„Santaka“ / Įstatymai griežtėja, bet rezultatai nedžiugina / Teisėtvarka

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Teisėtvarka

Dalinkitės:  


Po smūgio su neblaivaus vairuotojo vairuojamu automobiliu volksvagene užgeso trijų žmonių gyvybės.

Policijos departamento nuotr.


Įstatymai griežtėja, bet rezultatai nedžiugina

Eglė KVIESULAITIENĖ


Skaudžia avarija kaimyninėje Marijampolėje prasidėję metai verčia kuo griežčiau vertinti vairuotojus, kurie prie vairo rizikuoja sėsti neblaivūs. Tačiau griežtinamos baudos nepadeda išspręsti pačios problemos, o neblaivūs vairuotojai vis dar pasinaudoja įstatymo spragomis.



Nelinksma statistika

Vilkaviškio teismo rūmai per praėjusius metus išnagrinėjo 69 baudžiamąsias bylas, kuriose bausmės skirtos vairuotojams, prie vairo sėdusiems vidutiniškai ar sunkiai apsvaigusiems nuo alkoholio. Skirtos didelės sumos baudų, vairuotojai ilgam prarado teisę vairuoti, konfiskuotas ne vienas automobilis.

Iš viso mūsų rajono keliuose pernai sulaikyta 117 neblaivių vairuotojų, 19 iš jų į policijos akiratį pateko dėl to, jog neblaivūs sukėlė eismo įvykius. Nors įstatymų leidėjai vis griežtina atsakomybę už vairavimą esant apsvaigus, kol kas rezultatų tai nedavė. Palyginus statistiką akivaizdu, kad ankstesniais metais, kai tik buvo įsigaliojęs naujas įstatymas dėl baudžiamosios atsakomybės girtiems vairuotojams, rajono keliuose jų buvo sulaikyta gerokai mažiau – 93.

Susidarė spraga


Tiek policijos pareigūnams, tiek teismui vis dar tenka susidurti su „gudručiais“, gebančiais rasti įstatyme spragų. Nors jie bausmės neišvengia, vis dėlto dažnu atveju ši būna švelnesnė.

Vilkaviškio teismo rūmuose neseniai nagrinėta S. Z. byla. Lapkričio 24 d. Žaliosios kaime (Klausučių sen.) neblaivus prie vairo sulaikytas vyras tiesiog atsisakė tikrintis blaivumą. Nuo vairuotojo sklido stiprus alkoholio kvapas, skruostai ir akys buvo išraudę – vizualiai vyriškis atrodė neblaivus. Tai pareigūnas užfiksavo protokole, prie kurio prisegė situaciją iliustruojančias nuotraukas, liudytojų parodymus.

Po poros savaičių vykusiame bylos nagrinėjime S. Z. net nepasirodė. Jis puikiai žinojo, kad atsisakęs tikrintis girtumą išvengs rimtesnių pasekmių.

Teismas pripažino, jog vairuotojas buvo neblaivus. Tačiau koks jo girtumas, niekas nustatyti negalėjo. Iki 2017 metų galiojęs įstatymas buvo numatęs, kad atsisakius tikrintis girtumą taikoma tokia pati atsakomybė, kaip esant visiškai girtam. Tačiau atsakomybę „kriminalizavus“, t. y. vidutiniškai ir sunkiai girtiems vairuotojams numačius baudžiamąją atsakomybę, susidarė įstatymo spraga.


Rezultatų nedavė

Kaip aiškina advokatai, atsisakyti tikrintis blaivumą – vairuotojo teisė. Ypač tai pravartu, kai šis įtaria, kad jo girtumas gali viršyti 1, 5 promilės. Mat viršijus šią normą gresia ne tik didelės baudos ir teisės vairuoti atėmimas, bet ir teistumas bei automobilio konfiskacija.

Jei neblaivumas iki 1, 5 promilės arba jei vairuotojas tikrintis atsisako, jam taikoma tik administracinė atsakomybė, kuri leis išvengti teistumo, išsaugoti automobilį nuo konfiskacijos ir gauti mažesnę baudą.
mūsų apskrityje sulaikytų neblaivių vairuotojų, lyginant dvejų metų statistiką, padaugėjo penktadaliu.


Teismas S. Z. skyrė 1, 5 tūkst. eurų baudą ir atėmė teisę vairuoti 2 metams 6 mėnesiams. Taigi vyras išvengė rimtesnių nemalonumų ir nesusitepė biografijos.

Seimas jau svarstė galimybę ištaisyti šią įstatymo spragą, tad galima tikėtis greitų pokyčių ir dar labiau sugriežtintos atsakomybės.

Tačiau ar sugriežtinta atsakomybė padės sudrausminti neblaivius vairuotojus, galima abejoti. Mat iki šiol didintos baudos ir net pritaikyta baudžiamoji atsakomybė rezultatų nedavė.


Pradėti nuo savęs

Marijampolės vyriausiojo policijos komisariato Kelių policijos viršininkas Rolandas Gylys komentavo, kad mūsų apskrityje sulaikytų neblaivių vairuotojų, lyginant dvejų metų statistiką, padaugėjo penktadaliu.

– Prieš dvejus metus buvo pradėta taikyti baudžiamoji atsakomybė, kai vairuotojui nustatomas 1, 5 prom. ir didesnis girtumas. Šiandien galiu atvirai pasakyti, jog to rezultatas – diskutuotinas. Kriminalizavus šią veiką pažeidėjų nesumažėjo, – teigė R. Gylys.

Tačiau jis neatmetė galimybės, kad daugiau neblaivių vairuotojų sulaikoma dėl aktyvesnių pareigūnų veiksmų. Anot pareigūno, geriausio rezultato pasiektume, jei ne tik patys nesėstume prie vairo išgėrę, bet dar ir kitą, esantį šalia neblaivų asmenį, sudrausmintume.

– Girti vairuotojai – socialinio pobūdžio problema. Kiekvienas pirmiausia turėtų pradėti nuo savęs ir atsakyti sau į klausimą: ar nors šiek tiek išgėręs aš galiu vairuoti? Svarbu suvokti, kad net ir nedidelis alkoholio kiekis yra pavojingas, – aiškino R. Gylys.

Gelbėtų pilietiškumas

Pareigūnas priminė apie nuolat vykdomą, tačiau kartais dar primirštamą socialinę akciją „Pastebėjai prie vairo girtą vairuotoją? Būtinai pranešk! Taip pilietiškai pasielgęs, išgelbėsi ne vieną gyvybę.“

Nors žmonės iš tiesų tapo pilietiškesni ir gan dažnai praneša apie girtus vairuotojus, policijai norėtųsi dar didesnio gyventojų aktyvumo. Pareigūnai dėkingi tiems žmonėms, kurie ne tik praneša apie galimą neblaivų vairuotoją kelyje, bet ir nepaleidžia jo iš akių. Mat kol pareigūnai nuvyksta į nurodytą vietą, pažeidėjas jau gali būti nuvažiavęs nemenką atstumą.

Pasitaiko atvejų, kai žmonės netgi seka įtartiną vairuotoją ir praneša pareigūnams apie jo judėjimo kryptį. Tokie atvejai yra pats idealiausias pagalbos pavyzdys.

– Pareigūnai ir visa visuomenė bus dėkinga girtų vairuotojų netoleruojantiems žmonėms. Pamačius tokį pažeidėją, net ir tuomet, kai kyla menkiausias įtarimas, raginu visuomet nedelsiant skambinti bendruoju pagalbos telefonu 112, – skatino R. Gylys.



Publikuota: 2019-01-09 09:32:05

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Naujas komisariato vadovas Suvalkijoje jaučiasi savas
* NŽT specialistai teisinosi ir prašė supratimo
* Turizmas Vištytyje: kaip laikosi gražiausias rajono kampelis?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai