„Santaka“ / Atliekų tvarkymas kapinėse išspręstas ne iki galo / Mūsų rajone

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda javų kombainą INTERNATIONAL-431 (pjaunamoji 3,6 m, 6 cilindrų variklis, pilnai veikiantis). Perka šieno ir šienainio ritinius. Tel. 8 631 87 876.
Galioja iki: 2024-03-01 11:26:25

Parduoda naują nedidelį savos gamybos šildymo katilą-viryklę (tinka jungti per mašinsuolį, 700 Eur), naują pripučiamą 3,1 m valtį (650 Eur). Atlieka lengvųjų automobilių kėbulo suvirinimo darbus, dengia kėbulą antikorozine danga. Tel. 8 614 21 817.
Galioja iki: 2024-03-01 11:31:28Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Mūsų rajone

Dalinkitės:  


Kapinių teritorijos nepuošia nei suverstas šiukšlių kaupas, nei išklypusi tvorelė.

Autorės nuotr.


Atliekų tvarkymas kapinėse išspręstas ne iki galo

Eglė MIČIULIENĖ


Į redakciją paskambinusi Pilviškių gyventoja stebėjosi, kodėl šio miestelio kapinėse nėra atliekų konteinerių. Pasirodo, tokiu būdu sprendžiamas atliekų rūšiavimo reikalas.Ne kaip visur„Visos atliekos prie mūsų kapinių verčiamos į krūvą kaip kokiais viduramžiais – tokios tvarkos dar niekur nemačiau. Mes patys turime kapų kituose miestuose, ten stovi konteineriai, aplinka švari, tvarkinga. O pas mus iš kitur atvažiavę žmonės šiurpsta – vaizdas tikrai nekoks: šiukšlynas ir suklypęs tualetas“, – piktinosi redakcijos telefonu paskambinusi pilviškietė.

Nuvažiavome į Pilviškius patys ir pamatėme tai, apie ką pasakojo „Santakos“ skaitytoja: šiukšlės verčiamos tiesiog ant žemės automobilių stovėjimo aikštelėje. Pačiame jos kampe stovi tualetas išlūžusiomis durimis, o greta – vargana išklypusių rąstų tvorelė, kuri lyg ir žymi atliekų pylimo vietą. Vėjo ar žmonių suneštų šiukšlių mėtosi ir krūmuose, pro kapus tekančio upelio pakrantėse.


Toks vaizdas nustebino ir aplinkosaugininkus.

– Šiukšlynų gamtoje daryti negalima – tiek prie kapinių, tiek kitose vietose. O čia akivaizdžiai priterštos pakrūmės. Tiesą sakant, nė vienose kapinėse nesu matęs tokio atliekų tvarkymo būdo ir neturiu supratimo, kodėl nesinaudojama konteineriais. Perspėsime seniūną, kad šiukšlynas būtų sutvarkytas, – kalbėjo rajono Aplinkos apsaugos agentūros vedėjas Vitas Bakas.Viską išrūšiuojaPilviškių seniūnas Vytautas Judickas paaiškino, jog konteineriai yra, tik jie stovi ne prie kapinių, o... dirbtuvėse.

– Esame išbandę įvairius variantus. Per tuos konteinerius prie kapinių būtų tik vienas „bardakas“: visi meta ir žoles, ir šiukšles. Dabar seniūnijos atsiųsti žmonės kartą per savaitę viską perrūšiuoja ir išveža atskirai žaliąsias atliekas, plastmasę bei žemes. Vien tik stiklo kas savaitę prikrauname po porą konteinerių, tai kiek jų ten reikėtų pastatyti? Ir nieko blogo aš čia nematau, o kam kas ten trukdo? Tegu negalvoja, kad konteinerių pristatysime ant kiekvieno kapinių kampo ir kur kas norės, ten ir mes. Yra viena vieta – ir užtenka, žmogui reikia tik nunešti ir išmesti, o toliau jau sutvarkysime mes, – aiškino seniūnas.


V. Judickas siūlė nuvažiuoti į kitas vietoves ir pažiūrėti, kaip atrodo kapinės, prie kurių stovi konteineriai. Esą ten aplink – vieni šiukšlynai.Užrašai per mažiKaip seniūnas patarė – taip ir padarėme. Apvažiavome dar bent šešerias rajono kapines – ir prie visų, net ir prie mažesnių kaimo kapinaičių, stovėjo po keletą konteinerių. Aplink visus juos buvo švaru ir tvarkinga.
Konteinerius su užrašais buvo įpareigotas pastatyti atliekų tvarkymo operatorius (Vilkaviškyje ir Kazlų Rūdoje tai – UAB „Marijampolės švara“ pasamdyta bendrovė „Ecoservice“), tačiau užrašų dydis nebuvo nurodytas. Taigi, lipdukai akivaizdžiai per maži, bet formaliai reikalavimas įvykdytas.


Tačiau į akis krito kitas dalykas. Visi atliekoms skirti konteineriai buvo vienodos spalvos, nors jų paskirtis, kaip žinia, turėtų būti skirtinga: į vienus žmonės turi mesti gamtines atliekas, į kitus – buitines šiukšles. Tokį skirstymą kažkada mėginta reguliuoti ant konteinerių klijuojant lipdukus su užrašais. Deja, lapeliai su užrašais „Komunalinėms atliekoms“ yra nedideli ir jau gerokai nušiurę. O ant kitų konteinerių (jie, reikėtų suprasti, skirti žaliosioms atliekoms) jokių užrašų apskritai nėra arba vos įmatomomis raidelėmis parašyta: „Žolė, lapai, gėlės, ravėjimo atliekos, vaisiai, daržovės.“ Visai suprantama, kad į tokius užrašus dėmesio neatkreipia net ir tas, kuris atliekas mielai išrūšiuotų.


Tai patvirtino ir prie vienų kapinių sutikta moteriškė: „Ar tai čia dar rūšiuoti reikia? Man gi nesunku, bet aš net nepastebėjau, kad tie konteineriai kuo nors skiriasi...“

Beje, kai kuriose kitose Lietuvos vietovėse ant konteinerių iš tiesų užklijuoti didžiuliai informaciniai lipdukai su ryškiais užrašais, nurodančiais konteinerių paskirtį.Paėmė seniūno prašymuSituaciją pakomentuoti paprašyta Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centro specialistė ryšiams su visuomene Liucija Burbienė paaiškino, jog iki šiol atskiros žaliųjų atliekų surinkimo sistemos apskrityje nebuvo, todėl konteineriai žaliosioms atliekoms turėjo būti statomi ten, kur susidaro atliekų. Konteinerių statymo vietas savo tarybų sprendimais yra patvirtinusios savivaldybės. Prie visų kapinių yra numatyti pastatyti konteineriai žaliosioms atliekoms ir mišriosioms atliekoms.

Tačiau, pasak L. Burbienės, kai kur aikštelėse prie kapinių konteinerių gyventojai ėmė vežti ir senų baldų, padangų.

– Negaliu pasakyti, ar tikrai tai jūsų minimos kapinės, bet vienose seniūno prašymu tikrai buvo paimti konteineriai. Jis pažadėjo, kad sumestos į krūvas kapų tvarkymo atliekos ilgai neužsigulės, jas kiekvieną dieną išrūšiuos viešuosius darbus dirbantys žmonės, – aiškino atstovė ryšiams su visuomene.

Pasak L. Burbienės, iš Pilviškių į regioninį sąvartyną keliauja tiktai išrūšiuotos atliekos, o išvežus iš kapinių konteinerius gyventojai esą nustojo ten vežti ir stambių gabaritų atliekas. Tiesa, pati atstovė spaudai pripažino minėtose kapinėse nebuvusi, tad jei ten tikrai nuolat kaupiasi šiukšlynas, tokiu atveju seniūno iniciatyva priimtas sprendimas nėra geras. MAATC atstovė patvirtino, kad toks atvejis – vienintelis visoje Vilkaviškio rajono savivaldybėje.Pažiūrėjo formaliaiL. Burbienė teigė, jog į konteinerius prie kapinių iš tiesų sumetamos nerūšiuotos atliekos. Jas priversti išrūšiuoti žaliųjų atliekų kompostavimo aikštelių operatoriai. Tai, žinoma, didina paslaugų kainą.

Atstovė pripažino puikiai žinanti, kad užrašai ant konteinerių – tikrai per maži. Konteinerius su užrašais buvo įpareigotas pastatyti atliekų tvarkymo operatorius (Vilkaviškyje ir Kazlų Rūdoje tai – UAB „Marijampolės švara“ pasamdyta bendrovė „Ecoservice“), tačiau užrašų dydis nebuvo nurodytas. Taigi, lipdukai akivaizdžiai per maži, bet formaliai reikalavimas įvykdytas.


Tačiau toks lyg ir nesunkiai išsprendžiamas reikalas, kaip užrašas ant konteinerio, pasirodo, kol kas yra neįveikiama problema.

– Šiuo metu esame paskelbę naują atliekų operatoriaus konkursą. Surašyti ir nauji reikalavimai: kokie turi būti lipdukai, kokios spalvos konteineriai ir pan. Deja, konkursas gerokai „užstrigęs“, vyksta teismai, ir tik kai viskas paaiškės, baigsis viešieji pirkimai, bus nustatytas naujas atliekų tvarkytojas. Tuomet bus sprendžiami ir visi reikalai, nes senasis atliekų tvarkytojas jau neturi tikslo investuoti pinigus ir pakeisti konteinerius ar užrašus ant jų, – pasakojo L. Burbienė.Galerija: Šiukšlės kapinėse
Publikuota: 2016-04-08 09:53:07

Komentarai:

Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Biudžeto projektas visuomenei pristatytas be... visuomenės
* Statusą praradęs bedarbis ieško teisybės ir grasina teismais
* Dezinformacijos įdiegtos vaistų baimės pacientus varo į paniką
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar savo parašu paremsite kandidatus Prezidento rinkimuose?
Jau pasirašiau savo iniciatyva.
Jei paprašys asmeniškai – pasirašysiu.
Nesirašysiu nė už vieną.
Dar nenusprendžiau.Kalbos patarimai

Pieninis ar pieniškas šokoladas?
Kalbos požiūriu taisyklingi abu variantai. Priesagos -iškas būdvardis vartojamas nusakant daikto požymį. Jis paprastai vartojamas šnekoje, laisvuosiuose stiliuose: pieniškas šokoladas, pieniškas valgis, pieniški ledai, pieniška sriuba.
Sudarant terminus, kai reikia pabrėžti rūšį, vartojamas priesagos -inis būdvardis: pieninis šokoladas, grietininis šokoladas, riešutinis šokoladas.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai