Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.
Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)
Redakcijos darbo laikas: Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.
|
„Santaka“ / 2017-04-10 16:53
Teisėjas Valdas Petraitis pripažino, jog nuteisti paaugliai nelinkę paisyti auklėjamojo poveikio priemonių. Eglės MIČIULIENĖS nuotr. Paauglius įstatymai baudžia švelniau
Eglė KVIESULAITIENĖ
Visuomenė piktinasi, jog teisėsauga nesiima reikiamų priemonių prieš nusikaltimus darančius ir nieko nepaisančius nepilnamečius. O pareigūnai skėsčioja rankomis, kad vadovaujasi įstatymais. Tad kur prasideda ir kur baigiasi nepilnamečių atsakomybė?
|
Taiko poveikio
priemones
Rajono policijos komisariato viršininkas Edvardas Gruzdys sakė, jog situacija tikrai nėra tokia, kaip kartais iš šalies atrodo. Įstatymai numato atsakomybę vaikams nuo 14 metų. Įstatymų leidėjai vadovaujasi praktika, kad nepilnamečiai turi atsakyti už nusikaltimus tada, kai pradeda realiai suvokti jų esmę.
Nuo 14 metų paaugliai atsako už sunkius nusikaltimus, tokius kaip žmogžudystė, išžaginimas, sunkus sveikatos sutrikdymas ir pan. Nors vagystė nėra sunkus nusikaltimas, keturiolikmečiai už jas turi atsakyti, nes tokio amžiaus vaikas puikiai suvokia vagystės esmę.
Tačiau, pavyzdžiui, už viešosios tvarkos pažeidimus, vadinamąjį chuliganizmą, muštynes tokio amžiaus paauglys baudžiamąja tvarka neatsako. Taip pat neatsako už administracinius teisės pažeidimus.
Vaikams iki 16 metų už administracinių nusižengimų požymių turinčias veikas gali būti taikomos minimalios ir vidutinės priežiūros priemonės. Tačiau jas taiko ne policija ar teismas. Atlikę tyrimą ir nustatę, kad jaunesnio nei 16 metų paauglio veikoje yra administracinių nusižengimų požymių, pareigūnai informaciją perduoda rajono Savivaldybės administracijos direktoriui. Jis drauge su Vaiko gerovės komisija sprendžia, kokias priežiūros priemones taikyti paaugliui.
Atsakomybė tėvams
Vis dėlto 14–15 metų amžiaus paauglio padarytus nuostolius turi atlyginti tėvai ar globėjai. Tiesa, už tokio amžiaus vaikų administracinius teisės pažeidimus tėvai, nuo šių metų pasikeitus įstatymams, nebeatsako. Tėvus patraukti administracinėn atsakomybėn galima tik už tėvų valdžios nepanaudojimą. Pirmą kartą tai gresia įspėjimu, o antrą – jau 10–100 eurų bauda.
Pasak E. Gruzdžio, paprastai šeimose augantys, nusikalsti linkę paaugliai nuolatinių problemų nekelia, mat tėvai randa būdų juos sudrausminti. Ypač po to, kai patiems tenka atlyginti vaikų padarytą žalą. Tačiau didžiausių problemų kelia nusikalsti linkę globos namų auklėtiniai, mat šiems visai „neskauda“, kad jų padarytą žalą teks atlyginti iš bendros globos namų „piniginės“.
Baudos mažesnės
Rajono apylinkės teismo teisėjas Valdas Petraitis, kuriam dažniausiai tenka svarstyti su nepilnamečiais susijusias bylas, sakė, jog nuo 16 metų paaugliai už savo veiksmus atsako jau patys. Tokio amžiaus paaugliui pačiam teks atlyginti ir padarytus nuostolius, ir sumokėti baudas.
Tokio amžiaus jaunuoliui gali būti skirtos visos įstatyme numatytos nuobaudos ir poveikio priemonės, išskyrus tai, kad nepilnamečiams skiriamos piniginės baudos yra perpus mažesnės, nei numatytos sankcijoje. Tiesa, jos negali būti mažesnės nei 5 eurai ir didesnės nei 900 eurų. Vis dėlto tokiu atveju, jei pats nepilnametis pajamų neturi, padarytą žalą teks atlyginti jo tėvams ar globėjams.
V. Petraitis pripažino, jog nepilnamečiams laisvės atėmimo bausmė skiriama tik išimtiniais atvejais. Vienintelė įstaiga, kur laisvės atėmimo bausmę gali atlikti paaugliai, – Kauno nepilnamečių tardymo izoliatorius-pataisos namai.
Amžinai nekalės
Tais atvejais, kai nepilnametis padaro sunkų nusikaltimą, nepaiso teismo įpareigojimų ir yra pagrindo manyti, kad kitos poveikio priemonės jo pataisyti negali, jis patenka už grotų. Tačiau nepilnamečiui negali būti skiriama didesnė nei 10 metų laisvės atėmimo bausmė. Juo labiau nepilnametis net ir už sunkiausią nusikaltimą niekada nebus nuteistas kalėti iki gyvos galvos.
Jei nepilnamečiui skiriama laisvės atėmimo bausmė, tačiau jos vykdymas atidedamas, jam taikomos auklėjamojo poveikio priemonės: įspėjimas; turtinės žalos atlyginimas arba jos pašalinimas; nemokami auklėjamojo pobūdžio darbai; atidavimas tėvams ar kitiems fiziniams ar juridiniams asmenims, kurie rūpinasi vaikais, ugdyti ir prižiūrėti; elgesio apribojimas; atidavimas į specialią auklėjimo įstaigą – socializacijos centrą.
Griežčiausių neskiria
Pavarčius rajono nepilnamečių nusikalstamumo statistiką aiškėja, kad paaugliai dažniausiai padaro nesunkius nusikaltimus bei administracinius nusižengimus. Praėjusiais metais rajono apylinkės teismas nagrinėjo 20 baudžiamųjų bylų, kuriose kaltais pripažinti nepilnamečiai. Daugiausia – už nesunkius sveikatos sutrikdymus, sukčiavimą, neteisėtą elektroninės bankininkystės duomenų panaudojimą, vagystes, įsibrovimus į patalpas, plėšimus.
Tarp nusikaltimus padariusių nepilnamečių – dvi merginos. Viena nuteista už viešosios tvarkos pažeidimą, kita – už šmeižtą. Dar 74 nepilnamečiai pernai į teismą pateko dėl administracinės teisės pažeidimų. Daugiausia – dėl viešosios tvarkos, Kelių eismo taisyklių pažeidimų, alkoholio vartojimo, smulkių vagysčių. Šiemet už administracinius nusižengimus jau nubaustas 21 paauglys.
Nors nė vienas iš pastaraisiais metais nuteistų nepilnamečių nepasiųstas į pataisos namus, teisėjas pripažino, jog paaugliai nelabai linkę paisyti skirtų auklėjamojo poveikio priemonių. Ypač jiems sunku nustatytomis valandomis būti namuose.
Tad kartais tenka išbandyti visas įmanomas, įstatymo numatytas poveikio priemones, kad tik būtų išvengta pačios griežčiausios – laisvės atėmimo bausmės. Vengiant jaunam, sąmoningumo stokojančiam žmogui skirti laisvės atėmimo bausmę, teisėjui belieka tikėtis, jog jaunuolis sulaukęs pilnametystės pradės savo elgesį vertinti kritiškai ir nepadarys dar sunkesnių nusikaltimų.
Galerija: Policijos komisariato viršininkas
Publikuota: 2017-04-10 16:53:54
Komentarai:
Jūs naršote standartinę svetainės versiją. Perjungti į mobiliąją versiją?
|
 
* Pasėlių deklaravimo naujovės
ūkininkams vis dar kelia neaiškumų
* Vartotojai kreipiasi ir dėl riebaus faršo, ir dėl pasenusių produktų
* Vilkaviškietis – Europos vicečempionas
Laikraštis leidžiamas antradieniais ir penktadieniais.
Šaltis ir šalna Šalna – dirvos paviršiaus arba oro atvėsimas iki 0 °C ir žemiau, kai vidutinė paros oro temperatūra yra virš +5 °C. Kitu atveju neigiama temperatūra vadinama šalčiu, o ne šalna.
Šūksniai
Statistika
|