„Santaka“ / Šermenų giedotojai vis dar pageidaujami / Gyvenimas

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Gyvenimas

Dalinkitės:  


Vaidas Rakauskas savo muzikinę veiklą pradėjo nuo giedojimo bažnyčioje, o vėliau ėmė giedoti ir išlydint mirusiuosius.

Šermenų giedotojai vis dar pageidaujami

Kristina ŽALNIERUKYNAITĖ


Laikai keičiasi, sykiu su jais – ir tradicijos. Vis dėlto laidotuvių giedotojai lieka žmonėms būtini pagalbininkai. Greta giesmininkų, kurie šermenyse gieda seniai, bent dešimtmetį, atsiranda naujų veidų. Šio verslo senbuviai sako, kad nors konkurencija šioje srityje nemaža, darbo užtenka visiems.

Iš lūpų į lūpas

Skelbimų, kad teikiamos giesmininkų paslaugos, neįmanoma rasti nei laikraščiuose, nei internete, bet be giedotojų paprastai neapsieina dauguma laidotuvių. Informacija apie patikusius giesmininkus sklinda iš lūpų į lūpas. Būna ir taip, kad pageidaujamų giedotojų užsisakyti nepavyksta, nes jie būna užimti, tada šie rekomenduoja savo kolegas.

Kaip sako jau daugiau nei dešimtmetį giesmes ir rožinį giedantis Vaidas Rakauskas, vien iš giedojimo šermenyse, laidotuvėse būtų sunku išgyventi. Daugeliu atvejų žmonėms tai yra papildomas darbas. Vis dėlto Vilkaviškyje yra ir tikrų savo srities profesionalų, kurie darbo turi bemaž kasdien, o atlygis už jį – pagrindinis šių žmonių uždarbis.

Giedoti kuo trumpiau

Bardauskų kaime gyvenantį V. Rakauską žmonės dažniau atpažįsta kaip linksmą ir populiarų vestuvių muzikantą. Kaip sakė pats Vaidas, savo muzikinę veiklą jis pradėjo būtent nuo giedojimo bažnyčioje, o vėliau ir išlydint mirusiuosius.


– Keturvalakiuose turėjome labai gerą kleboną kunigą Vaidotą Labašauską, kuris, pastebėjęs mano polinkį į muziką, pakvietė ateiti giedoti į bažnyčią. Čia susipažinau su vargonininku Sauliumi Bieliūnu, kuris išmokė mane ne tik bažnytinių apeigų, bet ir senų šermenų giesmių, tų, kurios priklauso pagal visas nusistovėjusias tradicijas, – pasakojo Vaidas. – Vis dėlto laikas tas tradicijas koreguoja. Rožančių ir visas giesmes, kurias nuo seno giedodavo šermenyse, laidotuvėse, dabar užsako retai. Dažniausiai išgirstame pageidavimą giedoti kuo trumpiau. O apie velionio šarvojimą namuose, gedėjimą prie karsto tris paras ir giesmes iki vidurnakčio, kaip senais laikais, jau net ne visi pamena. Dažniausiai dabar giedama antrąjį šermenų vakarą ir laidotuvių dienos rytą: vakare – dvi rožančiaus dalys, o prieš išlydint – trečioji su daugiau giesmių.

Pagarba išėjusiajam

Kaina priklauso nuo giedojimo trukmės bei klientų pageidavimų. Giesmininkų paslaugos paprastai atsieina apie 150 eurų. Kaina priklauso dar ir nuo to, kur reikia važiuoti, kiek giedoti. Jei pageidavimai didesni, kaina gali būti pusšimčiu eurų didesnė. V. Rakauskas sakė, kad yra buvę keli atvejai, kai jis ėjo giedoti nemokamai, nes žinojo, kad mirusysis buvo labai pamaldus, o samdyti giesmininkus artimieji neturėjo pinigų.


– Šitame darbe man yra svarbiausia pagarba velioniui. Ir ne pinigai svarbiausia. Manęs dažnai klausia, ar nebaisu giedoti prie karsto, tačiau aš manau, kad deramai išlydėti mirusį žmogų, kuris turėjo tokį norą, yra garbinga pareiga, ypač tada, kai žmogus sulaukė garbaus amžiaus. Taigi didelio streso dėl to nepatiriu. Kas kita, kai tenka dalyvauti vaikų laidotuvėse. Tuomet būna labai sunku. Yra tekę nutraukti giesmę, nes smaugė ir gumulas gerklėje, ir ašaros akyse, – atvirai dėstė Vaidas. – O šiaip giedojimas man tarsi meditacija. Taip atsisveikinimas su velioniu tampa ne tik prasmingas, bet ir ne toks liūdnas.

Išnykusios ir išlikusios tradicijos

V. Rakauskas sako pastebėjęs, kad tradicija, kai karstas užverčiamas gėlėmis, nes kiekvienas į šermenis stengiasi atnešti kuo didesnį vainiką ar krepšelį, pamažu keičiasi. Dabar žmonės atneša keletą gėlių žiedų ir bent kiek pinigų įmeta į aukų dėžutę. Jos dabar jau yra visose šarvojimo salėse.

Kartais būna, kad prie velionio negedi tris dienas, į kapines išlydi po dienos. Vis dažniau vilkaviškiečiai renkasi kremavimą. Tuomet ir giedotojų neprireikia.

Beveik visiškai išnykęs paprotys fotografuotis prie velionio. Dar prieš dešimtmetį laidotuvės be fotografo buvo neįsivaizduojamos. Dabar tokios paslaugos nenori beveik niekas.


– Giedoti per laidotuves – labai sena, keletą šimtmečių egzistuojanti tradicija. Prie mirusiojo susirinkę žmonės savo sielvartą išreikšdavo melsdamiesi net pagonybės laikais. Tad gal todėl ši tradicija taip giliai įsišaknijusi. Nors didmiesčiuose, girdžiu, jos jau atsisakoma. Ten turtingesni žmonės samdo profesionalius dainininkus, kurie gieda tik giesmes, kiti pasitenkina įrašais, kuriuos dažnai pasiūlo ritualinių paslaugų biurai. Na, o pas mus giedojimo tradicija išlieka. Ir atrodo, kol kas neišnyks, – sakė Vaidas.

„Nelegalų“ nepažįsta

Paklaustas, ar žmonės prašo už suteiktas paslaugas išrašyti su jų išlaidomis susijusį dokumentą, Vaidas sako, kad būna ir tokių atvejų. Kartais giedotojus užsako įmonės, darbovietės, todėl jos ieško legaliai dirbančių giedotojų. Pasak vyriškio, mokesčiai šiai veiklos sričiai nėra labai dideli, be to, būna, kad patikrina mokesčių inspekcija. Nors jis sakė nepažįstantis tokių, kurie giedojimu užsiima nelegaliai, kita vertus, kolegų apie tai neklausinėjantis.

– Aš jau dešimtmetį valgau muzikanto duoną: ir tą linksmąją, ir liūdnąją, tai visais dokumentais pasirūpinu. Juolab kad dabar išvis patogu: verslo liudijimą gali išsipirkti tai dienai, kai dirbi, ir labai greitai – internetu. Vienas išlaikau visą šeimą, pinigais nesišvaistau, tai ir rizikuoti nemėgstu, – tvirtino V. Rakauskas.

Baudos didelės

Baudos už giedojimą nesumokėjus mokesčių – nemažos. Valstybinės mokesčių inspekcijos teigimu, vykdant individualią veiklą neįsigijus verslo liudijimo arba neįregistravus veiklos, gyventojui gali būti skiriama bauda nuo 300 iki 850 eurų. Nusižengus pakartotinai skiriama bauda nuo 850 iki 1500 eurų.

Pasak Kauno apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos Mokestinių prievolių departamento III skyriaus Vilkaviškio poskyrio vedėjos Auksės Skaburskienės, gyventojai, norintys teikti giedojimo paslaugas laidotuvėse, gali įsigyti verslo liudijimą „Muzikantų paslaugos“. Paslaugas teikiant tik Vilkaviškio rajone šiemet šio verslo liudijimo metų laikotarpiui kaina – 335 eurai. Norintieji veiklą vykdyti visoje Lietuvoje už verslo liudijimą metams mokėjo 648 eurus.

Giedoti laidotuvėse asmuo taip pat gali įregistravęs individualios veiklos pažymą „Scenos pastatymų veikla“. Į šią kategoriją patenka ir giedotojų paslaugos. Šiuo atveju mokamas gyventojų pajamų mokestis priklausys nuo per metus gautų apmokestinamųjų pajamų.

Verslo liudijimą „Muzikantų paslaugos“ 2018 m. Vilkaviškio rajone įsigijo 9 asmenys, individualią veiklą pagal pažymą „Scenos pastatymų veikla“ vykdo 13 žmonių.






Publikuota: 2018-12-14 13:57:13

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Naujas komisariato vadovas Suvalkijoje jaučiasi savas
* NŽT specialistai teisinosi ir prašė supratimo
* Turizmas Vištytyje: kaip laikosi gražiausias rajono kampelis?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai