„Santaka“ / Naujagimiams palanki ligoninė laukia gimdyvių / Sveikata

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Sveikata

Dalinkitės:  


Naujagimiui nieko nėra sveikiau už mamos pieną.

Naujagimiams palanki ligoninė laukia gimdyvių

Eglė KVIESULAITIENĖ


Rajono ligoninės Akušerijos ginekologijos ir neonatologijos skyriaus darbuotojai turi kuo pasidžiaugti – aplenkę net didžiųjų miestų ligonines dar kartą apsigynė naujagimiams palankios ligoninės statusą. Beje, šįkart žindyti naujagimius turėjo mokytis ne tik akušerės, bet ir ligoninės vadovai.

Laikosi reikalavimų

Naujagimiams palankios ligoninės vardą vilkaviškiečiai buvo gavę jau prieš septynerius metus. Tuo metu jį pavyko išsikovoti tik aštuonioms šalies ligoninėms. Be trijų Kauno ir vienos Vilniaus, tokį statusą dar turėjo Panevėžio, Marijampolės ir Pasvalio ligoninės.

Naujagimiui palanki ligoninė yra ta, kuri laikosi 10 reikalavimų. Naujagimiams palankios ligoninės vardą norinti gauti įstaiga turi skatinti natūralų žindymą ir tai daryti privalo visas personalas.

Žindymo svarbą būsimai mamytei reikia išaiškinti dar nėštumo metu, o vos gimus kūdikiui medikai turi padėti jį mamai ant krūtinės ir leisti būti ten, kol naujagimis pirmą kartą pažįs. Taip pat sudaryti sąlygas palatoje mamai su kūdikiu visą parą būti kartu. Ligoninėje neduoti naujagimiui jokio kito maisto, o jeigu yra medicininių priežasčių maitinti dirbtinai, mišinius girdyti ne buteliuku, o iš taurelės, su švirkštu, pipete ar pan.



Išleisdami iš ligoninės medikai turi nurodyti mamai, kaip galima susisiekti su kitomis mamomis, kurios žindo savo vaikučius, kad jaunoji mamytė galėtų sulaukti paramos ir palaikymo. Ar ligoninė laikosi visų šių reikalavimų, tikrina nepriklausoma ekspertų komisija. Jei randama pažeidimų, įstaiga šį statusą gali prarasti.

Laikė egzaminus

Savo statusu septynerius metus didžiavęsi mūsų rajono ligoninės Akušerijos ginekologijos ir neonatologijos skyriaus medikai žinojo, jog toks vardas suteikiamas ne visam laikui, tad projekto organizatoriams nusprendus teks iš naujo kovoti dėl naujagimiams palankios ligoninės statuso.

Tad išgirdę, kad atėjo laikas atnaujinti žinias, Akušerijos ginekologijos ir neonatologijos skyriaus medikai vėl pradėjo ruoštis mokymams bei egzaminams.

– Šįkart mokytis ir laikyti egzaminus reikėjo ne tik tiesiogiai su naujagimiais dirbantiems medikams, bet visam skyriaus personalui, įskaitant ir valytojas. Taip pat tiems ligoninės darbuotojams, kurie bent teoriškai gali susidurti su naujagimiu ir jo mamyte – gydytojams reanimatologams, psichologei, kineziterapeutei ir net vyriausiajam gydytojui, – pasakojo skyriaus vedėja Skirma Švarcienė.
Kartu su pirmuoju prigludimu prie krūties kūdikis gauna saugančias ir brandinančias jo organizmą medžiagas.



Pirmiausia visi turėjo pasiruošti teorinių žinių egzaminui iš internete pateiktos informacijos, filmuotos vaizdo medžiagos ir išlaikyti testą. Tik tuomet turėjo teisę pereiti prie praktinių užduočių, kurias pateikė atvykę projekto organizatoriai. Visi projekte dalyvavę medikai praktines užduotis atliko su kūdikių ir krūtų muliažais, o juos vertino griežta komisija.

„Žindė“ ir vyrai

S. Švarcienė pripažino, kad nebuvo labai lengva kolegas, ypač vyrus, priprašyti, kad jie įsijaustų į maitinančios mamos vaidmenį ir dėtųsi krūtų muliažus. Nors ir niurnėdami, kitų skyrių medikai vis dėlto lankė kursus, laikė egzaminus vardan bendro ligoninės projekto. Mat pagal sveikatos apsaugos reformos nuostatas šalyje mažinant Akušerijos ginekologijos ir neonatologijos skyrių skaičių, kiekviena ligoninė stengiasi padaryti viską, kad būtų kuo pranašesnė. Taigi apsiginti naujagimiui palankios ligoninės vardą labai svarbu kiekvienai gydymo įstaigai.

Į ligoninę atvykusi komisija dvi dienas tikrino gimdžiusių moterų ligos istorijas, žindymo dokumentaciją, apklausė jaunąsias mamytes, ar ligoninės personalas tinkamai diegė natūralaus žindymo metodiką, ar naujagimiams nebuvo duota pieno mišinukų arba žindukų. Taip pat buvo apklaustas visas skyriaus personalas, operacinės darbuotojai. Į klausimus teko atsakyti net toms darbuotojoms, kurios ilsėjosi namuose po pamainos.



– Kad apgintume naujagimiams palankios ligoninės vardą, atlikome milžinišką darbą, – pasakojo S. Švarcienė. – Turėjome atnaujinti dokumentaciją, paruošti segtuvus su informacija apie natūralų žindymą ir jo naudą kiekvienai gimdyvių palatai ir t.t. Tačiau iš esmės niekas nepasikeitė – visada mamytes mokėme natūraliai maitinti, niekada neskatinome duoti pieno mišinių ir jų nereklamavome. Tačiau išmokti žindyti – didelio atsidavimo ir kantrybės reikalaujantis darbas. Ne visuomet pakanka tik pridėti kūdikį prie krūties ir laukti, kol tai vyks natūraliai.

Pralenkė kolegas

Skyriaus vedėja sakė pastebėjusi, kad sunkiausia motyvuoti žindyti jaunas mamytes, kurių amžius – 18–22 metai. Ligoninėje išmokę žindyti ir tą vykdę, namuose jos paprastai renkasi lengvesnį būdą – kūdikį maitina pieno mišiniais. Tačiau vyresnės mamos puikiai supranta natūralaus žindymo naudą ir nuoširdžiai stengiasi, kad tik kūdikiui būtų geriau.

Naujagimį motinos pienu rekomenduojama maitinti ne mažiau kaip 6 mėnesius. Kilus neaiškumams jaunos mamos visuomet gali paskambinti į ligoninę ir gauti naudingų akušerių patarimų.

Šįkart naujagimiui palankios ligoninės statusą panoro gauti ar atnaujinti 12 šalies ligoninių.

Beje, ne visoms šį vardą pavyko apginti iš pirmo karto. Net Kauno klinikų akušeriams teko pakartotinai lankyti kursus ir laikyti egzaminus. Tad vilkaviškietės medikės labai didžiuojasi savo ligoninės statusą apgynę iš pirmo karto ir laukia, kol jų įstaigą pasieks tai patvirtinantys dokumentai bei simbolika, kuri papuoš ką tik suremontuotą, naujausia įranga aprūpintą ir naujagimių labai laukiantį skyrių.



Publikuota: 2017-01-13 08:33:03

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Pacientų artimieji pasirengę sklaidyti kaltinimus
* Poveikį puviniui tyrusi gimnazistė pakviesta į talentų forumą Šveicarijoje
* Turistams patrauklių objektų pas mus yra, o kai kuriuos rasti ir pasiekti – iššūkis
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai