Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.
Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)
Redakcijos darbo laikas: Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.
|
„Santaka“ / 2016-05-16 15:26
Pavasarį tokių vaizdų sodų bendrijose smarkiai padaugėja. Autorės nuotr. Atliekų aikštelės sodų bendrijose
užverstos šakomis
Eglė MIČIULIENĖ
Išgražėjus orams žmonės puolė tvarkyti aplinką, pjauti žolę, genėti medelius ir krūmus. Tačiau ne visi varginasi žaliąsias atliekas kompostuoti ar išvežti į tam skirtas vietas.
|
Kaimynai – nepatenkinti
Važiuojant per sodų bendrijų teritorijas, į akis krenta šakomis apkrautos buitinių atliekų konteineriams skirtos aikštelės.
Dėl pavasarinio tvarkymosi bumo prie konteinerių padaugėja ne tik šakų: ten gausiau „dygsta“ ir senų sofų, kėdžių, matyt, išneštų iš tvarkomų sodo namelių.
Tačiau suversdami šakas ir šiukšles ten, kur joms ne vieta, žmonės sukelia problemų ne tik įvairioms tarnyboms. Tokiais šiukšlyno vaizdais nepatenkinti ir šalia stovinčių namelių savininkai.
– Kai sustojau nufotografuoti tokią krūvą šakų, prie manęs priėjo net du žmonės iš gretimų valdų. Vienas iš jų tvirtino matęs, kaip kažkas atvežė ir suvertė šakas, deja, vaizdo neužfiksavęs. Jei būtų buvusi nuotrauka, tą sodininką jau būtume nubaudę, – kalbėjo Savivaldybės administracijos vyr. specialistas ekologas Darius Bunikis.
Prašo pranešti
Anot ekologo, visi gyventojai nugenėtas šakas, žolę ir kitas augalines atliekas gali pristatyti į žaliųjų atliekų aikštelę arba tvarkyti patys: susismulkinti, sunaudoti kurui, kompostuoti. Pačiame Vilkaviškyje yra pastatyti trys žaliosioms atliekoms skirti konteineriai.
– Prie bendrojo naudojimo konteinerių ar į juos pačius augalines atliekas mesti draudžiama – tai aiškiai nurodyta tiek Atliekų tvarkymo taisyklėse, tiek Teritorijų tvarkymo ir švaros taisyklėse. Todėl norėčiau paprašyti pilietiškų žmonių pastebėjus tokius atvejus užfiksuoti, nufotografuoti ir pranešti seniūnui, MAATC arba man. Užfiksavus tokį atvejį pažeidėjo laukia bauda iki 579 eurų, – sakė ekologas.
Ateityje, pasak D. Bunikio, bus svarstoma, kaip papildomai apmokestinti sodų savininkus, nes dabar jie moka tik už komunalinių atliekų tvarkymą. O greta konteinerių suverstas šakas ar baldus į aikštelę atliekų vežėjai vežti neįpareigoti, tad tuo užsiimti dažnai tenka seniūnijai.
– Seniūnijos biudžetas tikrai nėra įspūdingas, ir jis surinktas iš visų mūsų, mokančių mokesčius, pinigų. Tai kodėl visi gyventojai, net ir tie, kurie neturi sodo, turi mokėti už kažkokių susitvarkyti nesugebančių savininkų atliekas? – piktinosi D. Bunikis.
Ne tik sodininkai
UAB „Ecoservice“ Vilkaviškio-Kazlų Rūdos padalinio vadovas Robertas Narijauskas taip pat stebėjosi, kad žmonės patingi nugenėtas šakas nuvežti iki buvusio sąvartyno, kur įrengta žaliųjų atliekų aikštelė.
– Kol už šiukšlinimą nebus atsakingos pačios sodų, namų ar garažų bendrijos, kol aikštelės nebus aptvertos ar saugomos, tol ši problema, matyt, ir neišnyks. Kol kas gali padėti tik pilietiškas požiūris ir aplinkinių neabejingumas, – kalbėjo R. Narijauskas.
Tačiau didelė problema, anot UAB „Ecoservice“ atstovo, ne tik bet kur išverčiamos žaliosios atliekos. Prie konteinerių ir net juose vis dar prikraunami didžiuliai kiekiai automobilinių atliekų: padangų, buferių ir pan.
– Be abejo, plastikinėmis automobilių detalėmis, nuardytais sostais, senomis padangomis aplinką daugiausia teršia ne eiliniai gyventojai, o transporto priemonių ardymu ar remontu užsiimančios firmelės. Joms už tokias į stambiųjų atliekų aikštelę atvežamas atliekas reikia mokėti, tad elgiamasi paprasčiau: viskas mėtoma, kur pakliuvo. Pavyzdžiui, viena iš tokių nuolat teršiamų vietų yra prie Gižų kapinių. Būna atvejų, kai iš ten stovinčių šešių konteinerių keturi prigrūdami automobilinio šlamšto, – pasakojo R. Narijauskas.
Sąlygos sudarytos
Kartais „Ecoservice“ bendrovė sulaukia nepatenkintų gyventojų skambučių, kodėl nebuvo išverstas jų konteineris.
– O mes todėl ir neištuštinome, kad ten buvo priversta žolių, šakų, pridėta automobilių plastiko ar kitokių netinkamų medžiagų. Žmonės pagaliau turi suprasti, jog į konteinerius negalima dėti bet ko. Nuolat aiškiname, kad buitinių atliekų konteineris skirtas buitinėms atliekoms, o mėlynasis konteineris – pakuočių atliekoms. Privačių namų gyventojai jau pernai gavo kompostavimo dėžes, šiemet planuojama padalyti ir stiklo konteinerius. Taigi sąlygos sudarytos tikrai geros, belieka rūšiuoti, – kalbėjo UAB „Ecoservice“ darbuotojas.
Marijampolėje neseniai pradėjus veikti mechaninio-biologinio apdorojimo įrenginiams, visos komunalinės atliekos vežamos ten. Tačiau iš vežėjų reikalaujama žiūrėti, jog tarp šiukšlių nebūtų primesta elektronikos atliekų, tepalų filtrų, automobilių plastmasių ir kitų panašių medžiagų.
– Mūsų darbuotojai atidaro ir patikrina konteinerius prieš juos išversdami, bet viso turinio perkraustyti neįmanoma ir nėra laiko, – aiškino R. Narijauskas.
Kaip paveikti su atliekomis atsainiai besielgiančius žmones, UAB „Ecoservice“ atstovas mato tik dvi priemones: švietimą ir baudimą.
Tad nerūšiuodami ir mėtydami įvairias atliekas bet kur galime tikėtis baudų arba dar vieno mokesčių šoktelėjimo už atliekamą papildomą paslaugą.
Galerija: Atliekų aikštelė
Publikuota: 2016-05-16 15:26:17
Komentarai:
Jūs naršote standartinę svetainės versiją. Perjungti į mobiliąją versiją?
|
 
* Pasėlius deklaruojantiems ūkininkams neramu dėl ateities * Žmonių iš globos namų poreikiai – kaip ir visų mūsų * Aikštelių bėdos: tai ne vietoje, tai per didelė, tai privačioje žemėje Laikraštis leidžiamas antradieniais ir penktadieniais.
Pastovus ar nuolatinis? Būdvardis pastovus, -i vartojamas reikšme „nekintamas, vienodas“, pvz.: pastovus būdas, pastovi temperatūra. Jo nereikia painioti su būdvardžiu nuolatinis, -ė „apimantis visą laiką, nepertraukiamas, nepaliaujamas“.
Kai norima apibūdinti ilgą laiką ar nuolat trunkantį dalyką, vartotinas būdvardis nuolatinis, pvz., nuolatinė ekspozicija, nuolatiniai klientai, nuolatiniai skundai.
Šūksniai
Statistika
|