„Santaka“ / 5 dalykai, kuriuos apie pensiją turėtų žinoti kiekvienas darbuotojas / Aktualu

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda javų kombainą INTERNATIONAL-431 (pjaunamoji 3,6 m, 6 cilindrų variklis, pilnai veikiantis). Perka šieno ir šienainio ritinius. Tel. 8 631 87 876.
Galioja iki: 2024-03-01 11:26:25

Parduoda naują nedidelį savos gamybos šildymo katilą-viryklę (tinka jungti per mašinsuolį, 700 Eur), naują pripučiamą 3,1 m valtį (650 Eur). Atlieka lengvųjų automobilių kėbulo suvirinimo darbus, dengia kėbulą antikorozine danga. Tel. 8 614 21 817.
Galioja iki: 2024-03-01 11:31:28Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Aktualu

Dalinkitės:  


„Sodros“ Marijampolės skyriaus direktorė Danutė Stankuvienė.

5 dalykai, kuriuos apie pensiją turėtų žinoti kiekvienas darbuotojas


Nuo Naujųjų metų pradžios iš esmės keičiama pensijų apskaičiavimo tvarka. Nuo šiol ji bus aiškesnė, o kiekvienas šalies gyventojas galės matyti, kokias teises į pensiją jau sukaupė.

Sukauptas stažas ir apskaitos vienetai arba, paprasčiau kalbant, taškai – du rodikliai, kuriuos turėtų žinoti kiekvienas dirbantis žmogus.

„Įvedama nauja taškų kaupimo sistema bus gerokai aiškesnė: žmonės žinos, kiek taškų turi sukaupę, tad jiems bus paprasčiau suprasti ir įvertinti, kokio dydžio pensijos, priklausomai nuo savo pajamų, jie galės tikėtis“, – sakė „Sodros“ Marijampolės skyriaus direktorė Danutė Stankuvienė.

Pateikiame penkis svarbiausius dalykus, kuriuos apie pensiją svarbu žinoti dirbantiems žmonėms.

1. Nauja pensijų apskaičiavimo tvarka

Iki šiol apskaičiuojant senatvės pensijas buvo sudedamos trys dalys: pagrindinė, papildoma ir priedas už stažą. Nuo kitų metų pradžios sistema bus paprastesnė ir pensiją sudarys tik dvi sudedamosios dalys – bendroji ir individualioji.

Bendrosios pensijos dalies dydį lems bazinės pensijos rodiklis, kuris 2018 m. sausį sieks beveik 153 eurus. Dar svarbiau, kad bendrajai pensijos daliai svarbią įtaką turės ir sukauptas stažas. Bazinės pensijos rodiklis bus dauginamas iš sukaupto ir būtinojo stažo santykio.


Pavyzdžiui, jeigu žmogus rengiasi į pensiją išeiti, kai būtinasis stažas sieks 30, 5 metų (toks būtinasis stažas bus 2018 m.), o jis turės sukaupęs 35 metus stažo, tuomet koeficientas bus 35/30, 5=1, 15, o bendroji pensijos dalis – maždaug 153x1, 15=176 Eur. Vadinasi, 35 metų stažą sukaupusio ir į pensiją išeinančio gyventojo bendroji pensijos dalis bus 176 eurai.

Individualiąją pensijos dalį sudarys sukaupti taškai, kuriuos reikės padauginti iš taško vertės tais metais, kai žmogus išeis į pensiją. Jeigu jis visą darbingą laikotarpį uždirbo maždaug vidutinį atlyginimą, tai per 35 darbo metus sukauptų maždaug 35 taškus.

Jei vieno taško vertė 3, 27 euro (tokia ji bus 2018 m. pradžioje), padauginę taškų skaičių iš jų vertės gauname 114, 5 euro.

Sudėję bendrąją ir individualiąją dalis, gauname, kad 35 metus už maždaug vidutinį atlyginimą dirbęs gyventojas gautų 176+114, 5=290, 5 euro pensiją.

2. Pensijų indeksavimas

Bazinis pensijos rodiklis bus kasmet indeksuojamas tiek, kiek vidutiniškai didės visų dirbančių asmenų atlyginimai šalyje. Vadinasi, pensijų pokyčius lems ekonominė situacija Lietuvoje, o nebe politikų sprendimai.

Lygiai taip pat kiekvienais metais bus indeksuojama taško vertė. Tad indeksavimas įtakos turės tiek bendrajai, tiek individualiajai pensijos daliai.


Pensijos bus indeksuojamos kiekvienais metais, jeigu ekonomika ir žmonių pajamos augs. Jei ekonomikos augimas sustotų ar sulauktume ekonomikos nuosmukio, naujasis pensijų įstatymas nenumato pensijos mažinimo galimybių – nei taško vertės, nei bazinės pensijos rodiklio.

3. Teisių į pensiją perskaičiavimas į taškus

Daugelis dirbančių žmonių jau iki šiol yra sukaupę nemenką darbo stažą, taip pat sumokėję nemažai socialinio draudimo įmokų, taigi, sukaupę tam tikras teises į pensiją. Sukauptas teises į pensiją „Sodra“ vasario mėnesį perskaičiuos į taškus.

Perskaičiuojant bus atsižvelgta į visą gyventojo stažą, kurį asmuo įgijo iki šių metų pabaigos. Pagal šį stažą bus apskaičiuota bendroji pensijos dalis. Taip pat pagal stažą ir asmens gautas pajamas į taškus bus perskaičiuota individualioji pensijos dalis.

„Anksčiau sukauptas teises į pensijas atidžiai perskaičiuosime į taškus. Planuojame, kad jau vasarį visi gyventojai galės sužinoti, kiek taškų turi sukaupę. Šią informaciją jie ras prisijungę prie „Sodros“ asmeninės paskyros gyventojui, kurią ras interneto svetainėje www.sodra.lt. Na, o toliau teisės į pensiją bus skaičiuojamos taškais ir bus kur kas aiškesnės“, – tikino „Sodros“ Marijampolės skyriaus direktorė Danutė Stankuvienė.


4. Kaip uždirbti tašką?

Kai pensijos taškas tampa toks svarbus, būtina žinoti, kaip jį uždirbti. Vieną tašką darbuotojas gauna tuomet, jeigu per metus uždirba 12 vidutinių šalies darbo užmokesčių (VDU).

2017 metais skaičiuojamas vidutinis darbo užmokestis siekia apie 800 eurų neatskaičius mokesčių. Jeigu žmogus uždirba tik minimalią mėnesio algą (MMA), kuri nuo 2018 m. bus 400 eurų, tuomet jis per metus sukaups pusę taško.

Jeigu jo darbo užmokestis siekė beveik 2500 eurų per mėnesį neatskaičius mokesčių, tuomet jis sukaups 3 taškus. Daugiausia per vienus metus galima sukaupti 5 taškus.

Kiekvienais metais sukaupti taškai pridedami prie bendros anksčiau įgytų taškų sumos. Tais metais, kai gyventojas išeis į pensiją, sukauptų taškų skaičius bus padaugintas iš tuo metu galiojančios taško vertės, ir taip bus apskaičiuota jo senatvės pensija.

2018 m. taško vertė bus 3, 27 euro. Ji kasmet bus indeksuojama atsižvelgiant į ekonominius rodiklius.

Dar viena naujovė – gyventojams, išeinantiems į pensiją 2018 metais ir vėliau, nebereikės pateikti informacijos apie jų turėtas pajamas iki 1994 metų. Šios pajamos pensijai įtakos nebeturės. Svarbus liks tik iki 1994 metų sukauptas stažas.

Reikėtų atkreipti dėmesį, kad gyventojai, dirbantys savarankiškai, t. y. individualių įmonių savininkai, mažųjų bendrijų nariai, užsiimantys individualia veikla pagal pažymą, įsigiję verslo liudijimus, užsiimantys individualia žemės ūkio veikla, taip pat įgyja teises į pensiją ir jiems skaičiuojami taškai.

5. Kada galima išeiti į pensiją?

Vyrų ir moterų pensinis amžius didinamas jau kurį laiką, o nuo 2018 metų pradedamas ilginti ir būtinasis stažas. Šis stažas ilgėja po pusę metų kasmet, kol 2027 metais pasieks 35 metus. Minimalus stažas pensijai gauti liko 15 metų.

Be to, labai svarbu žinoti, kad visas vienų metų stažas sukaupiamas tik tuomet, jeigu darbdavys ar pats žmogus (dirbantis savarankiškai) sumoka socialinio draudimo įmokas bent nuo minimalios mėnesio algos dydžio pajamų. Tai reiškia, kad iki šiol, pavyzdžiui, visus 2017 metus 300 eurų algą neatskaičius mokesčių gaudavęs darbuotojas per šiuos metus sukaupė tik kiek daugiau nei 9 mėnesius stažo.

Tai, kas svarbiausia

• Apskaitos vienetai (taškai) užtikrins aiškesnį ryšį tarp pajamų, nuo jų sumokėtų socialinio draudimo įmokų ir pensijos dydžio.

• Taškas: 12 vidutinių darbo užmokesčių (VDU) per metus = 1 taškas.


• Lubos: maksimalus taškų skaičius per metus – 5 taškai (60 VDU).

• Taško vertė 2018 m. – 3, 27 euro.

• Bazinės pensijos rodiklis 2018 m. – 152, 92 euro.

• Indeksavimas: taško vertė ir bazinis pensijos rodiklis kasmet indeksuojami, atsižvelgus į ekonominius rodiklius.

• Stažas: visų metų pensijų draudimo stažas sukaupiamas per metus sumokėjus įmokų nuo pajamų, kurių vertė ne mažesnė nei 12 minimalių mėnesio algų (MMA).

• Būtinasis stažas: jis ilgėja po pusę metų kasmet, kol 2027 m. pasieks 35 metus, 2018 m. būtinasis stažas – 30, 5 metų.Publikuota: 2017-12-29 16:35:57

Komentarai:

Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Po kritikos laikraštyje sulaukta pokyčių
* Pomėgį verslu pavertusiam vilkaviškiečiui klientų netrūksta
* Naujajam šilumos tinklų vadovui didžiausia problema – specialistų trūkumas
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Kieno vardą suteiktumėte Vilkaviškio viešajai bibliotekai?
Kazio Bradūno.
Vinco Kudirkos.
Antano Vaičiulaičio.
Siūlyčiau kitą variantą.
Man tai nerūpi.Kalbos patarimai

Pieninis ar pieniškas šokoladas?
Kalbos požiūriu taisyklingi abu variantai. Priesagos -iškas būdvardis vartojamas nusakant daikto požymį. Jis paprastai vartojamas šnekoje, laisvuosiuose stiliuose: pieniškas šokoladas, pieniškas valgis, pieniški ledai, pieniška sriuba.
Sudarant terminus, kai reikia pabrėžti rūšį, vartojamas priesagos -inis būdvardis: pieninis šokoladas, grietininis šokoladas, riešutinis šokoladas.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai