„Santaka“ / Lietuvos piliečiai negali turėti skirtingų konstitucinių teisių / Nuomonės

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Nuomonės

Dalinkitės:  


Lietuvos piliečiai negali turėti skirtingų konstitucinių teisių

Arminas Lydeka, Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos narys


Ar gali būti taip, kad Lie­tu­vo­je yra dvie­jų rū­šių pi­lie­čiai: vie­ni jų tu­ri vi­sas pi­lie­ti­nes ir politi­nes tei­ses, kiti, turintys sąlyčio taškų su kitomis valstybėmis, jau visiškai kitokias teises ir pareigas? Pirmoji kategorija piliečių turi ir aktyviąją, ir pasyviąją rinkimų teisę, tuo me­tu Lie­tu­vos Res­pub­li­kos pi­lie­čiai, ku­rie kar­tu yra ir ki­tų vals­ty­bių pi­lie­čiai, pa­sy­vio­sios rin­ki­mų tei­sės (t.y. teisės būti išrinktiems) ne­tu­ri.

Dabar populiaru viską suvesti į kokį nors vieną konkretų asmenį, bet atsiribokime nuo to. Tarkime, lietuvis, Lietuvoje gimęs mūsų šalies pilietis, vėliau išvyko ir dirbo JAV, ten įgijo JAV pilietybę, bet grįžo į gimtinę ir nori kandidatuoti į Lietuvos Respublikos Seimą. Šiandien tokios galimybės jis neturi. Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) nepriims pareiškinių dokumentų, motyvuodama, kad jei jis bus išrinktas Seimo nariu, negalės prisiekti, nes turi teisinį ryšį su kita valstybe.

Kyla svarbus ir aktualus teisinis klausimas – ar galima Lietuvos piliečius skirstyti į dvi kategorijas, ar Lietuvoje mūsų piliečiai skirstomi į skirtingas rūšis ir lentynėles?!


Mano atsakymas vienareikšmis – pi­lie­čio atžvilgiu, jo­kia dis­kri­mi­na­ci­ja vadovaujantis Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Kon­sti­tu­ci­ja ne­ga­li­ma. Šiuo­lai­ki­nė­je, mo­der­nio­je vals­ty­bė­je to neturi būti. Tik Bul­ga­ri­ja ir Mal­ta, dvi Eu­ro­pos Są­jun­gos vals­ty­bės, tu­ri analogiškus rei­ka­la­vi­mus, kaip Lie­tu­va. Ki­tos vals­ty­bės, įver­tin­da­mos tai, kad yra ne­ma­žai žmo­nių, ku­rie tu­ri dvi pi­lie­ty­bes, o kartais ir dar dau­giau (dau­gia­ša­les pi­lie­ty­bes), iš es­mės yra iš­spren­du­sios šiuos klau­si­mus ar­ba kon­sti­tu­ci­niu, ar­ba įsta­ty­miniu lygmeniu.

Seimas, baigdamas 2015 metų sesiją, nutarimu kreipėsi į Konstitucinį Teismą išaiškinimo dėl galimų skirtumų tarp Konstitucijos ir Seimo rinkimų įstatymo formuluočių, kalbančių apie Seimo nario priedermę nebūti susaistytam priesaika kitai valstybei. Teismo prašoma išaiškinti, ar atsisakyti kitos valstybės pilietybės reikia jau registruojantis kandidatu į Seimo narius, ar tik prieš Seimo nario priesaiką. Viliuosi, kad Konstitucinis Teismas išspręs šį teisinį neapibrėžtumą ir kai kurių piliečių galimą diskriminaciją.


Tik priminsiu, kad Sei­mas 2015 m. lapkričio mėn. pri­ėmė Pi­lie­ty­bės įsta­ty­mo pa­tai­sas, ku­rios lei­do lietuvių kilmės vai­kams, gi­mu­siems užsienyje, išsaugoti Lie­tu­vos Res­pub­li­kos pi­lie­ty­bę, net jei kar­tu buvo įgy­ta ir kitos vals­ty­bės pilietybė. Tai šaunu, tai žingsnis arčiau didesnės Lietuvos.

Bet ar tai reiškia, kad tokiems mūsų piliečiams tapus pil­na­me­čiais jie vis tiek ne­bus vi­sa­ver­čiai Lie­tu­vos Res­pub­li­kos pi­lie­čiai, nes da­lis jų po­li­ti­nių ir pi­lie­ti­nių tei­sių bus ap­ri­bo­tos? Galbūt tie, pageidaujantys, kad Lie­tu­vo­je eg­zis­tuo­tų skir­tin­gų pi­lie­čių rū­šys, kartu pasiūlys pradėti gaminti ir skirtingus piliečių pasus?
Kyla svarbus ir aktualus teisinis klausimas – ar galima Lietuvos piliečius skirstyti į dvi kategorijas, ar Lietuvoje mūsų piliečiai skirstomi į skirtingas rūšis ir lentynėles?!
















Publikuota: 2016-01-05 10:40:02

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Naujas komisariato vadovas Suvalkijoje jaučiasi savas
* NŽT specialistai teisinosi ir prašė supratimo
* Turizmas Vištytyje: kaip laikosi gražiausias rajono kampelis?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai