„Santaka“ / Brangi aparatūra be darbo nestovi / Sveikata

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Sveikata

Dalinkitės:  


Radiologijos skyriaus vedėja Diana Barčaitienė sakė, kad tyrimų echoskopu poreikis mūsų rajone vis auga.

Autorės nuotr.


Brangi aparatūra be darbo nestovi

Eglė KVIESULAITIENĖ


Medikus nustebino neseniai žiniasklaidoje pasirodęs Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos vadovės interviu, kuriame ji teigia, kad prisipirkusios kompiuterinių tomografų, kitos brangios medicininės įrangos rajonų ligoninės ją naudoja neefektyviai. Tačiau mūsų rajono radiologai sako plušantys iš peties ir neįsivaizduoja, kaip be tokios aparatūros dirbtų neurologai, traumatologai ir kt.

Poreikis auga

Mūsų rajono ligoninės Radiologijos skyriaus vedėja Diana Barčaitienė įsitikinusi, jog apie neefektyvią aparatūros apkrovą kalbėjusi Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos vadovė Nora Ribokienė Vilkaviškio ligoninės tuo tikrai negalėtų apkaltinti. Kompiuterinių tomografijų šiemet jau padaryta daugiau nei 700. Tai reiškia, kad šių tyrimų atliekama daugiau nei po 200 per mėnesį. Tačiau būna ir tokių mėnesių, kai atliekama net po pustrečio šimto šių tyrimų. Be to, kompiuterinių tomografijų poreikis nuolat didėja.

Daugelis ligoninės medikų, ypač traumatologai ir neurologai, savo darbo be kompiuterinio tomografo nebeįsivaizduoja. Tie keli mėnesiai, kai teko dirbti be tomografo, nes senasis buvo sugedęs, o naujas dar nenupirktas, medikams kelia slogius prisiminimus. Kad ir ką kalbėtų politikai, tie laikai, kai insultas ar galvos smegenų, stuburo patologijos buvo nustatomos tik pagal paviršinius simptomus, liko gūdžioje praeityje.



Tomografas – ne prabanga

Tiems, kas neįsivaizduoja, kuo tomografas pranašesnis už rentgeno aparatą, D. Barčaitienė duoda elementarų pavyzdį. Sakykim, tirdami plaučius rentgeno nuotraukoje specialistai mato vieną bendrą vaizdą. Pagal matomus pakitimus diagnozuojamos plaučių ligos. Tačiau mažų ligos židinių, pavyzdžiui, vėžio metastazių, rentgeno nuotraukoje gali nesimatyti. Kompiuterinis tomografas organą tarsi „supjausto“ plonais sluoksniais ir pateikia erdvinius vaizdus. Tad tomogramoje radiologas pamato net mažiausius „pasislėpusius“ pakitimus.

Radiologai dažnai sulaukia savo sveikata itin besirūpinančių pacientų prašymų atlikti tomografiją „už pinigus“. Tačiau radiologai pacientus priima tik su siuntimais, mat vien paciento pageidavimu, nesant indikacijų, šis tyrimas neatliekamas. Tomografijoje naudojami rentgeno spinduliai, tad toks tyrimas nėra „nekaltas“ ir jį atlikti galima tik tuomet, kai būtina nustatyti diagnozę.

Paslaugų daugėja

Radiologai atlieka tyrimus ir echoskopu. Praėjusių metų vidurkis – 600 echoskopijų per mėnesį. Šiemet tyrimų echoskopu poreikis itin išaugo: per mėnesį atliekama po 1000 echoskopijų.



Skyriaus vedėja sakė galinti pasidžiaugti, mat jų komandą papildė keletas jaunų radiologų. Iš viso šiuo metu dirba septyni radiologijos specialistai, tiesa, daugelis – ketvirčiu etato.
Anksčiau dažniausiai atlikdavę pilvo organų echoskopijas, dabar radiologai tiria ir peties bei kelio sąnarius, riešo kanalą, venas, krūtis, kaklo kraujagysles.


Tačiau jaunieji kolegos praplėtė ir paslaugų spektrą. Anksčiau dažniausiai atlikdavę pilvo organų echoskopijas, dabar radiologai tiria ir peties bei kelio sąnarius, riešo kanalą, venas, krūtis, kaklo kraujagysles.

Užtrunka aprašyti

Rentgeno tyrimų šiemet jau atlikta per 8, 5 tūkst. Jų prireikė 6, 5 tūkst. pacientų, tad nesunku paskaičiuoti, jog per mėnesį rentgeno nuotraukų kreipėsi apie 1700 pacientų. Pavyzdžiui, praėjusį pirmadienį rentgeno tyrimui buvo užsiregistravę 27 pacientai, tačiau teko priimti dar 80 papildomai atvykusių.

Rentgeno aparatas dirba visą parą, bet į konsultacijas pacientai registruojami tik darbo dienomis, nuo 7 val. iki 17 val. Kompiuterinis tomografas, echoskopas taip pat veikia ištisą parą ir atlieka tyrimus ligoniams, kuriems reikalinga skubi pagalba.



D. Barčaitienė sakė, kad pacientai dažnai pyksta, jei tyrimo „atsakymo“ negauna tą pačią dieną. Suprantama, pats rentgeno tyrimas trunka vos kelias sekundes, tačiau gydytojui radiologui tenka įvertinti ir aprašyti kiekvieną vadinamojoje nuotraukoje matomą organo pakitimą. Sakykim, aprašydami plaučių nuotrauką radiologai turi įvertinti tyrimą įvairiais aspektais: aprašyti pleurą, sinusus, diafragmos kupolą, plaučių piešinį bei šaknis, aortos lanką, širdies konfigūraciją ir kt. Pagal šį aprašymą plaučių ligų specialistas nustato diagnozę ir skiria gydymą.

Kartais vienas nuotraukos aprašymas gali užtrukti pusvalandį ar net ilgiau. Be to, matydami patologiją, radiologai turi galimybę palyginti tyrimą su ankstesniu, darytu prieš metus ar kelerius, įvertinti, ar liga progresuoja ir pan. Todėl rentgeno nuotraukų aprašymų, jei nėra skubus atvejis, kartais tenka palaukti ir keletą dienų. Tomografijos aprašymas pateikiamas tą pačią dieną.

Svajonės pildosi

Bene ilgiausiai reikia laukti echoskopijos tyrimo. Mat dėl didelio krūvio susidaro nemažos eilės. Pacientai turi teisę rinktis, pas kurį specialistą registruotis. Tad norint patekti pas vienus eilėje reikia laukti porą savaičių, o pas kai kuriuos – ir mėnesį ar daugiau.

Radiologijos skyriaus vedėja neabejoja, kad net ir rajono ligoninei būtina turėti tiek rentgeno aparatą, echoskopą, tiek ir kompiuterinį tomografą. Anot D. Barčaitienės, į tretinio lygio ligoninę, jei būtina, pacientas turėtų vykti gydytis pas aukštesnio lygio specialistus, bet ne atlikti tyrimų. Tyrimai turi būti atliekami vietoje, o juos įvertinę specialistai spręsti, ar ligoniui reikalingas toks gydymas, kokio negali suteikti rajono medikai.

– Jei būtų pakankamai lėšų, būtinai įsigytume dar ir mamografą. Šis tyrimas tikrai reikalingas moterims ir, beje, mūsų rajono moterys tikrai aktyviai dalyvauja prevencinėje krūtų vėžio programoje, – sakė D. Barčaitienė. – Tikiu, jog radiologų svajonė išsipildys ir šį aparatą mes tikrai turėsime.



Publikuota: 2016-04-20 11:02:41

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Kultūros darbuotojų dieną – ąžuolas Dainų šventei
* Senjorė ligoninės slaugę apkaltino smurtu
* Rūta Žilionytė: „Dainavimas – dalis manęs“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai