„Santaka“ / Policijoje padaugės ikiteisminių tyrimų / Teisėtvarka

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Teisėtvarka

Dalinkitės:  


Nors pareigūnų rajone nepadaugės, bet policijai teks atlikti daugiau darbų.

Eglės MIČIULIENĖS nuotr.


Policijoje padaugės ikiteisminių tyrimų

Eglė KVIESULAITIENĖ


Pasikeitus įstatymams policija skaičiuoja augantį darbo krūvį. Pareigūnams tenka tirti nusikaltimus, kuriuos anksčiau aiškinosi teismas.

Įrodinėjo patys

Nuo spalio 1 d. įsigaliojo įstatymo pataisa, kuria buvo panaikintas privataus kaltinimo institutas. Tai reiškia, kad dėl visų nusikalstamų veikų, kurių policija iki šiol netirdavo ir nukentėjusiajam siūlydavo kreiptis į teismą privataus kaltinimo tvarka, dabar bus galima rašyti prašymą policijai.

Iki šiol galiojęs Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodeksas numatė dvi kaltinimo rūšis: valstybinį, kai kaltinimą teisme palaiko prokuroras, ir privatų, kai kaltinimo funkciją vykdo pats nukentėjusysis arba jo teisėtas atstovas.

Valstybinis kaltinimas buvo palaikomas visų sunkių nusikaltimų tyrime, t. y. nužudymų, sunkių sveikatos sutrikdymų, seksualinių nusikaltimų, plėšimų, taip pat vagysčių, sukčiavimo atvejų bei kt. Tokius nusikaltimus ir iki šiol tyrė policija, gavusi pranešimą ar nukentėjusiojo prašymą. Policijos vykdomą tyrimą kontroliavo prokuratūra.

Tačiau tokių nusikaltimų, kai dėl neatsargumo žmogui būdavo nesunkiai sutrikdoma sveikata, sukeliamas fizinis skausmas, suvaržoma veiksmų laisvė, paskleidžiama ir panaudojama neteisėta informacija apie asmens privatų gyvenimą, sunaikinamas ar sugadinamas turtas, paniekinamas mirusiojo atminimas ar pan., policijos pagalbos prašančiam žmogui visada buvo siūloma kreiptis į teismą privataus kaltinimo tvarka.


Policija tokių nusikaltimų netirdavo, o nukentėjusiajam tekdavo pačiam rinkti įrodymus (ar to prašyti advokato), pačiam palaikyti kaltinimą teisme ir įrodyti kaltinamojo kaltę.

Istorinis reliktas

Vis dėlto įstatymų leidėjai nusprendė, kad privataus kaltinimo institutas – tai istorinis reliktas ir jis nėra efektyvus. Mat privatūs kaltintojai dažnai nesugebėjo tinkamai suformuluoti kaltinimo, pagrįsti jo tinkamais įrodymais, o teismas savo iniciatyva negalėjo pradėti rinkti įrodymų, reikalingų kaltinimui pagrįsti. Kaimyninės šalys Latvija ir Estija šio instituto atsisakė dar 2010 metais.

Taigi dabar procesas dėl visų nusikalstamų veikų vyksta bendra tvarka: nukentėjusysis kreipiasi į policiją su prašymu ir pradedamas ikiteisminis tyrimas. Atlikus šį tyrimą, byla perduodama į teismą kartu su prokuroro surašytu baigiamuoju dokumentu.

Bet iki spalio 1 d. teismuose pradėtos nagrinėti privataus kaltinimo bylos bus pabaigtos nagrinėti vadovaujantis iki tol galiojusiais įstatymais.
įstatymų leidėjai nusprendė, kad privataus kaltinimo institutas – tai istorinis reliktas ir jis nėra efektyvus.


Nagrinės iki galo


Baudžiamoji atsakomybė už nusikaltimus, iki šiol nagrinėtus privataus kaltinimo proceso tvarka, išlieka ta pati. Skirtumas tik tas, jog anksčiau prieš pradedant baudžiamąją bylą privataus kaltinimo tvarka buvo skiriamas taikinamasis posėdis. Kaltinamajam ir nukentėjusiajam susitaikius arba pareiškėjui atsisakius skundo, procesas būdavo nutraukiamas.

Panaikinus privataus kaltinimo institutą, nukentėjusysis su kaltinamuoju turės galimybę susitaikyti Baudžiamojo proceso kodekso nustatyta tvarka. Tačiau atsisakyti skundo nukentėjusysis negalės, todėl bylą teismas privalės išnagrinėti iki galo: atlikti įrodymų tyrimą, priimti apkaltinamąjį arba išteisinamąjį nuosprendį.

Padaugės darbo

Rajono policijos komisariato viršininkas Edvardas Gruzdys sakė, kad priėmus įstatymo pataisas darbo policijai tikrai padaugės. Mat iki šiol daliai gyventojų pakakdavo pateikti atsakymą, jog dėl tokių nusikalstamų veikų nukentėjusieji gali kreiptis tiesiai į teismą. O gavę tokį atsakymą ir sužinoję, kad teks patiems rinkti įrodymus, nukentėjusieji dažnai išvis numodavo ranka ir niekur nebesikreipdavo. Tad tiek policija, tiek teismas darbo turėjo mažiau. Dabar visos nusikalstamos veikos bus tiriamos vienodai.


E. Gruzdys neabejoja, jog šia įstatymo pataisa pasinaudos ir tie, kurie nuolat konfliktuoja su kaimynais ar giminaičiais, plūstasi, šmeižia vieni kitus, o po to jaučiasi patys nukentėję.

– Prieš rašydami prašymą policijai žmonės pirmiausia turi teisingai įvertinti situaciją, – sakė E. Gruzdys. – Visi be išimties bus įspėjami dėl melagingų parodymų, tad norėdamas be pagrindo įskųsti kitą gali nukentėti ir pats.

Teks elgtis atsakingiau

Policijos vadovas neabejoja, jog ypač išaugs ikiteisminių tyrimų dėl skausmo sukėlimo ir nežymaus sveikatos sutrikdymo. Mat kilus konfliktui neblaivūs asmenys ne tik plūstasi, bet ir apsikumščiuoja, „įstato“ vienas kitam paakyje mėlynių ar pan. Iki šiol tokiose situacijose policija tyrimo neatlikdavo. Dabar pakaks pranešimo, kad bet kuris iš konflikto dalyvių jautė skausmą, ir tyrimo karuselė įsibėgės.

E. Gruzdys neabejoja, jog gali padaugėti tyrimų dėl viešojoje erdvėje atskleistų asmens duomenų, šmeižto ir pan., mat žmonės dar nesuvokia, kad už tai gali būti baudžiama, jei kas nors pasijus įžeistas.

Tad visuomenė turėtų atsakingiau vertinti ir tarpusavio santykius, ir skundus policijai. Mat pasikeitus įstatymui besiskundžiančių policijai asmenų tikrai padaugės.



Publikuota: 2017-10-19 10:26:01

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Jubiliejų švenčiantis prelatas: „Duonos be plutos nebūna“
* Salomėja Nėris: palikti poetės vardą ar naikinti?
* Beržų kirtėjai išgąsdino žmones: ar išliks Ripkaus giraitė?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai