„Santaka“ / Vinkšnupių dvaras brenda užmarštin / Istorija

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Istorija

Dalinkitės:  


Mažasis balkonas ir originali ažūrinė tvorelė išliko.

Vinkšnupių dvaras brenda užmarštin


Šį kartą - Vinkšnupių dvaro istorija.

Dar vienas gražuolis raudonų plytų rūmas, turintis neogotikos ir neoklasicizmo stiliaus elementų. Vienišas stūkso paliktas sunykti ir nusinešti savo išskirtinę gyvavimo istoriją laiko užmarštin. Kadaise jame gyveno žmonės, kurie tvarkėsi savaip. Ir nežinia, kuomet geriau dvarui buvo.

Paradoksas – Vinkšnupių dvaras yra ne Vinkšnupiuose. Vinkšnupių vakarinėje dalyje stovi kitas dvaras – Piliakalnių, kuris klaidina istoriją. Jau po LDK Vytauto mirties, 1432 m. į Lietuvą buvo perkelta didelė totorių grupė (apie 3 tūkstančiai žmonių ). Tai buvo keturi raitininkų pulkai. Jų vadas Temir Tuhan-bej, kaip padėką už pagalbą lietuviams kovose, gavo Užnemunėse buvusį Vinkšnupių dvarą su apylinkėmis. Vedė lietuvę Baranauskaitę ir pasivadino Tuhan-Baranausku (Baranowski). 1626 m."Kvarta simpla"mokesčių nuo karališkų valdų pajamų knygoje paminėtas ir Vinkšnupių kaimas. O dar sugrįžtant į 1595 m. dvarininkas Jonas Višnevskis, karaliaus Zigmanto Vazos dvariškis, karaliaus privilegija gavo įvairias valdas Sūduvos krašte, tarp jų ir Vinkšnupius. Kai kuriuos kitus dvarus jis nusipirko.


Vėliau Vinkšnupiai ir jų nelaisvi gyventojai paminėti 1738 m. karališkojo Karalkrėslio dvaro inventoriaus surašyme. 1838 m., Lenkijos karalystės potvarkiu Vinkšnupiai po Tuhan-Baranausko mirties perėjo jo sūnui Salihui, dar vėliau dvaro savininkai keitėsi. Suirutės metu dvare tvarkėsi Tomas Volskis, Vilkaviškio klebonas Juozas Zenkevicius. 1884 m. dvaro teritorija užėmė 925 margus, dvarui priklausė 2 mūriniai ir 13 medinių pastatų. Prieš pirmą pasaulinį karą paskutinis imamas buvo J.Chaleckis. Vėliau dvarą valdė Volskis (vardas nezinomas), Gavrilkevičiai, o sovietams okupavus Lenkiją, būsimas generolas ir Lenkijos valstybės valdovas Voicekas Jaruzelskis su šeima kirto Lietuvos sieną (ties Kapčiamiesčiu) ir 1939 m. rugsėjo 23 d. atvyko į Vinkšnupių dvarą. 1941 m. pavasarį sovietų valdžia dvarą nacionalizavo. Lenkų emigrantų šeima tremties neišvengė, kaip neišvengė jos ir Gavrilkevičiai. Vinkšnupių dvaras garsėjo tarp Užnemunės dvarų, tačiau šiame amžiuje, kaip ir daugybė kitų istorinių, kultūrinių paminklų jis stovi apleistas.

„Vilkaviškio rajono savivaldybės turizmo plėtros galimybių studijoje“ Vinkšnupių dvaras nurodomas kaip vienas iš svarbiausiųjų penkioliktuko.


Išvydęs raudonus neoklasicizmo stiliaus rūmus negali neįžvelgti arkadinio portiko bei balkono buvusios prabangos. Žvilgsnį traukia dar išlikusių krosnių koklių grožis, mažojo balkonėlio ažūras. Deja, prarastų Vinkšnupių dvaro vertybių kur kas daugiau negu išlikusių...

Laiko gijos



Publikuota: 2018-08-20 10:40:47

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Naujas komisariato vadovas Suvalkijoje jaučiasi savas
* NŽT specialistai teisinosi ir prašė supratimo
* Turizmas Vištytyje: kaip laikosi gražiausias rajono kampelis?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai