„Santaka“ / Jaunėjančios urologinės ligos – ir sėdimo darbo pasekmė / Sveikata

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Sveikata

Dalinkitės:  


Jaunėjančios urologinės ligos – ir sėdimo darbo pasekmė


Sparti darbo vietų kompiuterizacija lemia tai, kad vis didesnė visuomenės dalis susiduria su neigiamu sėdimo darbo poveikiu sveikatai. Ne išimtis ir urologija. Pasak Vilniaus „Kardiolitos“ klinikų Urologijos centro gydytojo urologo Martyno Maniko, pastebima ir tai, kad dėl urologinių negalavimų kreipiasi vis jaunesnio amžiaus vyrai. Neretai pacientams sunku nupasakoti tikslius nusiskundimus, tačiau daugelis negalavimus apibūdina kaip maudimą ar skausmą dubens srityje. Apie kokias ligas signalizuoja šie simptomai, pasakoja gydytojas urologas.

Sėdėjimo įtaka prostatai

Dirbant sėdimą darbą, dubenyje atsiranda veninio kraujo sąstovis ir arterijomis atitekėjęs kraujas venomis nebeišteka. Susiformavęs šis kraujo sąstovis tampa įvairių urologinių ligų priežastimi. Kadangi sėdimą darbą dirba nemažai jaunų žmonių, pastebima, kad dėl atsiradusio maudimo, skausmo dubens srityje į gydytojus kreipiasi vis jaunesni pacientai. Jiems neretai diagnozuojama ketvirtoji prostatito rūšis – lėtinis dubens skausmo sindromas.

„Prostata yra viena iš labiausiai krauju aprūpinamas organas vyrų organizme. Esant veniniam sąstoviui, susiformuoja kraujo aprūpinimo nepakankamumas, kuris tampa prostatos susirgimo priežastimi. Dažniausiai tokius susirgimus palydi nenusakomas skausmas dubenyje, maudimas. Tačiau šias problemas galima spręsti padidinus fizinį aktyvumą“, - aiškina gydytojas.


Nemokamas tyrimas nuo prostatos vėžio

Aktyvesnis jaunesnių vyrų lankymasis pas urologus juntamas ir todėl, kad keičiasi požiūris į šią sritį. Pasak gydytojo, anksčiau nebuvo priimta vyrams profilaktiškai tikrintis pas urologus. O tai turėtų tapti kiekvieno vyro rutinos dalimi, mat pajutus simptomus – jau gali būti per vėlu. Laiku atlikus tokius profilaktinius tyrimus, kaip nemokama priešinės liaukos vėžio ankstyvosios programos diagnostika, išgijimo sėkmės rezultatai siekia net iki 90 procentų.

„Prieš keliolika metų vyrai kreipdavosi tik esant kritinėms situacijoms, kai gydytojai jau būdavo bejėgiai, nes dažnu atveju liga būdavo pernelyg pažengusi. Urologinius tyrimus rekomenduojama atlikti kas metus. Ankstyvoji priešinės liaukos vėžio diagnostika Lietuvoje privalomai atliekama kas dvejus metus, didžiausio vyrų susirgimo rizikos laikotarpiu, jiems esant 50 – 69 metų amžiaus.

Ankstyvoji diagnostika leidžia laiku aptikti vėžines ląsteles. Kraujo tyrimą, kuris ir parodo prostatos specifinio antigeno (PSA) koncentraciją kraujyje, atlieka šeimos gydytojas. Normalus rodmuo neturėtų viršyti 3 ng/ml. Kitu atveju suteikiamas siuntimas pas urologą. Laiku pastebėjus ligą, yra didelė tikimybė ja išgydyti“, – teigia gydytojas.


Urodinaminiai tyrimai

Pasak gydytojo, urologiniai simptomai – tai tik subjektyvūs paciento pojūčiai. Juos pajutus svarbu nepavėluoti. Objektyvizuoti pojūčius padeda tik tyrimai. Anksčiau daugelis ligų buvo nustatomos iš šlapimo tyrimo, tačiau šiandien medicina gali pasiūlyti efektyvesnių metodų: taikomi ne tik privalomi PSA, bet ir echoskopiniai ir/ar urodinaminiai tyrimai.

„Neaiškiems atvejams tirti pasitelkiami urodinaminiai tyrimai. Tai itin reta paslauga Lietuvoje, kurią teikia tik kelios gydymo įstaigos. Šių funkcinių tyrimų dėka nustatomas šlapimo pūslės sugebėjimas kaupti, laikyti ir pašalinti šlapimą. Tyrimai padeda įvertinti šlapimo pūslės, šlapimo rauko, dubens funkcinę būklę, nustatyti, ar problemos kyla dėl prostatos, šlapimo pūslės, ar dėl susilpnėjusios raumens veiklos, šlaplės susiaurėjimo, o gal kitų priežasčių“, – apie urodinaminių tyrimų naudą pasakoja M. Manikas.

Trunka vos 30 min.

Kaip teigia gydytojas, urodinaminiai tyrimai suteikia galimybę probleminius atvejus ištirti ambulatoriškai – tą pačią dieną, vienoje vietoje. Nors specialaus pasiruošimo jiems nereikia, svarbu, kad pacientas neturėtų infekcijos.


„Urodinaminiai tyrimai trunka iki 30 min., rezultatai gaunami iš karto, o išanalizuojami jau po keleto dienų. Tyrimai skirstomi į invazinius ir neinvazinius. Neinvazinis urofloumetrijos tyrimas parodo šlapinimosi greitį ir kokybinę išraišką. Cistometrija padeda nustatyti tikslią šlapimo pūslės funkcinę būklę ir įvertinti – ar tai jos sutrikimas, sąlygotas neurologinės priežasties. Profilometrija atskleidžia šlapimo pūslės rauko (sfinkerio) būklę“, – tyrimus apžvelgia specialistas.

Turint omenyje, kad prostatos vėžys Lietuvoje yra pirmoje onkologinių vyrų ligų susirgimų vietoje, stebėtinas pacientų aktyvumas, atliekant priešinės liaukos vėžio ankstyvosios programos diagnostikos tyrimus – tampa labai svarbus ir džiuginantis. Pasak „Kardiolitos“ klinikų urologo M. Maniko, tai ne tik gerėjančios diagnostikos rezultatas, bet ir pačių pacientų informuotumas, vykdomas švietimas.



Publikuota: 2018-03-09 13:44:52

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Jubiliejų švenčiantis prelatas: „Duonos be plutos nebūna“
* Salomėja Nėris: palikti poetės vardą ar naikinti?
* Beržų kirtėjai išgąsdino žmones: ar išliks Ripkaus giraitė?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai