„Santaka“ / Gižuose esančioje ugdymo įstaigoje mokoma gyvenimo / Švietimas

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Švietimas

Dalinkitės:  


Gižų Kazimiero Baršausko mokyklos-daugiafunkcio centro direktorė Sidutė Černauskienė kvietė užeiti į netradicinį matematikos kabinetą.

Autoriaus nuotr.


Gižuose esančioje ugdymo įstaigoje mokoma gyvenimo

Andrius GRYGELAITIS


Gižų Kazimiero Baršausko mokyklą-daugiafunkcį centrą, ko gero, pagrįstai galime vadinti viena iš jaukiausių rajono ugdymo įstaigų. Tiek erdvės, įrengtos lauke, tiek vidaus patalpos yra išskirtinės tarp mūsų krašto mokyklų.

Naujos erdvės lauke



Gižuose esanti ugdymo įstaiga pastaruoju metu nuolat keičiasi. Jau rugsėjo pradžioje po vasaros atostogų į mokyklą sugrįžę vaikai rado įrengtą naują klasę. Tiesa, ne viduje, kaip daug kam gali pasirodyti, o lauke. Čia jau ne kartą vyko pačios įvairiausios pamokos, per kurias buvo kalbama apie gamtą, jos grožį, naudą.

Prasidėjus mokslo metams, kiekviena mokyklos klasė įstaigos teritorijoje pasodino po medį, taip kurdama „Svajonių sodą“.

„Kai medeliai paūgės, vaikai bus mokomi juos skiepyti, prižiūrėti, vėliau – skinti vaisius ir juos konservuoti. Man atrodo, kad be sąlyčio su gamta gero žmogaus nelabai įmanoma išugdyti“, – mintimis dalijosi Gižų Kazimiero Baršausko mokyklos-daugiafunkcio centro direktorė Sidutė Černauskienė.

Dar viena unikali ir kiek neįprasta vieta, esanti mokyklos teritorijoje, – „Pojūčių takas“. Eidami juo vaikai susipažįsta su gamtoje randamu turtu: smėliu, kankorėžiais, kaštonais ir kt. Prie kiekvienų take esančių detalių yra lentelės, kuriose pateikta visa informacija apie jas.


Šiemet per rudens atostogas vaikai, mokytojai, tėvai bei Gižų bendruomenės nariai tris dienas triūsė iš medžio šakų pindami 40 metrų ilgio tvorą. Ja buvo aptverta natūrali pieva. Tai dar viena ugdymo proceso dalis. Įstaigoje taip pat yra daržas, kuriame auginamos vaistažolės – jos padeda propaguoti sveiką gyvenimo būdą.

Atskirus daržus turi ir mokyklai-daugiafunkciam centrui priskiriami ikimokyklinukai bei priešmokyklinukai. Jie prižiūrėdami, laistydami ir skindami derlių mokosi pažinti, suprasti pasaulį.

„Stengiamės ugdyti vaikų gebėjimus kurti, veikti kartu, bendrauti, padėti vieni kitiems. Bendras darbas visada suvienija. Be to, kai darai kažką pats, vėliau nekyla ranka to griauti, laužyti ar gadinti“, – pasakojo S. Černauskienė.



Netradiciniai kabinetai



Mokyklos vidus – taip pat netradicinis. Nuo šių metų įprastus kabinetų pavadinimus pakeitė nauji, kitokie. Be to, ir kabinetų vidus – išskirtinis, nė viename iš jų nerasime tradiciškai sustatytų suolų. Čia veikia teminės parduotuvės, poilsio kampeliai, žinių erdvės ir kt. Visa tai skirta tam, kad vaikai norėtų mokytis, didėtų jų motyvacija. Kaip pasakojo įstaigos vadovė, tai pasiteisina, nes mokykloje beveik nėra problemų dėl vaikų lankomumo.


Lietuvių kalbos kabineto, tapusio „Pasakų šalimi“, viduje visus pasitinka pasakų herojai. Vietoje užsienio kalbų kabineto Gižų įstaigą lankantys vaikai eina į „Kalbų alėją“, istorijos kabinetą pakeitė „Vartai į pasaulį“ ir t. t.

Idėjų įstaigoje dirbantys pedagogai semiasi dalyvaudami įvairiuose seminaruose, konferencijose. Grįžę papasakoja kolegoms tai, ką įdomaus sužinoję, ir visi kartu nusprendžia, ką reikia bandyti įgyvendinti, ką ne. Dalį idėjų pasiūlo patys vaikai. Mokykloje netgi yra suburta erdvių kūrimo komanda, kuri ir stengiasi įgyvendinti visus sumanymus. Artimiausiuose planuose – lauke turintis atsirasti labirintas, kuris skatins vaikų loginį mąstymą.

„Mes stengiamės skiepyti vaikams gerumą, paruošti juos gyvenimui. Štai matematiką ugdome per pojūčius ir praktiką. Pavyzdžiui, kasdami daržą vaikai turėjo išmatuoti jo kraštines, apskaičiuoti plotą. Labai svarbu, kad jie pajustų, jog to, kas mokoma pamokų metu, neretai prireikia ir realiame gyvenime“, – sakė mokyklos vadovė.



Glaudūs santykiai su bendruomene



Dar praėjusiais metais pagrindine mokykla buvusi Gižų ugdymo įstaiga šiuos mokslo metus pasitiko turėdama naują statusą. Dabar ji – mokykla-daugiafunkcis centras. Šiuo metu įstaigoje dirba 43 darbuotojai, mokosi 114 mokinių – penkiais daugiau nei praėjusiais metais.


Naujas įstaigos statusas lėmė, kad pradėta itin glaudžiai bendradarbiauti su seniūnija bei vietos bendruomene.

Vasarą seniūnijos iniciatyva mokyklos teritorijoje buvo įrengta tinklinio aikštelė. Itin padažnėjo kartu su kaimo bendruomene organizuojamų projektų, įvairių renginių. Mokykloje bendruomenės nariai sportuoja, šoka, mankštinasi. Paskutinis bendras mokyklos ir bendruomenės narių projektas buvo skirtas dar labiau paskatinti mokinių kūrybinius sugebėjimus ir prisiminti adventinio laikotarpio tradicijas bei papročius.

„Visa mokykla buvo virtusi tarsi viena didele suvalkietiška stuba, o kabinetai tapę stubelėmis. Vienoje stubelėje veikė kepyklėlė, kurioje vaikai gamino kūčiukus, kitoje buvo mokoma advento burtų, trečioje gaminami žaisliukai, atvirukai ir kt. Tokiu būdu ne tik prisimename tai, kas buvo svarbu mūsų protėviams, bet ir ugdome vaikų pilietiškumo jausmą“, – kalbėjo S. Černauskienė.

Pasak jos, kuriant mokyklą-daugiafunkcį centrą, vienas iš pagrindinių tikslų ir buvo, kad vaikai matytų gražų bendruomenės ir mokyklos santykį, patys norėtų būti viso to dalimi. Anot pašnekovės, kol kas viskas sekasi neblogai, tačiau ateityje norėtųsi dar tvirtesnio mokyklos ir bendruomenės ryšio.

Pasak įstaigos vadovės, bene didžiausias visos bendruomenės ateities planas – turėti nuosavą sporto klubą. Šiuo klausimu jau buvo kalbėta su Savivaldybės administracijos Investicijų, strateginio planavimo ir vietinio ūkio skyriaus vedėja Daiva Rikliene. Įrengti sporto klubą bus bandoma per įvairius projektus. Taip pat norima, kad įstaigoje būtų mokoma groti gitara. Išmokti groti norinčiųjų yra daug, tad ieškoma tokio pedagogo.







Publikuota: 2015-12-18 10:27:06

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Jubiliejų švenčiantis prelatas: „Duonos be plutos nebūna“
* Salomėja Nėris: palikti poetės vardą ar naikinti?
* Beržų kirtėjai išgąsdino žmones: ar išliks Ripkaus giraitė?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai