„Santaka“ / Šokoladas ir kava medikui – ar tai kyšis? / Aktualu

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Aktualu

Dalinkitės:  


Vilkaviškio PSPC pacientai žino, kad kyšio davimas – nusikaltimas.

Eglės MIČIULIENĖS nuotr.


Šokoladas ir kava medikui – ar tai kyšis?


Ar Jums yra tekę prie gydytojo kabineto matyti žmogų, lūkuriuojantį su gėlių puokšte arba saldainių dėžute? O patys taip darėte? O gal net rankinėje ar kišenėje yra tekę spausti vokelį su grynaisiais pinigais?

Sociologinių tyrimų duomenimis, beveik pusė (48, 2 proc.) apklaustų Lietuvos gyventojų gydytojams yra neoficialiai atsidėkoję. Didžioji dalis apie tai pasisakiusių žmonių – mažiausias pajamas gaunantys ir vyresni nei 46 metų amžiaus asmenys. Ši statistika puikiai iliustruoja, jog kyšiai Lietuvos sveikatos apsaugos sistemoje vis dar opi problema.

Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) Antikorupcijos ir atitikties skyriaus vedėja Eglė Tamošiūnienė pastebi, kad situacija, palyginti su ankstesnėmis apklausomis, gerėja. Tačiau lietuviai vis dar pakantūs korupcijai ir patys yra linkę medikams neoficialiai atsidėkoti. Didžioji dalis taip elgdamiesi netgi nežino, jog daro nusikaltimą, už kurį gresia baudžiamoji byla, o bauda didesnė nei duodamo kyšio vertė.



Nesvarbu, kada „atsidėkoji“

Kyšis – tai ne kas kita, kaip bet kokios turtinės arba kitokios asmeninės naudos sau ar kitam asmeniui neteisėtas atlygis už pageidaujamą gydytojo veikimą arba neveikimą. Dažniausiai kyšius medikams pacientai duoda norėdami gauti nedarbingumo pažymėjimą, siuntimą pas gydytoją specialistą, slaugos paslaugas ar siekdami negalios pripažinimo. Dar kitu atveju kyšiai duodami dėl to, kad žmogus, pavyzdžiui, paguldytas į ligoninę tikisi gauti geresnę ar išskirtinę priežiūrą, gydymą.



E. Tamošiūnienė atkreipia dėmesį į vis dar gajų mitą visuomenėje, jog davus vokelį po procedūros, apžiūros ar vizito – tai jau ne kyšis, o padėka.

„Iš tiesų visiškai nesvarbu, kuriuo metu tai padaroma. Neoficialus atsidėkojimas tiek prieš procedūrą ar paslaugą, tiek po jų yra kyšis, ir už tai gali būti baudžiamas tiek jį duodantis pacientas, tiek jį imantis gydytojas“, – teigia E. Tamošiūnienė.



Bauda didesnė už kyšį

Lietuvoje atlikti sociologiniai tyrimai rodo, kad dažniausiai gydytojams ir kitiems medicinos darbuotojams duodamos dovanos yra saldainiai, šokoladas (46 proc.) ir kava (44 proc.). Beveik penktadalis – 19 proc. – apklaustų respondentų dovanoja alkoholio, 16 proc. – gėlių, 12 proc. – maisto produktų, o 5 proc. – daržovių.

Daugelis pacientų suvokia, jog vokelis su grynaisiais pinigais yra kyšis, tačiau dar ne visi žino, kad už tai gali būti patraukti baudžiamojon atsakomybėn. SAM Antikorupcijos ir atitikties skyriaus vedėja E. Tamošiūnienė atkreipia dėmesį į faktą, jog kai kurie pacientai ir medikai smulkių dovanų, tokių kaip šokoladas ar kava, net nelaiko kyšiu. Tačiau būtent nuo tokių iš pirmo žvilgsnio lyg ir nereikšmingų smulkmenų formuojasi neigiamas sveikatos sektoriaus įvaizdis, pradeda sklisti kalbos apie medikus, kuriems reikia nešti kyšius.



Už kyšio, kurio vertė viršija 12 500 eurų (250 MGL), davimą pagal Baudžiamąjį kodeksą gali grėsti net ir laisvės atėmimo bausmė iki 8 metų, už mažesnį – iki 7 metų.



Gali tik pakenkti

Vilkaviškio pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) personalo vadovė Dalia Ozarinskienė sakė, jog pacientai yra pakankamai sąmoningi ir žino, kad kyšio davimas yra nusikaltimas. „Informacija apie tai, kas gresia priėmus arba davus neoficialias dovanėles, yra paskelbta VšĮ Vilkaviškio pirminės sveikatos priežiūros centro informaciniuose stenduose bei interneto tinklalapyje. Kyšio davimas, nepriklausomai nuo to, kada jis buvo duotas – prieš ar po paslaugos suteikimo, yra korupcinio pobūdžio nusikalstama veika“, – teigia D. Ozarinskienė.

Vilkaviškio PSPC netoleruoja jokių kyšininkavimo atvejų ir ragina pacientus neversti gydytojų jaustis nepatogiai, primygtinai siūlant už gydymą dovanas ar net pinigus. Informacija apie korupcijos prevenciją yra skelbiama įstaigos interneto svetainėje, kurioje nurodoma, jog gydytojams pati didžiausia padėka už gydymą – tvirtas rankos paspaudimas, šypsena ir pacientų nuoširdžiai ištartas „ačiū“. Taip pat šią informaciją visi sveikatos priežiūros centro pacientai gali rasti lankstinukuose ar įstaigos informaciniuose stenduose.







Informacija parengta bendradarbiaujant su LR sveikatos apsaugos ministerija, kuri įgyvendina Europos socialinio fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės lėšomis finansuojamą projektą „Korupcijos prevencijos didinimas sveikatos apsaugos sektoriuje“.









Užsk. 186




Galerija: Nekišk kyšio




Publikuota: 2019-01-25 09:19:34

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Kultūros darbuotojų dieną – ąžuolas Dainų šventei
* Senjorė ligoninės slaugę apkaltino smurtu
* Rūta Žilionytė: „Dainavimas – dalis manęs“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai