„Santaka“ / Keliai iš alkoholizmo liūno / Gyvenimas

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Gyvenimas

Dalinkitės:  


Seminaro dalyviai Lidzbarko pilies kieme klausėsi pasakojimo iš miesto istorijos.

Virginijaus SPAIČIO nuotr.


Keliai iš alkoholizmo liūno


Asociacijos „Keisk požiūrį“ iniciatyva Sunerimęs alkoholizmo mastų plitimu Seimas kovo mėnesį priėmė rezoliuciją „Dėl naujų kovos su alkoholizmu priemonių ir efektyvios pagalbos sergantiems alkoholizmu“. Seimas įsipareigojo pagal savo kompetenciją priimti visus reikalingus sprendimus, kurie „padėtų efektyviai mažinti alkoholio prieinamumą ir vartojimą, užtikrintų veiksmingesnį gydymąsi nuo alkoholizmo ir alkoholinių psichozių, suteiktų pagalbą rizikos šeimose augantiems vaikams ir užkirstų kelią formuotis „skurdo ratui“.

Nors socialiniai darbuotojai, policija, seniūnijos, nevyriausybinės organizacijos vienija pastangas, siekdami rasti išeitį iš šios tragiškos situacijos, tačiau pasigendama veiklos koordinacijos ir veiksmingesnių tos kovos būdų. Išeitis – platesnės ir pačios visuomenės pastangos.

Įdomią idėją rajono Savivaldybei pasiūlė asociacijos „Keisk požiūrį“ įkūrėjas vilkaviškietis Eimantas Botyrius. Jo nuomone, bendradarbiaujant su Kaune įsikūrusia VšĮ „Blaivi laisvė“, yra galimybė Vilkaviškyje įkurti konsultacinį punktą, kviesti specialistus, dirbančius su smurtautojais ir alkoholikais, smurto aukomis.






Pasimokyti – iš kaimynų



Pasak asociacijos „Keisk požiūrį“ įkūrėjo E. Botyriaus, reikia keisti požiūrį į alkoholizmą ir ieškoti kitokių darbo metodų, keistis gerąja patirtimi su kaimynais Lietuvoje ar užsienyje. Šios asociacijos įkūrėjo nuomone, reikia ne kovoti prieš alkoholizmą, o suvienyti tiek valdžios institucijų, tiek visuomenės pastangas ir padėti susirgusiems alkoholio liga asmenims išbristi iš žmogiškumą praradusiųjų rato.

Lenkijoje jau porą dešimtmečių funkcionuoja sistema, kuri pasiekia kiekvieną asocialią šeimą ar į girtuoklystę įklimpusį asmenį.

Pasidomėti lenkų sukaupta patirtimi į Varmės Lidzbarko miestą Mozūrijos vaivadijoje E. Botyrius ir aš vykome su grupe specialistų, sukaupusių šioje srityje didelę patirtį. Tai – Priklausomybės ligų specialistų asociacijos pirmininkas Deividas Smailys, Kauno miesto socialinių paslaugų centro darbuotojos Birutė Mikulėnaitė ir Raimonda Zinkevičienė, VšĮ „Blaivi laisvė“ vadovas Virginijus Spaičys bei Marijampolės gailestingumo namų „Samarija“ vadovė Laimutė Rimeikienė.






Po Varmijos pilį



Lidzbarke mus maloniai pasitiko Janušas bei Andžejus ir per pažintinę ekskursiją aprodė miesto įžymybes.

Miesto puošmena – restauruota viduramžių Varmijos vyskupo pilis su įrengtu po grindiniu prašmatniu restoranu ir viešbučiu. Lidzbarko pilyje gyveno ir dangaus kūnus stebėjo garsusis astronomas Mikalojus Kopernikas. Janušas per šventes įsikūnija į M. Koperniko vaidmenį. Vaikščiojant po įspūdingą pilį, mūsų palydovas nepamiršta priminti ir tai, kad Lidzbarke lankėsi ir Napoleonas Bonapartas.

Miesto pasididžiavimas – iš ES fondų lėšų pastatytas didžiulis baseinas, į kurį karštas vanduo tiekiamas iš 1, 5 km gylyje esančių klodų. Virš baseino įrengtos saulės baterijos padeda palaikyti vandens temperatūrą.

Lenkijoje jau porą dešimtmečių funkcionuoja sistema, kuri pasiekia kiekvieną asocialią šeimą ar į girtuoklystę įklimpusį asmenį.




Svečiuose pas burmistrą



Buvusio banko patalpose – miesto burmistro būstinė. Valandą trukęs pokalbis su burmistru Jaceku Višniovskiu paliko įspūdį, kad jis gerai įsigilinęs į socialines problemas. Tam palanki ir Lenkijos įstatymų bazė, suteikianti miesto galvai didelius įgaliojimus. Antialkoholinę prevenciją tiesiogiai vykdo prie burmistro sudaryta komisija, kurią jis pats parenka ir tvirtina.






Ir gydo, ir baudžia



Socialinių paslaugų dienos centre prie kavos puodelio užsimezgė šiltas pokalbis. Lenkų patirtis – iš tiesų įspūdinga.

Į komisijos akiratį patekęs alkoholiu piktnaudžiaujantis ar šeimoje smurtaujantis asmuo turi pats apsispręsti, kokį pasirinkti gyvenimo be alkoholio kelią. Komisija, kurią sudaro aštuoni asmenys, tokiam žmogui pasiūlo du kelius: arba lankyti dienos centrą, kuriame veikia terapinė grupė, vyksta individualūs pokalbiai, arba gulti į ligoninės terapijos skyrių. Išeiti iš ligoninės įmanoma tik gydytojui leidus, naudotis telefonais negalima. Gydymo trukmė – trys arba septynios savaitės. Asmuo, patekęs į komisijos akiratį ir nevykdantis rekomendacijų, teismo sprendimu siunčiamas priverstiniam gydymui. Užvedama vadinamoji „mėlynoji kortelė“. Jeigu pacientas taisosi, kortelė po pusės metų „uždaroma“.

Po seminaro lankėmės ligoninėje, kur Alkoholinių ligų skyriuje besigydantys alkoholikai gali gauti ir kitas gydymo paslaugas.

Komisijos veikla efektyvi, nes disponuojama ne tik dideliais įgaliojimais, bet ir piniginėmis lėšomis. Į komisijos biudžetą pinigai suplaukia iš parduodamo alkoholio apyvartos. Iš šių lėšų finansuojamos sveikos gyvensenos programos, moksleivių konkursai, sporto klubų renginiai.





Antanas ŽILINSKAS



Vilkaviškio rajono savivaldybės tarybos narys





Publikuota: 2016-05-06 10:18:35

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Naujas komisariato vadovas Suvalkijoje jaučiasi savas
* NŽT specialistai teisinosi ir prašė supratimo
* Turizmas Vištytyje: kaip laikosi gražiausias rajono kampelis?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai