„Santaka“ / Įveikti stresą gali padėti ir sveikas gyvenimo būdas

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Smulkus ūkis parduoda ekologiškai užaugintas daržoves: bulves (‚Anna‘ ‚Alouette‘, ‚Vineta‘, ‚Corinna‘), morkas, burokėlius. Tel. 0 617 39 115.
Galioja iki: 2024-09-19 11:34:45

Parduoda dirbamos žemės Sausininkų k., Bartninkų sen. Tel. 0 614 06 069.
Galioja iki: 2024-09-29 09:16:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2018-11-05 16:24

Dalinkitės:  


Remigijus Žiogas mano, kad žalingi įpročiai ir sėkmingas, prasmingas gyvenimas – nesuderinami dalykai.

Nuotr. iš asmeninio albumo


Įveikti stresą gali padėti ir sveikas gyvenimo būdas


Alkoholio, narkotikų, rūkalų sukeliama žala – tai žala žmogaus sveikatai, gerovei bei į priklausomybes įklimpusiuosius supantiems žmonėms. Rodos, tokie dalykai suprantami ne tik specialistams. Ir vis dėlto, kaip liudija statistika, šios blogybės nesitraukia iš mūsų gyvenimo.

Sveiką gyvenimą pasirinkusieji teigia, kad atsipalaiduoti yra daug geresnių būdų, kurie naudingi ne tik pačiam, bet ir šalia esantiems žmonėms.



Situacija skaičiais

Apie pavojų tapti priklausomam nuo alkoholio skelbiama nuolat. Lietuvos statistikos departamentas (LSD) skelbia, kad lietuviai praėjusiais metais išgėrė vidutiniškai po 12,3 l absoliutaus alkoholio. Nors tai yra 0,9 l mažiau nei metais anksčiau, tačiau šis rodiklis aukštesnis už Europos šalių vidurkį. Lietuva kasmet patenka į šalių, suvartojančių daugiausiai alkoholio, dešimtuką.

Rūkymas Lietuvoje taip pat plačiai paplitęs. Pagal LSD duomenis, vienas šalies gyventojas 2017 m. vidutiniškai surūkė 51 legalių cigarečių pakelį (arba 1023 cigaretes).

Visame pasaulyje aštri problema – narkotikų vartojimas – vis labiau braunasi ir į Lietuvą. Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centro 2018 m. metinėje ataskaitoje skelbiama, kad daugiau kaip 92 mln. suaugusiųjų, tai yra šiek tiek daugiau nei ketvirtadalis 15–64 metų amžiaus Europos Sąjungos gyventojų, nors kartą gyvenime yra bandę narkotikų.



Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas (NTAKD) informavo, kad Lietuvoje, 2016 m. bendrosios populiacijos tyrimo duomenimis, narkotikų nors kartą gyvenime vartojo 11,5 proc., tai yra beveik 216 tūkst. 15–64 metų amžiaus gyventojų.

Psichoaktyvių medžiagų vartojimo paplitimo bendrojoje populiacijoje tyrimo duomenimis, Lietuvoje vidutinis tiek rūkymo, tiek alkoholio vartojimo pradžios amžius – 18 metų.



Priežastys įvairios

NTAKD direktorė Inga Juozapavičienė, pasiteiravus apie priklausomybių priežastis, teigė, kad jos yra glaudžiai susijusios su biopsichosocialiniais veiksniais, egzistuoja daug mokslinių teorijų, aiškinančių priklausomybių priežastis. Specialistai teigia, kad į svaigalus, narkotikus pastūmėja neigiami psichologiniai, fiziniai ir socialiniai padariniai. Be „pagalbinių priemonių“ žmonės nesusitvarko su stresu, įtampa, depresija. Žmonės griebiasi stikliuko, nes jaučiasi prislėgti, negeba kitaip atsipalaiduoti.

Mūsų kalbinti Lietuvoje žinomi žmonės, taip pat neišvengiantys įtampos, streso, dalijasi patirtimi, kaip jie visa tai įveikia.



Davė sau priesaiką

Nuolat pramogų versle besisukantis renginių vedėjas, organizatorius Remigijus Žiogas džiaugiasi, kad neturi žalingų įpročių – nerūko, nevartoja nei alkoholio, nei narkotikų.



„Mačiau nekokį pavyzdį šeimoje, mano mama labai kentėjo dėl geriančių tėčio ir patėvio. Todėl dar būdamas 11 metų daviau Dievui priesaiką, kad niekada gyvenime nevartosiu alkoholio, ir kol kas pavyksta laikytis šio pažado“, – atvirai pasakojo pašnekovas.

R. Žiogas prisipažįsta, jog jam sunku patarti, kokį gyvenimo būdą rinktis, kad nekiltų rizikos tapti priklausomu. Tačiau jis įsitikinęs, jog tik laisvi nuo žalingų priklausomybių žmonės yra daug pasiekę ir randa kitokių priemonių būti laimingi.

Gyventi be svaigalų Remigijų motyvuoja šeima, bažnyčia, kelionės, kalnai, sporto salė, stalo tenisas, geri filmai.



Alkoholio niekada nėra vartojęs

Remigijus atvirai dalijasi savo patirtimi. „Renkantis, kaip gyventi, reikia sveiko proto. Aš nesu vartojęs alkoholio 35-erius metus – tiek, kiek man metų. Tai man nėra sunku, nes nežinau jo poveikio, nežinau, ką reiškia vemti padauginus alkoholio ir vaikščioti skaudančia galva bei ištrinti savaitgalį iš gyvenimo arba svarstyti, kur dingo atlyginimas, – samprotavo pramogų pasaulio atstovas ir pridūrė: – Jei rimtai, aš tiesiog bijau. Bijau vartoti, kad nesugriaučiau to, ką tiek metų kūriau. Nesugriaučiau savo šeimos, darbo pasiekimų ir, visų pirma, savęs kaip žmogaus. Bijau tapti blogu pavyzdžiu savo vaikams.“



R. Žiogas yra kilęs iš nepasiturinčios šeimos. Šiandien jis turi mylimą žmoną ir tris vaikus, namą prie jūros ir daug kitų dalykų, apie kuriuos žmonės svajoja. Pernai net šešis kartus atostogavo užsienio šalyse, nes gali sau tai leisti.

„Visa tai turiu, nes nuosekliai dirbau ir siekiau šito, o ne todėl, kad gimiau po laiminga žvaigžde. Žinau, koks gyvenimas trapus, todėl alkoholis ir narkotikai nėra mano gyvenimo pakeleiviai“, – pasidžiaugė pašnekovas.

Remigijus yra ateitininkas ir skautas. Jaunam žmogui jis patarė stoti į kokį nors judėjimą, kuris skatina lyderystę ar formuoja valią.



Stresą galima „išvaikščioti“

Virtuvės mitų griovėju tituluojamas Alfas Ivanauskas, ne tik Lietuvoje žinomas kulinaras, taip pat mano, kad įveikti stresą, atsipalaiduoti, pajusti pilnatvę galima ir kitais – ne žalingais, o palankiais sveikatai būdais.

„Nerūkau ir alkoholio nevartoju. Atsipalaiduoti ir pabėgti nuo rutinos, kasdienybės ir įtampos man padeda kelionės. Jose patiriamas stresas mane padaro dar tvirtesnį – man patinka visos tos situacijos, kurias tenka išspręsti kelionėje“, – savo patirtimi dalijasi kulinaras.

Pašnekovo teigimu, kiekvienas žmogus turi rasti tokias atsipalaidavimo priemones, kurios nevestų į kenksmingas priklausomybes. Tai gali būti mėgstama veikla arba užsiėmimas, kuris visiškai išlaisvina ir padeda „pabėgti“ nuo tam tikrų dalykų.

„Jeigu jaučiate stresą, yra blogai, stenkitės visa tai „išvaikščioti“ ilgose distancijose. Tai suaktyvina kraujotaką, organizmas gauna daugiau medžiagų, vaikščiojimas padeda atsipalaiduoti. Ir jokių investicijų nereikia“, – patarimais pasidalijo žinomas vyras.



Užsk. 3518





Galerija: Sveika gyvensena




Publikuota: 2018-11-05 16:24:59

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Pirmieji debatai: kandidatai į Seimą skaudžiai nesikapojo
* „Bruklinas“ dar kartą perrašė rajono sporto istoriją
* Vokietijos mokslininkai – apie viešnagę mūsų krašte, politiką ir Lietuvos perspektyvas
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Ar nuo rugsėjo 1-osios keisis Jūsų kasdienė rutina?
Keisis, ir stipriai.
Taip, padaugės darbo.
Viskas turėtų palengvėti.
Pasikeis nežymiai.
Nesikeis.



Kalbos patarimai

Ar vartotinas žodis „piaras“?
Vadinamasis piaras (iš angl. PR – public relations ) pas mus yra įgijęs neigiamą konotaciją. O pats žodis vertinamas kaip nevartotina svetimybė. Piarą reikėtų keisti terminais ryšiai su visuomene, viešieji ryšiai, savireklama.


Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai