Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.
Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)
Redakcijos darbo laikas: Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.
|
Dabartiniame Savivaldybės pastate žydai buvo mokomi įvairių profesijų, kad galėtų užsidirbti pragyvenimui. Nuotr. iš jewishvilkaviskis.org Savivaldybės pastate žydus mokė amato ir rašto
Kristina ŽALNIERUKYNAITĖ
Tiems, kurie lankosi Vilkaviškio rajono Savivaldybės pastate, turbūt ir į galvą nešauna, kad kažkada šio statinio paskirtis buvo visai kitokia. 1919–1940 metais čia veikė žydų gimnazija. Apie tai byloja ir prie pastato pritvirtinta lentelė. |
Remiantis Vilkaviškio miesto savivaldybės 1918–1938 metų ataskaita, privati žydų gimnazija yra viena iš pirmųjų tokio tipo įstaigų, įsteigtų Lietuvoje. Ji įkurta 1919 m., rugpjūčio 18 d. Tuomet pastatas buvo kiek mažesnis, dviejų aukštų.
Šios gimnazijos steigėjas buvo miesto rabinas E. A. Grinas, J. Chmelevskis, dr. B. Ratneris, P. Zilberis, C. Halpernas, J. Rozengolcas, B. Rabinavičius, N. Teitelbaumas, G. Bialoblockis, Š. Laksas, K. Gliksonas ir kiti.
Šios gimnazijos tikslas buvo lavinti žydų tautybės vaikų protą ir dvasią, skiepyti juose žydų papročius, kultūrą, tikėjimą, dorinį ir valstybės supratimą.
Tuomet gatvė, kurioje stovėjo mokyklos pastatas, vadinosi S. Dariaus ir S. Girėno gatve.
Pirmaisiais įsisteigimo metais mokymo įstaiga jau turėjo 6 klases ir per 19 nepriklausomos Lietuvos gyvavimo metų išleido apie 360 abiturientų. Pirmuoju gimnazijos direktoriumi buvo Dr. M. Kaganas, vėliau dr. C. Feldšteinas, dr. J. Fridmanas, dr. M. Zaheimas, Š. Trachtenbergas ir istorikas V. F. Halpernas.
Nuo 1931 m. čia leista steigti Prekybos mokyklą. Visame pirmajame aukšte, kur dabar yra Civilinės metrikacijos skyrius, buvo pilna įvairių mašinų, ten, kur dabar vaikšto Savivaldybės tarnautojai, zujo žydų studentai. Čia jie buvo mokomi įvairių profesijų, kad galėtų užsidirbti pragyvenimui.
Nuo pat pradžių trejų metų berniukų mokymo kursai priklausė žydų bendrijai „Haskalah Va'avoda“. 1937 m. spalio mėnesį juos perėmė Amatininkų draugijos ( tuomet draugija vadinosi ORT, rusiškai - Общество Ремесленного Труда) Vilkaviškio filialas. Dar po metų buvo gautas leidimas steigti mergaičių siuvėjų sekciją. Tada kursas buvo pervadintas ir tapo matininkų draugijos Vilkaviškio trejų metų prekybos kursu. Mokymo įstaiga buvo įsigijusi visas reikalingas tuolaikines mašinas, įrankius ir įrangą. Įstaiga klestėjo ir turėjo daug studentų.
Galerija: Žydų gimnazija
Publikuota: 2017-07-20 10:46:17
Komentarai:
Jūs naršote standartinę svetainės versiją. Perjungti į mobiliąją versiją?
|
 
* Pasėlius deklaruojantiems ūkininkams neramu dėl ateities * Žmonių iš globos namų poreikiai – kaip ir visų mūsų * Aikštelių bėdos: tai ne vietoje, tai per didelė, tai privačioje žemėje Laikraštis leidžiamas antradieniais ir penktadieniais.
Pastovus ar nuolatinis? Būdvardis pastovus, -i vartojamas reikšme „nekintamas, vienodas“, pvz.: pastovus būdas, pastovi temperatūra. Jo nereikia painioti su būdvardžiu nuolatinis, -ė „apimantis visą laiką, nepertraukiamas, nepaliaujamas“.
Kai norima apibūdinti ilgą laiką ar nuolat trunkantį dalyką, vartotinas būdvardis nuolatinis, pvz., nuolatinė ekspozicija, nuolatiniai klientai, nuolatiniai skundai.
Šūksniai
Statistika
|