„Santaka“ / Trumpėja kelio ir klubo sąnarių keitimo operacijų eilės / Sveikata

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Sveikata

Dalinkitės:  


Trumpėja kelio ir klubo sąnarių keitimo operacijų eilės


Pastaruoju metu vis trumpėja kelio ir klubo sąnarių keitimo operacijų laukiančiųjų eilės, tad pacientai gali greičiau gauti reikiamas paslaugas ir susigrąžinti judėjimo džiaugsmą.

Daugelyje šalies ligoninių klubo ar kelio sąnario endoprotezo eilėje laukiama vis trumpiau – vos mėnesį ar kelis, kai anksčiau tokios eilės būdavo gerokai ilgesnės. Be to, žmonėms nereikėtų skubėti patiems įsigyti šių gaminių, nes juos galima gauti nemokamai.

Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) duomenimis, per metus šių operacijų laukimo eilės žymiai sutrumpėjo. Pavyzdžiui, klubo sąnario keitimo operacijos 2016 m. rugsėjį laukė 1597 pacientai, lygiai prieš metus – 3261, o tokios operacijos dabar reikia laukti vidutiniškai 2 mėnesius, kai pernai reikėjo laukti dvigubai ilgiau. Kelio sąnario keitimo operacijos šių metų rugsėjį ir lygiai prieš metus laukiančiųjų skaičius išliko panašus – apie 5360, tačiau vidutinė laukimo trukmė sutrumpėjo vienu mėnesiu ir šiuo metu laukti reikia pusę metų.

Jei šios tendencijos išliks panašios, prognozuojama, kad klubo sąnario keitimo operacijų laukimo eilių gali išvis nebelikti, o kelio – dar labiau trumpėti.



VLK direktoriaus pavaduotojos Neringos Bernotienės teigimu, šių operacijų eilės trumpėja dėl kelių priežasčių. Pirmiausia todėl, kad nuo 2014 m. kompensuojamiems endoprotezams skiriant daugiau Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšų, VLK daugiau nuperka endoprotezų, kuriais žmonėms keičiami susidėvėję sąnariai. Be to, įdiegus elektroninę eilių valdymo sistemą, operatyviau planuojamas darbas gydymo įstaigoms, pacientų srautai, o pastarieji gali pasirinkti gydymą įstaigą, kur eilės trumpesnės.

„Pacientai turėtų žinoti, kad jie gali rinktis kurią nori gydymo įstaigą, kur atliekamos kelio ir klubo sąnarių keitimo operacijos. Svarbiausia, pasirinkti tą, kur trumpiausia eilė, tuomet neteks kentėti skausmų laukiant ilgoje eilėje. Apie tai, kokios eilės dėl šių operacijų yra gydymo įstaigose, skelbiama viešai mūsų institucijos VLK interneto svetainėje. Tad pacientai, turėdami galimybę pasirinkti tiek gydymo įstaigą, tiek operuojantį specialistą, turi gerai pagalvoti, ar visada išmintinga rinktis gydymo įstaigą, kurioje didžiausia eilė", – sako N. Bernotienė.

Be to, Lietuva kitų šalių kontekste pagal endoprotezavimo operacijų laukimo trukmę atrodo itin gerai. Pavyzdžiui, mūsų šalyje klubo sąnario operacijos žmonės vidutiniškai laukia 2 mėnesius. Tiek šios operacijos pacientams tenka laukti ir Jungtinėje Karalystėje, Izraelyje, Vengrijoje, o Lenkijoje – vidutiniškai 7 mėnesius. Pagal šį rodiklį Lietuva lenkia Kanadą, Norvegiją, Suomiją, Estiją, Portugaliją, Ispaniją, Naująją Zelandiją, Australiją.



Na, o kelio sąnario operacijos mūsų kraštiečiai vidutiniškai laukia 7 mėnesius, tiek pat ir Suomijoje, o Lenkijoje dvigubai ilgiau – vidutiniškai 14 mėnesių. Norvegijoje, Estijoje, Ispanijoje, Portugalijoje, Australijoje minėtos operacijos pacientai laukia nuo 8 iki 13 mėnesių.
pacientai, turėdami galimybę pasirinkti tiek gydymo įstaigą, tiek operuojantį specialistą, turi gerai pagalvoti, ar visada išmintinga rinktis gydymo įstaigą, kurioje didžiausia eilė.


Tiesa, jei pacientas pasirinko gydymo įstaigą, kur sąnario paskyrimo reikia laukti ilgai ir vėliau nusprendžia, kad verta rinktis kitą, kur eilė trumpesnė, jis gali pakeisti gydymo įstaigą. Tuomet reikia VLK pateikti laisvos formos prašymą dėl gydymo įstaigos keitimo. Svarbu žinoti, kad pakeisti gydymo įstaigą galima tik iki endoprotezo skyrimo. VLK paskyrus endoprotezą, operacija turi būti atliekama toje pačioje gydymo įstaigoje, o skirtas endoprotezas į kitą gydymo įstaigą nepervežamas.

Anot N. Bernotienės, eilės gydymo įstaigose galėtų būti ir dar trumpesnės, jei pacientai prieš įsirašydami į jas būtų rimtai apsisprendę dėl operacijos ir jos neatidėliotų. Net 30 proc. pacientų atsisako operacijos, kai jos sulaukia.



„Būna atvejų, kai žmonės priėjus jų eilei persigalvoja ir prašo nukelti operaciją metams ar keliems į priekį, kiti – jau kartą nukėlę operaciją – ją pakartotinai nori nukelti kuo toliau. Pacientai, kuriems jau paskirta endoprotezavimo operacijos data, turi žinoti, kad jie operaciją gali atidėti tik vieną kartą ir ne ilgiau kaip metams. Tokiu atveju į šią eilę sugrįžtama savo pirminio prašymo VLK registracijos data, o nepasinaudojusiems šia teise – į eilę tenka registruotis iš naujo", – teigia N. Bernotienė.

Be to, žmonės pirkdami savo lėšomis kelio ir klubo endoprotezus gerokai permoka, lyginant su tais, kuriuos perka VLK, ir kurie yra skiriami nemokamai savo eilės sulaukusiems pacientams. VLK perkami endoprotezai yra labai kokybiški, atitinka tarptautinius kokybės standartus, tad žmonėms neverta skubėti įsigyti savo lėšomis ir už juos permokėti.

Svarbu žinoti ir tai, kad pacientams, kuriems buvo atlikta endoprotezavimo operacija, gali būti skiriama medicininė reabilitacija, padedanti sugrąžinti judėjimo funkciją, darbingumą bei pagerina gyvenimo kokybę. Po kelio sąnario keitimo operacijos gali būti skiriama 24 dienų stacionarinė reabilitacija, o po kitų sąnarių endoprotezavimo operacijų – 18 dienų stacionarinė reabilitacija. Reabilitacinio gydymo įstaigą pacientas irgi gali pasirinkti pats, naudodamasis specialia VLK interneto svetainės skyriuje „Medicininė reabilitacija" esančia informacinė sistema, kur galima rasti duomenis ir apie laisvas vietas.

Lietuvoje kasmet atliekama vis daugiau sąnarių endoprotezavimo operacijų – per praėjusius metus jų atlikta beveik 8 tūkstančiai.





Publikuota: 2016-10-03 10:34:47

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Kultūros darbuotojų dieną – ąžuolas Dainų šventei
* Senjorė ligoninės slaugę apkaltino smurtu
* Rūta Žilionytė: „Dainavimas – dalis manęs“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai