„Santaka“ / Ekologiškas produktas: prabangos etalonas ar sveikatos šaltinis?

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 

Dalinkitės:  


Lietuvos vadybos konsultantų asociacijos prezidentas Edmundas Piesarskas tvirtina, kad didesnė produkto kaina negarantuoja geresnės kokybės.

Ekologiškas produktas: prabangos etalonas ar sveikatos šaltinis?


Vis dažniau kalbama apie grožio kultą, sveiką mitybą ir sportą, kaip išlikti energingam, jaunatviškam. Apakinti aplinkinių įtakos, patrauklaus prekių įpakavimo, skambių žodžių „ekologiškas“, „bio“, „natūralus“, net nepastebime, kaip savo pirkinių krepšelį prikrauname tokių produktų. Atliktas žurnalistinis tyrimas rodo, kad „ekologiškas“ nebūtinai yra sveikas, tačiau gerokai pratuštinantis pinigines.

Atliktas eksperimentas

Pirmiausia atlikome eksperimentą, per kurį ieškojome ekologiškų prekių, pažymėtų specialiais tai patvirtinančiais ženklais. Pasirinkome prekybos centrus „Maxima“ bei „Iki“, o juose – tam tikrų kategorijų prekes, tarp kurių yra daugiausiai pažymėtų ekologiškais ženklais: tai – pieno, grūdėtieji produktai, kūdikių maistelis, javainiai, saldumynai, gaivieji ir svaigieji gėrimai.

Gera žinia ta, jog neatitikimų nerasta: kiekvienas produktas, skelbiamas ekologišku, turėjo tą patvirtinantį ženkliuką. Tačiau itin trikdė užrašai „naminis“, „natūralus“, „kaimiškas“ ar tiesiog žalios pakuotės, kurios dažniausiai naudojamos ekologiškiems produktams. Vis dėlto nei pakuotės spalva, nei pavadinimas dar nereiškia, kad produktas ekologiškas.


Pradėję tirti svaigiuosius gėrimus, radome degtinę, kuri buvo pažymėta ekologiškos prekės ženklu. Bet kiekvienam aišku, jog šiuo atveju tarp ekologiško ir sveiko produkto lygybės ženklo dėti negalime.

Atskleista vartotojų klaida

VšĮ „Ekoagros“ (vienintelė įmonė Lietuvoje, akredituota sertifikuoti ekologiškus produktus) savo oficialiame puslapyje teigia, kad ekologiškų produktų tapatinimas su sveikais, natūraliais yra dažna vartotojų klaida. Ir taip yra todėl, jog vartotojams dažniau yra kalbama apie tai, kodėl ekologiškus produktus verta vartoti, o ne aiškinama, kas iš tiesų yra ekologiškas gaminys.

Taip pat dažnai užsimenama, kad ekologiškuose produktuose daugiau vitamino C, mineralinių medžiagų (magnio, geležies) ir antioksidantų. Tačiau 2012 metais Stanfordo universiteto mokslininkų grupei atlikus ekologiško maisto tyrimus, rezultatai parodė, jog ekologiškuose ir įprastuose produktuose vitaminų kiekis beveik nesiskyrė, o riebalų ir proteinų kiekis buvo panašus.

Sudėties neskaito

Taip pat buvo vykdoma apklausa, per kurią apklausti 93 respondentai. Jie sakė, kad perka ekologiškus produktus tikėdamiesi, jog šie bus sveikesni, geresnės kokybės. Tačiau tik 18 proc. apklaustųjų teigė skaitantys sudėtį. Likusieji išvis neskaito arba tai daro tik kartais.


Apklausti žmonės tarp ekologiškų produktų, kuriuos renkasi parduotuvėse, dažniausiai minėjo pieno, sojų produktus, riešutus, aliejų, kosmetiką, buitinės chemijos priemones, duonos gaminius. Daugelis apklaustųjų sugebėjo apibūdinti ir ekologiškumą žymintį ženkliuką: nurodė, kad dažniausiai jis būna žalios spalvos lapo formos, o ant jo ratu nupieštos žvaigždutės.

Ekologiški – brangesni
Apklausti žmonės tarp ekologiškų produktų, kuriuos renkasi parduotuvėse, dažniausiai minėjo pieno, sojų produktus, riešutus, aliejų, kosmetiką, buitinės chemijos priemones, duonos gaminius.


Pakalbintas UAB „Ekonominės konsultacijos ir tyrimai“ prekės ženklų ir vartotojų elgsenos specialistas, Lietuvos vadybos konsultantų asociacijos prezidentas Edmundas Piesarskas sakė, jog racionalus protas apsiperkant neegzistuoja.

„Atėjęs į parduotuvę gali įsigyti net to, ko nereikia, – pamatai gražią pakuotę, intriguojantį pavadinimą ir perki. Beje, didelė kaina gali suveikti dvejopai. Visi galvojame, kad didesnė kaina garantuoja kokybę, tad norintys geresnio produkto ryžtasi neapgalvotiems veiksmams ir perka vien dėl to, jog kaina didesnė“, – tvirtino E. Piesarskas.


Jis taip pat kalbėjo apie tai, kad daugelis dabar ieško sveikesnių produktų, kurie prekybos centrus pasiekę tiesiai iš ekologinio ūkio turi mažiau pridėtinių medžiagų, cukraus. Ekologiški produktai išties kainuoja daugiau, nes jų gamybos sąnaudos yra didesnės.

„Natūralu“ reiškia kokybę

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos interneto svetainės puslapyje rašoma, jog padėti pasirinkti kokybišką gaminį gali etiketėje nurodytas užrašas „natūralus“.

Ženklinant pieno produktus, vartoti terminą „natūralus“ galima reklamuojant pasterizuotą pieną, grietinę ir jogurtą. Tačiau tik tuomet, jei produktas pagamintas iš natūralaus pieno ir gaminiui būtinų fermentų, raugo mikroorganizmų kultūrų.

Galiausiai reikėtų paminėti, kad norėdami įsigyti sveikesnių produktų kiekvienas turėtume skirti tam daugiau laiko. Derėtų labiau įsiskaityti į jų sudėtį, kas rašoma ant pakuotės ir stengtis suderinti kainos bei kokybės santykį.



Odeta ČERNAUSKAITĖ

Vytauto Didžiojo universiteto

Viešosios komunikacijos specialybės studentė



Galerija: Ženklinimas




Publikuota: 2016-06-13 13:55:09

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Naujas komisariato vadovas Suvalkijoje jaučiasi savas
* NŽT specialistai teisinosi ir prašė supratimo
* Turizmas Vištytyje: kaip laikosi gražiausias rajono kampelis?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai