„Santaka“ / Takas iš priklausomybės – per savigalbos grupes / Gyvenimas

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda javų kombainą INTERNATIONAL-431 (pjaunamoji 3,6 m, 6 cilindrų variklis, pilnai veikiantis). Perka šieno ir šienainio ritinius. Tel. 8 631 87 876.
Galioja iki: 2024-03-01 11:26:25

Parduoda naują nedidelį savos gamybos šildymo katilą-viryklę (tinka jungti per mašinsuolį, 700 Eur), naują pripučiamą 3,1 m valtį (650 Eur). Atlieka lengvųjų automobilių kėbulo suvirinimo darbus, dengia kėbulą antikorozine danga. Tel. 8 614 21 817.
Galioja iki: 2024-03-01 11:31:28Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Gyvenimas

Dalinkitės:  


Savigalbos grupės – kenčiančiųjų nuo alkoholizmo bendrijos. Siekiant išspręsti bendras problemas grupėse dalijamasi patirtimi, ištverme ir viltimi.

Takas iš priklausomybės – per savigalbos grupes

Renata VITKAUSKIENĖ


Rajone veiklą pradedanti asociacija „Keisk požiūrį“ buvo pakvietusi specialistų, kurie turi patirties teikti pagalbą nuo alkoholio priklausomiems žmonėms, jų šeimoms. Mat alkoholizmas – ne tik vieno asmens, bet ir jo šeimos liga, su kuria artimiesiems reikia mokytis gyventi. Dėl to asociacija sieks įkurti įvairių savigalbos grupių, nes būtent šis alkoholizmo problemos sprendimo būdas pasaulyje laikomas efektyviausiu.

Nepripažintos problemos neišspręsiPasidalyti praktinės veiklos netrumpa patirtimi į Vilkaviškio socialinės pagalbos centrą atvyko Priklausomybės ligų specialistų asociacijos pirmininkas Deividas Smailys ir Marijampolės gailestingumo namų „Samarija“ ilgametė vadovė Laimutė Rimeikienė. Svečių ir asociacijos „Keisk požiūrį“ steigėjo vilkaviškiečio Eimanto Botyriaus mintys turėtų padėti giliau suvokti, kaip į alkoholizmo problemą žiūrima visuomenėje, kaip ši lėtinė liga keičia priklausomų asmenų, jų artimųjų gyvenimą ir elgesį.

Teigiama, jog priklausomybė nuo alkoholio tik paskiausiai tampa kūno liga, mat visų pirma suserga žmogaus dvasia, protas. Alkoholizmas jau yra traktuojamas kaip emocinis sutrikimas. „Alkoholiui keičiant emocijas žmogus nebesugeba susitvarkyti su jomis. Ne laiku ir ne vietoje atsiranda pykčio protrūkiai. Žmogus darosi vis liūdnesnis. Alkoholis tampa būtinas išgyventi, neišprotėti. Įsivaizduokite, kas darosi žmogui, kai iš jo atimame alkoholį, o į tą vietą nieko neduodame. Ar ilgai jis išlaikys be to, kas jam buvo ramstis eiti per gyvenimą? Galų gale jis susiras kitą ramstį“, – kalbėjo priklausomybės konsultantas D. Smailys.


Nuo kitų priklausomybių ligų alkoholizmas skiriasi esminiu bruožu – neigimu. Kad vienas iš šeimos narių serga, neigia ir suaugusieji, ir vaikai, nes pripažinti gėda. O kol alkoholizmas nepripažįstamas, nei priklausomam asmeniui, nei jo šeimos nariams padėti negali. Jei nėra problemos, nėra ką spręsti.

Pasak D. Smailio, neigimas buvo stebimas ne tik šeimų, bet ir valstybės lygiu, nors šalies mastu alkoholizmo problema auga ne dvidešimt metų – ji eina nuo senų tarybinių laikų. „Lietuvoje yra mažiausiai 150 tūkst. žmonių, kuriems rimtos pagalbos dėl šitos lėtinės ligos reikia čia ir dabar. Tačiau daug metų bėdų dėl alkoholizmo savo šalyje mes neva neturėjome. Šitą neigimą liudija faktas, jog spręsti alkoholizmo problemai nėra skiriama tiek pinigų, kiek reikėtų. Nuo visų kitų priklausomybių (narkotikų, lošimų, greitųjų kreditų, apsipirkimo, sekso, interneto) kenčiantys asmenys sykiu sudėjus sudaro tik iki trečdalio visų žmonių, turinčių priklausomybę. Kiti du trečdaliai yra priklausomi nuo alkoholio, – teigė D. Smailys. – Tačiau bent jau pastaruosius 10–15 metų didžiausios lėšos buvo skiriamos spręsti narkomanijos problemai. Galbūt dėl to, kad narkotikai pas mus – nelegalu, o alkoholio vartojimas turi tradicijas šeimoje, giminėje.“


Artimieji imasi vaidmenųAlkoholizmas eina iš kartos į kartą. Ligos paliestos šeimos vaikai taip pat yra pažeisti, jiems irgi reikia pagalbos. Taigi padėti reikia ne tik priklausomam žmogui, bet ir jo aplinkai. Kita vertus, jei nesikeis alkoholiko aplinka, nesikeis ir jo paties elgesys.

Pastebėta, jog alkoholiko šeimoje susiformavusi sistema sukasi savo uždarame rate. „Šeimą labai stipriai izoliuoja gėda, kaltė, dėl to alkoholizmo problema nėra atveriama. Su alkoholiku gyvenantys ar jam padėti ketinantys asmenys patys to nesuvokdami imasi tam tikrų vaidmenų“, – sakė L. Rimeikienė, keliolika metų dirbanti su priklausomais žmonėmis ir jų artimaisiais. Pasak jos, vaidmenų yra keli: padėjėjas, auka, komikas, provokatorius. Asmuo, esantis padėjėjo vaidmenyje, gelbsti alkoholiką nuo gėrimo nemalonių pasekmių. Auka stengiasi apsaugoti alkoholiką, nesugebėjusį atlikti pareigų darbe ir šeimoje, o kaltę dėl menkiausio nesklandumo prisiima sau. Komikas kuria įvaizdį žmogaus, nerūpestingai atsiribojusio nuo alkoholio problemos šeimos gyvenime. Provokatorius duoda valią susikaupusiam apmaudui ir pasipiktinimui, suteikdamas alkoholikui pretekstą toliau gerti, o pats save nuodija augančiu kartėliu.


„Visi šie gelbėtojų vaidmenys leidžia alkoholikui, manančiam, kad jis kontroliuoja aplinkinius ir yra padėties šeimininkas, toliau sėkmingai vaidinti savo vaidmenį. Artimiesiems ir netgi specialistams yra labai svarbu netapti alkoholiko ligos palaikytojais, – akcentavo L. Rimeikienė. – Priklausomybė, kaip šeimos liga, įtraukia mažiausiai 5–6 asmenis, kurie susiduria su problemomis.“
Alkoholiui keičiant emocijas žmogus nebesugeba susitvarkyti su jomis. Ne laiku ir ne vietoje atsiranda pykčio protrūkiai. Žmogus darosi vis liūdnesnis. Alkoholis tampa būtinas išgyventi, neišprotėti. Įsivaizduokite, kas darosi žmogui, kai iš jo atimame alkoholį, o į tą vietą nieko neduodame.


Už savigalbos grupesEiti į savigalbos grupę alkoholikus motyvuoja pripažinta liga, tačiau jų šeimos narius pritraukti į būtent jiems skirtus grupinės terapijos užsiėmimus, anot konsultantų, yra labai sunku. Savo žvilgsnį ilgą laiką kreipę į alkoholiką ir nesirūpinę savimi, priklausomo žmogaus artimieji būna pavargę, palūžę, išsekę. Grupiniuose užsiėmimuose žmonės mokosi padėti sau. „Turint omenyje, kad alkoholizmas yra šeimos liga, savigalbos grupių įtaka sveikimui yra įrodyta tyrimais. Ir tikrai nebūtina, jog pagalbos pirmas kreiptųsi nuo alkoholio priklausomas asmuo, – teigė L. Rimeikienė. – Jeigu vienas iš asmenų, vaidinančių paminėtus vaidmenis, iš uždaro rato išeina į gydymosi programą, ieško sau pagalbos, dažnai tą patį padaro ir priklausomas asmuo. Mat pirmasis išėjęs savigalbos grupėje įgyja žinių, kaip kalbėtis su alkoholiku, o kas nebus efektyvu.“

Pagalbos siūloma ieškoti savo aplinkoje. Tai gali būti ir Anoniminių alkoholikų (AA) draugija, ir kokia kita savigalbos grupė, ir pavienis žmogus, kuris jau išsprendė alkoholizmo problemą. Iš asmeninės patirties jis žino, kas veikia efektyviai. Konsultanto D. Smailio įsitikinimu, sprendžiant priklausomybės nuo alkoholio problemas AA draugija, nekainavusi valstybei nė cento, padarė dešimtis kartų daugiau negu visa Lietuvos politika ir pinigai per pastaruosius dvidešimt metų.

Be alkoholio išmokę gyventi alkoholikai yra pats didžiausias įkvėpimo šaltinis ir pavyzdys, kad AA veikla yra efektyvi. Tačiau akcentuojama, jog iš bet kokios priklausomybės „išlipusiems“ žmonėms reikalingas nuolatinis palaikymas, kuris ir toliau padeda neišklysti iš naujo gyvenimo būdo ir gyventi be alkoholio. Jeigu asmuo negauna palaikymo, nelanko jokios savigalbos grupės (nebūtinai AA), jis grįžta į dar gilesnę priklausomybės duobę.

Tik „kodai“ ir „torpedos“ nepadėsPriklausomybės konsultantai labai skeptiškai žiūri į vadinamąjį kodavimą. Anot jų, tai yra pats brangiausias gydymo būdas, koks tik gali būti, juo siekiama greito rezultato. Vis dėlto kodavimo efektyvumas itin laikinas ir tam tikra prasme apgaulingas, nes pasibaigus „kodo“ laikui žmogus geria vėl, tik daug baisiau nei iki tol. Mat kol alkoholikas būna „užsikodavęs“, jis jaučia baimę, nuolatinę įtampą, nepasitikėjimą. Vis dėlto spręsti savo problemą, keisti požiūrį užsikodavęs žmogus nemato reikalo. „Kodas“ jam yra tarsi panacėja, išspręsianti jo problemą, ir pateisinama priežastis daugiau jokių veiksmų nesiimti. Kai asmuo kliaujasi tik „kodu“, šiam pasibaigus tų sunkių emocijų našta, „tiksinti bomba“, sykį ima ir sprogsta. Kalbėjusieji teigė, kad kodavimas efekto neduos, jeigu žmogui tuo pačiu metu nebus taikoma psichoterapija, jei jis nelankys savigalbos grupės (AA – tik viena iš jų).


Anot specialistų, terapija ilgai veikiančiais vaistais „Torpedo“ taip pat tėra tik dar viena iliuzija. Ją griauna Tarpdisciplininė priklausomybių srityje dirbančių šalies ekspertų grupė pagalbos priklausomiems asmenims sistemai tobulinti. Grupė praeitą žiemą sukurta prie Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento. Jos narys, priklausomybės konsultantas D. Smailys kiekvieną ragino gerai pasvarstyti prieš pasiūlant alkoholikui kaip pagalbą vadinamąją „torpedą“.

„Ar tikrai norite prisidėti prie nelegalios veiklos?“ – retoriškai klausė D. Smailys. Mat minėta ekspertų grupė tam tikrų institucijų yra paprašiusi priimti sprendimus dėl šio gydymo metodo teisėtumo. Ekspertai – gydytojai psichiatrai, toksikologai, psichologai, socialiniai darbuotojai, reabilitacijos bendruomenių atstovai, priklausomybių konsultantai – tą padarė ragindami laikytis galiojančių įstatymų ir sveikatos priežiūros sistemoje „nenaudoti procedūrų ir vaistų, kurių veiksmingumas nėra patvirtintas klinikiniais tyrimais <...>. Atsakingoms valstybės institucijoms nusprendus sudaryti sąlygas taikyti mokslo įrodymais nepagrįstus gydymo metodus, jų saugumą turėtų įvertinti Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba, o vaistinis preparatas turėtų būti įregistruotas įstatymų numatyta tvarka. Taikant medikamentą derinyje su kokiomis nors psichologinėmis ar psichoterapinėmis intervencijomis turėtų būti parengta mokslo įrodymais pagrįsta gydymo metodika, atitinkanti teisės aktų reikalavimus.“
Publikuota: 2016-05-23 10:11:20

Komentarai:

Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Po kritikos laikraštyje sulaukta pokyčių
* Pomėgį verslu pavertusiam vilkaviškiečiui klientų netrūksta
* Naujajam šilumos tinklų vadovui didžiausia problema – specialistų trūkumas
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar savo parašu paremsite kandidatus Prezidento rinkimuose?
Jau pasirašiau savo iniciatyva.
Jei paprašys asmeniškai – pasirašysiu.
Nesirašysiu nė už vieną.
Dar nenusprendžiau.Kalbos patarimai

Pieninis ar pieniškas šokoladas?
Kalbos požiūriu taisyklingi abu variantai. Priesagos -iškas būdvardis vartojamas nusakant daikto požymį. Jis paprastai vartojamas šnekoje, laisvuosiuose stiliuose: pieniškas šokoladas, pieniškas valgis, pieniški ledai, pieniška sriuba.
Sudarant terminus, kai reikia pabrėžti rūšį, vartojamas priesagos -inis būdvardis: pieninis šokoladas, grietininis šokoladas, riešutinis šokoladas.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai