„Santaka“ / Slaugos įstaigų bijoti nereikia / Gyvenimas

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Gyvenimas

Dalinkitės:  


Gydytojas Julius Ališauskas sako, kad slaugant senatvinėmis ligomis sergantį artimąjį nevertėtų pamiršti savęs.

Slaugos įstaigų bijoti nereikia

Anželika VOINĖ







Paliktas verdantis puodas, įjungta dujinė viryklė, rasti senelio ar tėčio batai šaldytuve gali sukelti šypseną tik kartą. Kiti kartai, deja, gali būti liūdnai lemtingi ir gąsdinantys. Realybė tokia, kad pacientams, sergantiems senatvinėmis ligomis, būtina nuolatinė priežiūra.

Elektros prietaisai, atviri langai ar durys gali lengvai tapti tragedijos namuose priežastimi. Nes senatvinėmis ligomis sergantys pacientai iš dalies tikrai primena mažus vaikus, kurių negalima palikti vienų ne tik namuose, bet ir kambaryje. Elementarūs veiksmai kaip pasisveikinimas, susipažinimas, šlepečių apavimas, veido nuprausimas, plaukų šukavimas, dantų valymas, rytinių vaistų ir pusryčių sudavimas tampa varginančia rutina, o šie veiksmai – tai tik pirmosios 30 minučių artimųjų darbo dienos, kurie slaugo demencija sergančius pacientus. Senatvinėmis ligomis sergančių pacientų artimieji aukoja savo pusryčius, kad pamaitintų mylimą mamą. Aukoja savo laiką, kad nuvežtų sergantį tėtį pas gydytoją.

„Metai, dveji, galbūt, penkeri. Tiek laiko praeina, kol žmonės pastebi, kad, kol jie slaugė artimuosius, ir jų pačių sveikata suprastėjo. Taigi ilgainiui gali atsirasti rizika susirgti tomis pačiomis ligomis kaip ir jų slaugomi artimieji“, – kasdienėmis istorijomis dalijasi reabilitacijos ir slaugos centro „Gemma“ gydytojas Julius Ališauskas.

Ligos – išbandymas šeimai

Brandus amžius be ligų – Dievo dovana, ligos – tai išbandymas tiek sergančiajam, tiek jo artimiesiems. Išskirti dažniausią ligą senatvėje yra sunku, mat dažniausiai pacientai serga keliomis skirtingomis ligomis. Todėl vyresnio amžiaus pacientams būtina speciali priežiūra.

Štai pavyzdžiui, diabetu sergantys asmenys dažnai turi padidėjusį kraujo spaudimą, sutrikusią inkstų funkciją, antsvorio. Jiems būtina speciali dieta, dažni glikemijos matavimai ir vaistų korekcijos. Sutrikus inkstų funkcijai, būtina perskaičiuoti vaistų dozes ar keisti juos į kitus. Sergant diabetu atsiranda nervų sistemos, jutimų sutrikimų, todėl net nežymus skausmas krūtinėje gali slėpti infarktą. Diabetu sergančiam pacientui net mažiausia žaizda yra iššūkis, nes dėl sutrikusios kraujotakos ji sunkiai gyja ir gali tapti infekcijos priežastimi. Reikia mokėti atskirti, ar naujas nusiskundimas yra nauja liga ar senos pasekmė, o gal tai vaistų sukeltas šalutinis poveikis.

„Medikai mokosi daugelį metų, tačiau vis tiek kiekvienas pacientas yra unikalus, skirtingos ir ligų eigos. Mes, gydytojai, kiekvieną ligonį vertiname kaip iššūkį, o ką jau kalbėti apie sunkumus artimiesiems, kurie su ligonio priežiūra susiduria pirmą kartą“, – atvirauja Julius Ališauskas.

Patikimiau – profesionali slauga

Dažnai artimieji yra linkę abejoti, ar verta patikėti artimojo globą ar slaugą medicinos ir globos įstaigų personalui, todėl tokią galimybę vertina atsargiai. Tačiau gydytojas Ališauskas pabrėžia, kad abejoti profesionalia globa – tikrai neverta.

„Artimieji yra linkę nepasitikėti globos įstaigomis dėl, manau, paprastos priežasties: jų nuomone, niekas kitas taip su meile ir rūpesčiu nepasirūpins sergančiu kaip jie patys. Ir iš dalies jie teisūs. Medicinos globos įstaigos niekada neatstos namų sienų, tačiau svarbu suprasti, kad joks artimųjų rūpestis ir meilė nepadės, jei ligoniui prasidės infekcija ar pablogės būklė“, – rizikas įvardija medikas. Artimieji retai kada supranta, jog medicininės globos įstaigos prisiima atsakomybę už palaikomojo gydymo užtikrinimą, o to užtikrinti artimieji vien savo rūpesčiu negali. Todėl nereikia bijoti slaugos įstaigų, nes jų tikslas yra kiek įmanoma padėti sergančiam pacientui ir jo artimiesiems. Reabilitacijos ir slaugos centro „Gemma“ gydytojas pataria išmokti džiaugtis laiku, kurį praleidžiate su artimaisiais. O slaugą palikite specialiai paruoštam, profesionaliam personalui, kad daugiau dėmesio galėtumėte skirti emocinei paciento būklei – daugiau laiko su jais kalbėtis, pasakoti dienos įvykius ir klausytis jų praeities istorijų. Nepamirškite ir savęs – rūpinkitės ir savo sveikata.





Publikuota: 2017-10-20 10:35:26

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Senieji maldos namai – ne vien tikinčiųjų rūpestis
* Sergantieji širdies nepakankamumu gaus papildomą gydymą
* Sesuo Lina: „Gyvas tikėjimas šeimą sujungia stipriais ryšiais“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Teikdami GPM deklaraciją paremiate tą patį ar vis kitą paramos gavėją?
Kasmet remiu tą patį.
Paremiu vis kitą.
Elgiuosi įvairiai.
Paramos neskiriu niekam.
Pajamų nedeklaruoju.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai