir bobutėms skrandžius išės nelegalus spiritas, užsidarys parduotuvės ir degalinės, o žmonės liks be kuro, užsiundysim Konkurencijos tarybą, Konstitucinį teismą, o jei reikės net ir Europos teisingumo teismą ir t.t.



Seime svarstant dabar degantį degalinių klausimą buvo mestas dar vienas grasinimas, kuris nuskambėjo tiesiai iš Lietuvos prekybos įmonių asociacijos atstovo lūpų. Be užuolankų išrėžta, kad Seimui tokio draudimo neatšaukus, prekybininkai vis tiek draudimą „apeis“. Esą dalis degalinių patalpų bus nuomojama parduotuvėms ar kitoms įmonėms ir ten prekyba alkoholiu galės toliau sėkmingai tęstis. Teisiškai šis argumentas neturi jokio pagrindo, tačiau svarbiausia naudoti psichologinį smurtą ir gal kas išsigąs.

Ar nuolatiniais grasinimas ir pastangos aplink save sėti baimę nėra kalinių mentaliteto požymis? Ar už 376 eurus kartu su licencija prekiauti alkoholiniais gėrimais įgyjamas ir leidimas nebaudžiamai meluoti ir manipuliuoti?

Iniciatyvus jaunimas savanoriškai atliko eksperimentinį tyrimą ir nepilnametis asmuo pamėgino 17-oje degalinių įsigyti alkoholio. 14-oje degalinių alkoholis nepilnamečiui buvo parduotas. Video medžiaga atsidūrė teisme. Deja, baudas (nuo 289 eurų iki 868 eurų) susimokėti panoro ne visos degalinės ir jaunuoliai iki šiol tampomi po teismus. Ar tikrai tokį verslumą mes skatinome?



Verslo subjektų atstovai ir asocijuoti jų asmenys geba itin graudžiai pateikti dabartinę verslo situaciją ir jam uždedamą naštą, tačiau svarbu atsižvelgti į jų pačių geranoriškumą ir vykdomo verslo skaidrumą.

Vardan ko? Vardan palyginti mažos saujelės verslininkų gerovės, kurie kaip tikroje postdemokratinėje santvarkoje atsidūrė virš demokratinių institucijų, o kraudamiesi pelną sau visas neigiamas pasekmes palieka pačiai visuomenei.

Verslo atstovai atviru tekstu ir per žiniasklaidos priemones grasina politikams. Nuo alkoholio vartojimo priklausomi asmenys grasina savo artimos aplinkos žmonėms vaikydamiesi juos su peiliu ar kirviu. Abiem atvejais grasinimų pasekmės tragiškos. O ar galima tikėtis geriau, jei aplink vien grasinimai...



Publikuota: 2015-11-09 14:28:46

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Kultūros darbuotojų dieną – ąžuolas Dainų šventei
* Senjorė ligoninės slaugę apkaltino smurtu
* Rūta Žilionytė: „Dainavimas – dalis manęs“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai