„Santaka“ / Rajono ūkininkai pasėlius deklaruoja vangiai / Žemės ūkis

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Žemės ūkis

Dalinkitės:  


Vyresnioji Žemės ūkio skyriaus specialistė Lina Bareikienė (kairėje) padeda ūkininkams deklaruoti jų plotus. Šįsyk į ją pagalbos kreipėsi Justina Dumčiuvienė, Stasys Malevskis, Algima Stelmokienė bei Dalė Viltrakienė.

Autoriaus nuotr.


Rajono ūkininkai pasėlius deklaruoja vangiai

Andrius GRYGELAITIS


Nors iki pasėlių deklaravimo pabaigos liko tik šiek tiek daugiau nei dvi savaitės, ūkininkai neskuba deklaruoti savo plotų. Iš rajone esančių maždaug 4000 žemdirbių šiandien tai padarę tik kiek daugiau negu pusė.



Paankstinti terminai



Paprastai ūkininkai paraiškas galėdavo teikti iki birželio 15 d., o pavėluotai jos dar būdavo priimamos iki liepos 10 d. Šiemet šie terminai paankstinti. Žemės ūkio naudmenų ir kitų plotų deklaravimas šiais metais baigsis savaite anksčiau – birželio 6 d. Pavėluotai paraiškos dar bus priimamos iki liepos 1 d., tačiau už kiekvieną pavėluotą darbo dieną galutinė paramos suma bus mažinama 1 proc. Kasmet ūkininkų, pavėlavusių deklaruoti pasėlius, rajone būna maždaug 200–250.

Seniūnijose dirbantys Žemės ūkio skyriaus specialistai tikina sunkiai pamenantys, kada žemdirbiai taip vangiai deklaravo savo plotus.

„Visada daugiausia darbo būdavo paskutinėmis savaitėmis, bet įprastai iki jų didžioji dalis žemdirbių jau būdavo viską susitvarkę. Šiemet visi delsia, nors seniūnijoje iškabinti skelbimai, laikraščiuose nuolat primenama apie tai, internete galima rasti informacijos. Iš maždaug 500 seniūnijoje esančių ūkininkų šiandien tik pusė deklaravę savo plotus“, – sakė Pilviškių seniūnijoje dirbanti Žemės ūkio skyriaus vyresnioji specialistė Lina Bareikienė.


Panaši situacija yra ir Gižų bei Virbalio seniūnijose, kuriose gyventojus priima ir konsultuoja Žemės ūkio skyriaus vyresnioji specialistė Skaidrutė Vidūnienė. Iš maždaug 200 ūkininkų Gižų ir 140 žemdirbių Virbalio seniūnijose savo plotus šiandien yra deklaravę tik kiek daugiau nei trečdalis.







Pasiryžusios viršvalandžiams



„Blogiausia tai, kad šiais metais deklaruoti plotus delsia didieji ūkininkai. Su kai kuriais iš jų tenka dirbti net kelias dienas. Taip pat ir mažieji šiemet niekur neskuba. Greičiausiai dokumentus tvarkosi vidutinių dydžių ūkių savininkai“, – tendencijas vardijo S. Vidūnienė.



Tiek S. Vidūnienė, tiek L. Bareikienė tikino pasiryžusios dirbti viršvalandžius bei savaitgaliais, kad tik žemdirbiai suspėtų viską atlikti laiku ir nepatirtų finansinių nuostolių.

Nors rajone ūkiai kasmet stambėja, tačiau dėl to Žemės ūkio skyriaus specialistams darbo nemažėja. Anot jų, viskas priklauso nuo žmonių turimų plotų skaičiaus. Kuo jų daugiau, tuo daugiau laiko reikia skirti vienam ūkininkui.

„Aišku, dabar viskas vyksta daug greičiau nei prieš kelerius metus. Seniau pas mus nusidriekdavo žmonių eilės, o dabar tokių problemų nėra. Svarbu, jog deklaravimo programa veiktų be trikdžių. Ankstesniais metais ji gana dažnai strigdavo, šiemet kol kas veikia beveik sklandžiai“, – sakė L. Bareikienė.






Seniūnijoje patogiau
Blogiausia tai, kad šiais metais deklaruoti plotus delsia didieji ūkininkai. Su kai kuriais iš jų tenka dirbti net kelias dienas.




Deklaruoti pasėlių plotus žemdirbiai gali ne tik seniūnijose, bet ir namuose. Tiesa, tik retas ryžtasi pats internetu deklaruoti savo pasėlius. Praėjusiais metais Vilkaviškio rajone tokių žemdirbių buvo vos 16.

„Abejoju, ar šiais metais jų bus daugiau. Ūkininkai bijo padaryti klaidų, nes patys deklaruodami plotus jie prisiima ir visą atsakomybę“, – sakė L. Bareikienė.

Septynerius metus Pilviškiuose ūkininkaujantis Rimgaudas Kilna teigė, kad apie deklaravimą internetu net nebuvo pagalvojęs. Anot jo, atvykti į seniūniją yra daug patogiau.

„Ūkininkauju nuo nepriklausomybės pradžios. Žinau, jog galima plotus deklaruoti ir internetu, bet esu įpratęs atvykti į seniūniją, kur man padeda, paaiškina, ko nesuprantu“, – antrino ir Starkų kaime (Pilviškių sen.) gyvenantis Stasys Malevskis.







Užsitęsė darbai



Kalbinti ūkininkai teigė, kad šiais metais pasėlių deklaravimas vyksta vangiai dėl nepalankių oro sąlygų.


„Viską sujaukė šalnos bei lietūs. Ilgai buvo neįmanoma įvažiuoti į dirvą, todėl kai tik sąlygos pagerėjo, visi pirmiausia skubėjo dirbti laukuose, o ne deklaruoti savo plotų. Man pačiam teko atsėti visus turimus 100 hektarų“, – teigė Rimavičių kaime (Gižų sen.) ūkininkaujantis Algirdas Dominaitis.

Jam antrino ir Paežeriuose (Pilviškių sen.) gyvenanti Dalė Viltrakienė.

Anot ūkininkės, šie metai – išskirtiniai. Žemdirbiams teko atsėti didžiąją dalį iššalusių žieminių kultūrų, todėl pavasariniai darbai laukuose užsitęsė. Dėl šios priežasties kol kas vangiai vyksta ir pasėlių deklaravimas. Didžiausio žemdirbių antplūdžio seniūnijose laukiama artimiausias dvi savaites.







Būtina aprašyti pasikeitimus

Rajono Savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus specialistai primena, kad pasibaigus pasėlių deklaravimui pareiškėjai, kurie buvusius netinkamus paramai plotus pavers tinkamais paramai, nuo liepos 1 d. iki gruodžio 1 d. patys arba padedamai seniūnijos darbuotojų Paraiškų priėmimo informacinės sistemos išankstinių Kontrolinių žemės sklypų ribų aprašymų modulyje elektroniniu būdu turės nurodyti ir aprašyti išankstinius kontrolinių žemės sklypų ribų pasikeitimus (KŽSRP).

Išankstinių Kontrolinių žemės sklypų ribų aprašymų modulyje turi būti aprašomi vietoje jau įvykdyti KŽSRP (iškirsti medžiai, kelmai, krūmai, atlikti akmenų valymo darbai ir kt.).

Visus aprašytus kontrolinių žemės sklypų ribų pasikeitimus, jų būseną ir kontrolinių žemės sklypų redagavimą pagal aprašymus galima peržiūrėti VĮ Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro interneto svetainėje vic.lt, jos meniu juostoje paspaudus piktogramą „Žemėlapiai“, po to – „KŽS atnaujinimas“ (zuikvc.maps.arcgis.com/home/index.html).



Publikuota: 2016-05-20 13:24:08

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Jubiliejų švenčiantis prelatas: „Duonos be plutos nebūna“
* Salomėja Nėris: palikti poetės vardą ar naikinti?
* Beržų kirtėjai išgąsdino žmones: ar išliks Ripkaus giraitė?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai