„Santaka“ / Atliekas liepta vežtis atgal

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2018-05-24 15:23

Dalinkitės:  


Vilkaviškiečiui Romualdui į didžiųjų gabaritų atliekų surinkimo aikštelę nugabenus nedidelę priekabaitę atliekų, priimtas buvo tik popierius ir kartonas. Visa kita pasiūlyta vežti į konteinerius prie daugiabučių namų.

Autorės nuotr.


Atliekas liepta vežtis atgal

Eglė MIČIULIENĖ


Praėjusią savaitę į redakciją užsukęs žmogus sakė atvykęs tiesiai iš didžiųjų atliekų surinkimo aikštelės. Ne tuščiomis – su dalimi ten nepriimtų šiukšlių.



Įtiko tik popierius

Iš užsienio į Vilkaviškį parvykęs Romualdas (redakcijai pavardė žinoma) niekaip nesuprato, kodėl nuvažiavus į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelę (DGASA) Šiaurės gatvėje iš jo nebuvo priimta dalis šiukšlių.

„Ir anksčiau ten nuveždavau atliekų, visas jas iš manęs tvarkingai priimdavo, niekad jokių problemų nekilo. Kas nutiko šiandien – nesupratau. Nedaug tų šiukšlių atvežiau: šiek tiek plastiko, polistireno, popieriaus, tuščių maišelių nuo cemento. Bet iš manęs priėmė tik popierių ir kartoną, visa kita – vežk, kur nori. Kiek supratau, pasikeitė kita firma ir priima tik tai, kas jiems patinka. Tai kur dabar dėti kitas atliekas?“ – stebėjosi vyriškis.

Iš tiesų buvo sunku patikėti, kad aikštelėje, kurioje iki šiol buvo priimami net akumuliatoriai, tepalų filtrai ir liuminescencinės lempos, buvo „išbrokuota“ putplasčio pakuotė nuo televizoriaus, keletas tuščių cemento maišelių, krepšys sulčių tetrapakų.

Romualdas tvirtino, jog be ginčų būtų susimokėjęs, jei už kurią nors atlieką iš jo būtų paprašyta pinigų, bet užmokesčio iš jo esą niekas net neprašė.


Vilkaviškietis pasakojo, kad į aikštelę buvo atvykęs „kažkoks tikrintojas“, kuris barė dar tik antrą dieną dirbantį vaikiną, jog šis netinkamai rūšiuoja priimtas atliekas. Romualdui „tikrintojas“ liepė šiukšles vežtis atgal ir net patarė sumesti į kuriuos nors konteinerius, stovinčius prie daugiabučių namų.



Lygino su Norvegija

Romualdas sakė šiuo metu gyvenantis Norvegijoje, į Vilkaviškį grįžtantis tik retkarčiais, bet ateityje planuojantis parvažiuoti į Lietuvą. Savo šalį žmogus norėtų matyti tvarkingą.

„Niekada gyvenime jokios šiukšlės nesu numetęs ir labai pykstu, kai matau šiukšlynus. ES atliekų tvarkymui nuo 2004 m. skyrė milijardus, ir tie, kas šiuos pinigus pasiėmė, turėjo sugalvoti, ką su visomis šiukšlėmis daryti: sudeginti, kitaip utilizuoti, perdirbti“, – kalbėjo vyras.

Anot pašnekovo, Norvegijoje už priekabą šiukšlių iš gyventojo paprašoma apie 15 eurų, bet pinigus, kaip ir Lietuvoje, reikia mokėti ne už visas atliekas.

„Ten prie namų pastatyti konteineriai buitinėms šiukšlėms, o jei žmonės remontuoja namus, keičia baldus ir pan., t. y. jei prisikaupia daugiau atliekų, jas išveža į priėmimo punktus. Juose dirbantys žmonės rūšiuoja stiklą, medieną, plastiką ir pan. Vietoje stovintys agregatai atliekas sumala, susmulkina, čia pat yra katilinė, kur viskas deginama, gaminama elektra“, – teigė Romualdas.


Senų baldų, sugedusios buitinės technikos prie atliekų konteinerių Norvegijoje nepamatysi. „Gal kur pamiškėje koks nevalyvas žmogus, tvarkos nežinantis emigrantas ką nors ir palieka, bet masiškai tikrai niekas nieko nemėto“, – pasakojo pašnekovas.



Priima – nepriima

Į aikštelę Šiaurės gatvėje nuvykome patys. Ten tebebuvo ir „tikrintoju“ įvardytas Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centro (MAATC) Atliekų tvarkymo ir gamybos skyriaus vadovas Vytautas Šunskis.

„Tas žmogus atvežė mišrias sumaišytas atliekas, bet mes tokių nepriimame. Cemento maišų, statybinių medžiagų irgi nepriimame. Kur jas vežti?.. Į sąvartyną prie Marijampolės. Priimame tik statybines griovimo atliekas, t. y. suskaldytą betoną, gipso nuotrupas, o, pavyzdžiui, visokio ruberoido nepriimame. Krepšių nuo cemento irgi nepriimame, tai yra mišri komunalinė atlieka. Taip pat nepriimame ir sulčių pakuočių, nes tetrapakas yra mišri atlieka, – niekur negirdėtas naujienas dėstė MAATC dirbantis V. Šunskis, pats prižiūrintis net penkias visos apskrities didžiųjų gabaritų aikšteles ir dar penkias žaliųjų atliekų aikšteles.

Tačiau priimamų atliekų sąrašas, pakabintas ant teritorijos tvoros, byloja, kad plastikas ir plastikinės pakuotės, taip pat mišrios statybinės ir griovimo atliekos čia priimamos iš gyventojų nemokamai, pastarųjų – iki 0,5 tonos per metus.


Paties MAATC tinklapyje įkeltame DGASA priimamų atliekų sąraše yra nurodyta net rūgštys, tirpikliai, šarmai, įranga, kurioje yra chlorfluorangliavandenilių, citotoksiniai ir citostatiniai vaistai, kt. Yra įrašytos ir mišrios komunalinės atliekos, kurios, V. Šunskio teigimu, nėra priimamos.



Problemų yra

Priminsime, jog problema kilo praėjusią savaitę, kai pasikeitė didžiųjų atliekų surinkimo aikštelės prižiūrėtojas. Mat beveik aštuonerius metus DGASA eksploatavo UAB „Ecoservice“, o nuo šių metų gegužės 14 dienos šį darbą iš operatoriaus perėmė UAB MAATC.

Kreipėmės į šios bendrovės direktorių Algirdą Bagušinską. Direktorius pripažino, kad problemų yra: darbuotojų visos apskrities didžiųjų atliekų aikštelėms rasti sudėtinga, priimtiems žmonėms sunku, jie pratinasi prie naujo darbo.

„Kas ten nutiko, nežinau, reikia žiūrėti, įvertinti, o jei darbuotojai pasielgė neteisingai – taikysime priemones, – kalbėjo A. Bagušinskas. – Jei turite nuotraukas, tai atsiųskite, oficialiai paklauskite, tada aš galėsiu pasakyti, kaip situaciją įvertinau.“

Nuotraukas su atliekomis nusiuntėme ir oficialiai paklausėme tą pačią dieną, t. y. gegužės 16-ąją, tačiau jokios reakcijos iš MAATC nesulaukėme.



Reikalaus tvarkos

Tik po savaitės, kai atsakymo paprašėme dar kartą, pagaliau buvo sureaguota. Prevencinės veiklos organizatorė Liucija Burbienė paaiškino, jog iki šiol visose apskrities aikštelėse dirbo 9 atliekų priėmėjai, o jas perėmus MAATC liko tik 5. „Dar ne visose aikštelėse dirba įgudę, patirties turintys darbuotojai. Dar ne visoms atliekų rūšims priimti MAATC yra gavęs reikiamus leidimus (jie išduodami tik perėmus aikštelę). Todėl atliekų turėtojams, kurie su atliekomis atvyko vos pirmomis dienomis po aikštelių operatorių pasikeitimo, iškilo nesklandumų. Atliekų priėmėjas Vilkaviškio aikštelėje aiškina, kad atliekų turėtojas į DGASA atvyko su nemažu kiekiu (priekaba) atliekų, kurios buvo neišrūšiuotos, sumaišytos jų įvairios rūšys. Pagal reikalavimus, atliekų turėtojai privalo pristatyti tik išrūšiuotas atliekas, o nerūšiuotas – patys išrūšiuoja vietoje. Kai tai buvo paaiškinta žmogui, jis supyko ir išvažiavo. Kai po kurio laiko grįžo į aikštelę tik su glėbeliu plastiko, šias atliekas priėmėjas būtų priėmęs iškart, be konfliktinės situacijos. Gyventojas aiškino, kad anksčiau būdavo priimamos visos atliekos be jokio rūšiavimo. Vilkaviškio aikšteles iki tol eksploatavo UAB „Ecoservice“. Ji pagal reikalavimus irgi privalėjo priimti tik išrūšiuotas atliekas, todėl nesuprantama, kodėl gyventojai teigia, kad tvarkos nebuvo laikomasi. DGASA eksploataciją perėmus MAATC iš atliekų priėmėjų bus reikalaujama, kad aikštelėse būtų laikomasi nustatytos darbo tvarkos. Todėl gyventojų prašoma vežti tik išrūšiuotas atliekas. Bus reikalaujama asmens dokumentų, atliekos bus sveriamos, identifikuojamos, registruojamos. Už kai kurių rūšių atliekų sutvarkymą ir gyventojai privalo susimokėti“, – rašė MAATC atstovė.


Kitą rytą paaiškinimą atsiuntė ir pats V. Šunskis. Jis teigė, jog gyventojas atvežė pilną priekabą daug įvairių nerūšiuotų ir sumaišytų atliekų, kurių dalis buvo užterštos pavojingomis medžiagomis, dėl to atliekos ir nebuvo priimtos. Jo nuomone, iš aikštelės išvažiavęs interesantas prieš tai atrinko savo šiukšles ir į redakciją atvyko tik su tomis atliekomis, kurias jau buvo galima priimti. „Nuotraukoje esančios atliekos yra pakuotės ir antrinės žaliavos, DGASA aikštelėje tokios atliekos priimamos, – rašė V. Šunskis, nors dar prieš savaitę kalbėjo kitaip. – Dar neturime licencijos priimti pavojingas atliekas. Dokumentai jai gauti pateikti Aplinkos apsaugos agentūrai. Artimiausiu metu, kai bus gauta licencija, pradėsime ir pavojingų atliekų priėmimą.“



Tinkamai nepasiruošę

Tačiau tuo, ką mums pasakojo Romualdas, netikėti neturime priežasčių. Juolab kad jį pažįstantieji tvirtino, jog tai yra ypač aplinkai jautrus bei sąžiningas žmogus, kuris, iškylaudamas gamtoje, ne tik niekuomet nepalieka, bet ir surenka netvarkingų poilsiautojų paliktas šiukšles.

Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos ekologas Darius Bunikis paaiškino, kad tokias atliekas, kokios matyti nuotraukoje, aikštelės darbuotojai tikrai turėjo priimti.


– Greičiausiai nesusipratimas įvyko dėl to, jog MAATC žmonės aikštelėse dirba dar tik pirmas dienas. Vėliau bus pastatyta daugiau konteinerių, viskas turėtų susitvarkyti. Deja, reikia pripažinti, kad bendrovė darbui nepasiruošusi. Konkursas dėl naujojo atliekų tvarkymo operatoriaus tęsėsi trejus metus, tačiau MAATC per tiek laiko nesugebėjo pasirengti perimti aikšteles. Taip, darbuotojų dabar mažiau, bet anksčiau aikštelė dirbo 7 dienas per savaitę, o dabar – tik 5, todėl darbuotojų turi pakakti, problema – tik kompetencijos trūkumas. Kalbant apie šį konkretų atvejį, tiek televizoriaus, tiek sulčių pakuotės ir yra pakuotės, o ne mišri atlieka, taigi viską reikėjo priimti. Maišas nuo cemento yra ne mišri komunalinė, o statybinė atlieka. Statybines medžiagas šioje aikštelėje taip pat privaloma priimti, tik už kai kurias, pavyzdžiui, šiferį, reikia susimokėti. Blogai, jog vyksta tokie dalykai, nes tiek metų žmones pratiname rūšiuoti, tvarkyti atliekas, o taip dirbant rajonas vėl gali virsti sąvartynu. Gerai, kad pasitaikė sąžiningas žmogus, – kitas gal viską ims ir išvers pakelėje, – kalbėjo ekologas.





Galerija: Atliekų surinkimo aikštelė




Publikuota: 2018-05-24 15:23:54

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Naujas komisariato vadovas Suvalkijoje jaučiasi savas
* NŽT specialistai teisinosi ir prašė supratimo
* Turizmas Vištytyje: kaip laikosi gražiausias rajono kampelis?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai