„Santaka“ / Rajone pradėtos naftos paieškos / Mūsų rajone

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Mūsų rajone

Dalinkitės:  


Vytautas Vilhelmas Vasmanas sakė neprieštaraujantis, kad jo laukuose būtų vykdoma naftos žvalgyba, nes dabartinė tyrėjų įranga – smulki, beveik nematyti jos paliekamų pėdsakų.

Autoriaus nuotr.


Rajone pradėtos naftos paieškos

Andrius GRYGELAITIS


Jau beveik mėnesį Kybartų ir Klausučių seniūnijose vykdomi naftos žvalgybos darbai. Dauguma gyventojų noriai įsileidžia tyrėjus į savo valdomus plotus, tačiau yra ir dvejojančių.



Tariasi individualiai

Lapkričio pradžioje prasidėjusius naftos paieškų darbus planuojama baigti iki balandžio. Kaip sakė tyrimus atliekančios bendrovės „Geobaltic“ geologas Julius Aukštuolis, bus dirbama bet kokiu oru, nes norima suspėti iki pavasario žemės ūkio darbų laukuose pradžios.

Žvalgyba bus vykdoma 150 kvadratinių kilometrų plote. Čia bus padaryta nedidelių gręžinių, kuriuose bus tiriama, ar rajono gelmėse esama naftos ir kiek jos yra. Minėtame plote žemės sklypus turi net 2686 gyventojai, su kuriais sutartys dėl leidimo jų teritorijose vykdyti tyrimus bus sudaromos individualiai.

„Su didžiąja dalimi gyventojų sutartys jau sudarytos ir žvalgyba jų plotuose vyksta. Su kitais žemės savininkais mūsų darbuotojai viską derina palaipsniui. Dažniausiai žmonės neprieštarauja, kad mes atliktume tyrimus jų plotuose, tačiau, aišku, susiduriame ir su tais, kurie atsisako įsileisti į savo laukus. Tuomet stengiamės tuos plotus apeiti“, – paaiškino J. Aukštuolis.


Jis taip pat pabrėžė, jog gana lengva bendrovės technika gyventojams gali padaryti tik minimalių nuostolių. Su kiekvienu žemės naudotoju pasirašoma sutartis, kurioje aiškiai įsipareigojama atlyginti visą žalą, jei tokia vis dėlto būtų padaryta.



Parama bendruomenėms

Dar prieš pradedant žvalgybos darbus, seniūnijose ir bendruomenėse buvo daromi susitikimai su vietos gyventojais, aiškinta, kaip atrodys darbų procesas, stengtasi atsakyti į visus žmonėms rūpimus klausimus.

„Pats dalyvavau ne viename susirinkime ir mačiau, kaip žmonės susidomėję klausėsi jiems pateikiamos informacijos. Dažniausiai gyventojai baiminosi, jog gręžimų metu bus pažeisti melioracijos įrenginiai, tačiau „Geobaltic“ atstovai užtikrino, kad jie turi visus melioracijos planus ir žino, kur tie įrenginiai yra. Net jeigu ir būtų padaryta žala, įmonė įsipareigojo ją atlyginti“, – pasakojo Kybartų seniūnas Romas Šunokas.

Tą patvirtino ir „Geobaltic“ generalinis direktorius Dainius Michelevičius. Jo vadovaujama bendrovė panašius tyrimus visoje Lietuvoje atlieka jau šešerius metus.

„Pradėdami savo veiklą, tampame visaverčiais vietinės bendruomenės nariais, kurie suinteresuoti vietos žmonių gerove. Todėl įsipareigojome skirti po tūkstantį eurų kiekvienai į paieškų plotą patenkančiai bendruomenei. Manome, jog tai bus didelė paskata jų projektams įgyvendinti“, – sakė D. Michelevičius.
Su kiekvienu žemės naudotoju pasirašoma sutartis, kurioje aiškiai įsipareigojama atlyginti visą žalą, jei tokia vis dėlto būtų padaryta.




Kaltina šantažu

Vos „Geobaltic“ pradėjo savo veiklą Vilkaviškio rajone, ja iškart susidomėjo rajono Savivaldybės tarybos narys Edmundas Žalys. Politikui kilo įtarimų, kad gyventojai su tyrėjais pasirašo „neaiškius“ susitarimus. Be to, pasak jo, nenorintiems jų pasirašyti žmonėms neva grasinama, jog šie turės problemų deklaruodami pasėlius, gaudami išmokas. E. Žalio teigimu, žmonės esą gėdijami ir dėl to, kad jau sumokėta jų bendruomenėms. „Tokiu būdu yra pažeidžiamas principas laisva valia, geranoriškai sudaryti sandorius“, – tikino rajono Tarybos narys.

Nusprendus pasidomėti šiais kaltinimais, paaiškėjo, jog šie greičiausiai yra laužti iš piršto. „Į mane niekas dėl to nesikreipė. Manau, kad tai visiškas absurdas“, – sakė R. Šunokas.

Jam antrino ir Vilkupių kaimo bendruomenės pirmininkas Linas Aidukonis. Vyriškio valdomuose plotuose taip pat bus vykdoma naftos žvalgyba. Jis tvirtino pats dalyvavęs ne viename susirinkime, per kuriuos buvo pristatoma tyrimų vizija. „Manau, jog žmonės viską suprato ir klausimų jiems nebeliko. Kaltinimai, kad kažkam grasinama dėl to, jog nesutinka įsileisti tyrėjų į savo valdas, yra visiškai be pagrindo. Nieko panašaus negirdėjau. Manau, kad žmonės kartais neįsigilinę į padėtį be reikalo kelia triukšmą“, – sakė L. Aidukonis.


Siekius išsiaiškinti, ką slepia mūsų žemės gelmės, palaiko ir Gudkaimio kaimo bendruomenės pirmininkas Ramūnas Žemaitis. Vyriškis neprieštaravo, jog naftos žvalgyba būtų vykdoma ir jo plotuose. Pasak R. Žemaičio, tyrėjų turima technika tikrai nepridaro daug žalos net esant lietingam orui. Be to, pirmininkas džiaugėsi, kad už gautus tūkstantį eurų jo vadovaujama bendruomenė galės įsigyti žolės pjovimo traktoriuką. Tuo tarpu L. Aidukonis pasakojo, jog už gautą paramą pavasarį bendruomenės nariai greičiausiai vyks į kelionę.



Supranta projekto svarbą

Klausučių seniūnijoje gyvenantis Vytautas Vilhelmas Vasmanas pasakojo taip pat neprieštaravęs, kad jo valdose būtų vykdoma naftos žvalgyba. Anot vyriškio, panašūs darbai čia buvo atliekami dar tarybiniais laikais. „Tuomet čia naftos ieškodami važinėjo didžiuliais traktoriais ir buldozeriais, visi laukai buvo išmalti. Dabartinė įranga – smulki, beveik nematyti jos paliekamų pėdsakų. Tegul tik randa tos naftos, visiems nuo to bus geriau“, – sakė V. V. Vasmanas.

Kiek kitokios nuomonės laikėsi dar vienas mūsų rajono žemdirbys Evaldas Mačiulis. Visi vyriškio valdomi 700 ha patenka į žvalgybos ploto ribas, todėl ūkininkas baiminasi, kad naftos ieškotojai pridarys žalos. „Pačiam teko savo kailiu patirti, jog melioracijos įrenginių planai ne visada atitinka realybę. Dėl šios priežasties nemanau, kad galima jais pasitikėti, todėl rizika sugadinti seną melioracijos įrenginį visada išlieka. Be to, pastaruoju metu dažnai lyja, dirva – permirkusi, itin klampi. Tokiomis sąlygomis aš į laukus net keturračiu bijau važiuoti, kad tik nepakenkčiau pasėliams. Be to, visada vasarą kuliant javus sugaištama gerokai daugiau laiko tose vietose, kur būna paliktos vėžės“, – pasakojo E. Mačiulis.

Stambus ūkininkas teigė nenorintis būti tuo žmogumi, kuris užkerta kelią visam procesui. Vyriškis sakė esąs pilietiškai nusiteikęs ir supranta, jog viso to reikia, – tiesiog baiminasi patirti nuostolių. „Geobaltic“ vadovas D. Michelevičius nuramino ūkininką, patvirtindamas, kad visa žala, jei tokia būtų padaryta, jam tikrai bus kompensuota.





Publikuota: 2015-11-30 09:57:51

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Naujas komisariato vadovas Suvalkijoje jaučiasi savas
* NŽT specialistai teisinosi ir prašė supratimo
* Turizmas Vištytyje: kaip laikosi gražiausias rajono kampelis?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai