„Santaka“ / Kiek Lietuva sukaupia nešiojamųjų baterijų atliekų? / Aplinkosauga

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda kalėdines sidabrines eglutes Pūstapėdžiuose. Tel. 0 698 41 635.
Galioja iki: 2024-12-09 13:08:10



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Aplinkosauga

Dalinkitės:  



Kiek Lietuva sukaupia nešiojamųjų baterijų atliekų?


Lietuvoje kasmet parduodama daugiau kaip 700 tonų nešiojamųjų baterijų ir akumuliatorių. Nemaža dalis panaudotų baterijų ir akumuliatorių kartu su komunalinėmis atliekomis patenka į sąvartynus vietoj to, kad būtų perdirbtos, nekeltų pavojaus aplinkai ir taupomi gamtos ištekliai.

Kaip Lietuvai, palyginti su kitomis ES valstybėmis, sekasi tvarkyti baterijų atliekas?

Europos Sąjungos (ES) direktyva numato itin griežtus reikalavimus nešiojamųjų baterijų ir akumuliatorių tvarkymui, šių reikalavimų privalo laikytis visos ES valstybės. Pagal juos Lietuva turi surinkti ir perdirbti ne mažiau kaip 45 proc. visų rinkai per metus patiektų neįmontuotų nešiojamųjų baterijų bei akumuliatorių pagal svorį.

„Galime pasidžiaugti, kad Lietuva yra tarp 16 ES valstybių, kurios įvykdo ar viršija nešiojamųjų baterijų surinkimo užduotį“, – sako Aplinkos apsaugos instituto, Gamintojų ir importuotojų asociacijos vadovas Alfredas Skinulis.

Europos nešiojamųjų baterijų asociacijos (European Portable Battery Association, EPBA) duomenimis, 2016 metais tik 16 iš 28 ES narių pasiekė numatytą 45 proc. surinkimo užduotį. Tarp tokių šalių, be Lietuvos, buvo Austrija, Belgija, Bulgarija, Kroatija, Čekijos respublika, Vokietija, Danija, Suomija, Prancūzija, Vengrija, Airija, Liuksemburgas, Nyderlandai, Slovakija ir Švedija.



2016 metais gamintojai ir importuotojai Lietuvos rinkai patiekė daugiau kaip 700 tonų nešiojamųjų baterijų bei akumuliatorių ir jų kiekis kasmet didėja. Dėl to Lietuva kiekvienais metais turi sutvarkyti kur kas daugiau baterijų ir akumuliatorių atliekų.

„Lietuvoje yra apie 9 tūkst. vietų, kur gyventojai gali priduoti naudotas nešiojamąsias baterijas ir akumuliatorius. Daugiausia šių atliekų surenkama mažmeninės prekybos vietose, kuriose stovi specialios talpos baterijoms rinkti“, – sako A. Skinulis.
11-oji „Darom“ akcija organizuojama balandžio 21 dieną. Ši pilietinė visas amžiaus grupes suburianti iniciatyva vyks visose 60 Lietuvos savivaldybių, daugiau nei 500 seniūnijų ir daugiau nei 500 mokyklų. Pernai akcija „Darom“ įvyko daugiau nei 2 tūkst. surinkimo taškuose, akcijoje dalyvavo virš 140 tūkst. žmonių.


Nešiojamųjų baterijų ir akumuliatorių platintojai privalo nemokamai iš gyventojų priimti senas baterijas ir akumuliatorius, nereikalaujant pirkti naujų. Gyventojai naudotas baterijas ir akumuliatorius taip pat gali pristatyti į savivaldybių įsteigtas atliekų surinkimo aikšteles ar perduoti tokias atliekas tvarkantiems atliekų tvarkytojams arba palikti biuruose, degalinėse, švietimo įstaigose ir organizacijose, kur yra pastatytos specialios talpos šioms atliekoms rinkti. Vietas, kur galima palikti senas nešiojamąsias baterijas ir akumuliatorius, galima rasti www.atliekos.lt .



Naudotos nešiojamosios baterijos ir akumuliatoriai šiemet bus renkami ir per pilietinę akciją „Darom“. Kiekvienas šios akcijos dalyvis gali atnešti senas baterijas iš namų į akcijos atliekų surinkimo vietas, kuriose bus specialūs balti plastiko maišai, pažymėti atliekos.lt logotipu.

Nešiojamosios baterijos ir akumuliatoriai – tai bet kurios baterijos ar akumuliatoriai, kuriuos vartotojai paprastai gali naudoti buityje. Pavyzdžiui, vieno elemento baterijos (AA, AAA tipo baterijos ir pan.), taip pat baterijos ir akumuliatoriai, kurie naudojami mobiliuosiuose telefonuose, nešiojamuosiuose kompiuteriuose, bevieliuose elektros įrankiuose, žaisluose ir buitiniuose prietaisuose (elektriniuose dantų šepetukuose, skustuvuose, rankiniuose dulkių siurbliuose ir pan.). Šių atliekų jokiu būdu negalima mesti į komunalinių atliekų konteinerius, nes iš jų atliekos patenka į sąvartyną. Baterijose, kaip ir akumuliatoriuose, yra pavojingų medžiagų (švino, gyvsidabrio, kadmio ir kitų toksinių elementų), todėl netinkamas šių gaminių atliekų šalinimas kelia pavojų aplinkai ir žmonių sveikatai.

11-oji „Darom“ akcija organizuojama balandžio 21 dieną. Ši pilietinė visas amžiaus grupes suburianti iniciatyva vyks visose 60 Lietuvos savivaldybių, daugiau nei 500 seniūnijų ir daugiau nei 500 mokyklų. Pernai akcija „Darom“ įvyko daugiau nei 2 tūkst. surinkimo taškuose, akcijoje dalyvavo virš 140 tūkst. žmonių.



Akcijos „Darom“ savanoris, į artimiausią atliekų surinkimo aikštelę pristatęs senų baterijų pririnktą maišą, pažymėtą Atliekos.lt logotipu ir užrašu „Baterijų atliekos“, ir jame palikęs savo kontaktinę informaciją (vardas, pavardė, tel. Nr.) dalyvauja loterijoje ir gali laimėti 50 eurų vertės prizą. Bus išdalyti trys prizai.





Publikuota: 2018-04-16 10:39:01

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Kompensacijos bus mokamos tik įrodžius patirtus nuostolius
* Folkloro ansamblis savo kelionę tęsia trisdešimt penkerius metus
* Rudas vanduo: kada bus išspręsta problema?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip reagavote į Donaldo Trampo pergalę JAV prezidento rinkimuose?
Apsidžiaugiau.
Apėmė nerimas.
Laukiu, ką parodys ateitis.
Dėl to nesuku galvos.



Kalbos patarimai

Kokios žodžių išrišti, išrišimas vartojimo klaidos?
Veiksmažodis išrišti nevartojamas reikšme išspręsti: Visiems rūpi, kaip šį klausimą išriš (taisoma išspręs ) viršininkas.
Daiktavardis išrišimas nevartojamas reikšme išsprendimas: Gyventojams aktualus problemos išrišimas (taisoma išsprendimas ).


Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai