„Santaka“ / Duona – reikšmingas druskos šaltinis / Naudinga

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Naudinga

Dalinkitės:  


Duona – reikšmingas druskos šaltinis


Siekiant išsiaiškinti, kiek druskos yra Lietuvos rinkai tiekiamuose maisto produktuose, Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute buvo atlikti maisto produktų tyrimai.

2015-2016 m. ištirti 93 duonos gaminių mėginiai (iš jų – 50 duonos ir 12 batono mėginių). Druskos kiekis duonos gaminiuose svyravo nuo 0, 13 iki 2, 5 g / 100 g produkto, duonoje – nuo 0, 13 iki 1, 16 g / 100 g. Vidutiniškai duonoje druskos yra 0, 88 g / 100 g (mediana – 0, 94 g / 100 g). Juoda duona yra kiek sūresnė (vidurkis – 1, 07 g / 100 g) nei šviesi (0, 94 g / 100 g). Sūriausi yra duonos gaminiai (pvz., traški duonelė, duonos traškučiai), kuriuose druskos vidutiniškai yra 1, 35 g / 100 g. Vidutinis druskos kiekis batone – 0, 8 g / 100 g.

Jeigu perskaičiuotume, kiek druskos yra vienoje vidutinio dydžio duonos riekėje (50 g), gautume apie 0, 44 g druskos. Valgydami juodą duoną druskos gausime kiek daugiau – 0, 5 g, o su rieke batono druskos gausime mažiau (0, 16 g), nes batono riekė lengvesnė ir mažesnė (20 g).

Skaičiuojant, kad Lietuvos gyventojas kasdien suvalgo bent 100 g duonos, su duona gaunamos druskos kiekis sudarytų 0, 88 g per dieną, t. y 17, 6 procento per dieną rekomenduojamos suvartoti druskos. Nors pati duona ir nėra sūrus produktas, daugumai žmonių ji yra svarbus druskos šaltinis. Juk 4 riekės juodos duonos – tai jau 43 procentai rekomenduojamo paros druskos kiekio!
4 riekės juodos duonos – tai jau 43 procentai rekomenduojamo paros druskos kiekio.


Šiuo metu Europos Sąjungos šalyse (o ir ne tik) daug kalbama apie maisto sudėties keitimą (reformuliavimą), kai pramoniniu būdu pagamintame maiste mažinama druskos, cukrų ir riebalų, kad maistas būtų palankesnis sveikatai. Duona yra vienas tokių produktų, kuriam reformuliavimas labai tinka ir yra tikslingas. Palaipsniui mažinant druskos kiekį duonoje ir jos produktuose vartotojai to nė nepastebės, o sveikatai bus didelė nauda.

Europos Komisijos atliktas tyrimas parodė, kad daugumoje Europos Sąjungos šalių duona, grūdų produktai ir kepiniai yra vieni pagrindinių druskos šaltinių – su šiais produktais suvartojama nuo 19, 1 procentų (Ispanijoje) iki 28 procentų (Prancūzijoje) visos druskos.

Svarbūs druskos šaltiniai (neskaitant duonos) daugumoje ES šalių taip pat yra mėsos ir pieno (įskaitant sūrį) produktai.

Nacionalinis maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutas primena, kad maisto produktų etiketėse pateikiamoje maistingumo deklaracijoje yra nurodytas druskos kiekis maisto produkte (100 g ar 100 ml) ir ragina vartotojus rinktis mažiau druskos turinčius produktus bei įvertinti, kiek konkretaus produkto jie suvalgo.



Publikuota: 2017-06-19 11:00:58

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Naujas komisariato vadovas Suvalkijoje jaučiasi savas
* NŽT specialistai teisinosi ir prašė supratimo
* Turizmas Vištytyje: kaip laikosi gražiausias rajono kampelis?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai