„Santaka“ / Nustokite bijoti, pasitikrinkite! / Sveikata

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Sveikata

Dalinkitės:  


Nustokite bijoti, pasitikrinkite!



Jau dvylikti metai Lietuvoje vykdoma gimdos kaklelio vėžio prevencijos programa. Pagal ją kiekviena privalomuoju sveikatos draudimu apdrausta moteris nuo 25 iki 60 metų kartą per trejus metus gali nemokamai pasitikrinti dėl gimdos kaklelio vėžio.

Preliminariais Valstybinės ligonių kasos (VLK) duomenimis, pagal šią programą pernai pasitikrino apie 129 tūkst. moterų, t. y. apie 9 proc. daugiau nei 2014 m. (118 tūkst. moterų). Tuo tarpu prieš vienuolika metų šia programa pasinaudojo tik apie 45 tūkstančiai moterų.

„Džiaugiamės, kad kasmet šioje programoje dalyvauja vis daugiau moterų. Tai galimybė užkirsti kelią šiai klastingai ligai. Svarbu ir tai, kad gydytojai kasmet vis dažniau diagnozuoja ikivėžinių gimdos kaklelio ligų, neišplitusio ankstyvosios stadijos vėžio. Tai tik patvirtina, kad gimdos kaklelio vėžio prevencijos programa duoda naudos“, – teigė VLK Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus vedėja Daiva Berūkštienė. Atsižvelgiant į augantį pasitikrinusių pagal šią prevencinę programą skaičių, jai įgyvendinti kasmet skiriama vis daugiau Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšų. Šiemet skirta net 1, 6 mln. eurų.

Pernai VLK užsakymu atliktas visuomenės nuomonės tyrimas apie prevencines programas parodė, kad kasmet vis daugiau gyventojų sužino apie mūsų šalyje vykdomą gimdos kaklelio vėžio prevencinę programą – per metus apie ją žinančių padaugėjo 12 proc. Dauguma tyrimo dalyvių mano, kad apie prevencines programas turėtų informuoti šeimos gydytojas. Nepaisant to, kad programai įgyvendinti skiriama vis daugiau lėšų, pasitikrina vis daugiau moterų, nemažai jų ir vengia prevenciškai išsitirti. Pasitikrinti pagal prevencines programas neskubantys žmonės teigia, kad jiems tai neįdomu, bijo sužinoti blogą diagnozę, neturi laiko arba nenori laukti eilėse.

„Kviečiame nustoti bijoti ir pasitikrinti nedelsiant. Juk gimdos kaklelio vėžys formuojasi ilgai, moteris jokių simptomų nejaučia, todėl liga dažnai pastebima per vėlai, kai jau būna pažengusi, o jos gydymas sudėtingas. Tad labai svarbu diagnozuoti ikivėžinę būklę, vėžį atpažinti kuo anksčiau. Daugiau nei 80 proc. šia liga susirgusių moterų galėtų pasveikti, jei liga būtų pastebėta laiku ir kuo anksčiau pradėtas gydymas. Moterys turi žinoti, kad laiku diagnozuotą ligą gydyti kur kas lengviau“, – sakė D. Berūkštienė.
Rūpimus klausimus galima pateikti el. pašto adresu info@vlk.lt arba ligonių kasų informacijos telefono numeriu 8 700 88888.


Nustatyto amžiaus moterims kartą per trejus metus nemokamai atliekamas citologinio gimdos kaklelio tepinėlio tyrimas. Kad toks tyrimas būtų atliktas nemokamai, moterys turi kreiptis į tą pirminės sveikatos priežiūros įstaigą, kurioje yra prisirašiusios. Tepinėlį paima ir rezultatus įvertina šeimos gydytojas arba pirminės sveikatos priežiūros komandos narys – akušeris ginekologas. Procedūra nėra nei skausminga, nei ilgai trunkanti. Gavus tyrimo rezultatus, gali būti atliekama gimdos kaklelio biopsija, leidžianti objektyviai patvirtinti arba paneigti ligos diagnozę.

D. Berūkštienės nuomone, ankstyva gimdos kaklelio vėžio diagnostika dažniausiai priklauso nuo pirminės grandies medikų – šeimos gydytojų, į kuriuos pacientė pirmiausia ir kreipiasi, taip pat nuo moters žinių, jos požiūrio į savo sveikatą.

Tad dar kartą raginame moteris pasitikrinti, o gydytojus išsamiai paaiškinti moterims apie sveikatos išsaugojimą, apie patį tyrimą, atsakyti į moterims rūpimus klausimus.



Valstybinių ligonių kasų info



Publikuota: 2016-01-29 09:23:17

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Naujas komisariato vadovas Suvalkijoje jaučiasi savas
* NŽT specialistai teisinosi ir prašė supratimo
* Turizmas Vištytyje: kaip laikosi gražiausias rajono kampelis?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai