„Santaka“ / Daugėja supratimo apie priklausomybių ligas / Sveikata

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Sveikata

Dalinkitės:  


Asociacijos „Keisk požiūrį“ vadovas Eimantas Botyrius yra patyręs, kad paprastas, nuoširdus, empatiškas pokalbis žmogui padeda susimąstyti apie alkoholio rizikingo vartojimo pasekmes.

Autorės nuotr.


Daugėja supratimo apie priklausomybių ligas

Renata VITKAUSKIENĖ


Trečius metus veikianti asociacija „Keisk požiūrį“ šiandien gali teigti, kad asmens priklausomybės nuo alkoholio suvokimas bent jau mūsų krašte po truputį kinta. Alkoholizmą žmonės pradeda traktuoti kaip gydytiną ligą, o ne kaip asmenybės silpnumą ar valios stoką.



Žmonės ieško pagalbos

Asociacijos įkūrėjų pagrindinis tikslas buvo ir lieka tas pats: keisti požiūrį į alkoholizmą ne vien tų žmonių, kurie patys rizikingai vartoja alkoholį.

„Mums buvo labai svarbu keisti visos visuomenės požiūrį. 2016 metais patys pirmieji klientai konsultuotis atvykdavo galbūt ne visai savo valia, o atsiųsti probacijos pareigūnų. Dabar galiu sakyti, kad šiandien žmonės turi mažiau baimių, darosi drąsesni, ieško pagalbos suprasdami, jog atsikratyti priklausomybės nėra paprasta, – konstatuoja asociacijos „Keisk požiūrį“ vadovas Eimantas Botyrius. – Gerai, kad išdrįsta ateiti jauni žmonės, kurie nori sumažinti alkoholio vartojimą. Laiku pastebėti riziką, kylančią dėl piktnaudžiavimo alkoholiu, laiku sumažinti vartojimą yra labai svarbu.“

Pasikeitė sergančiųjų požiūris į „Minesotos“ psichologinės ir socialinės reabilitacijos programą. Žmonės, išgirdę apie ją, neskuba išsyk atmesti pasiūlymo šitaip gydytis alkoholizmą.



Vis dėlto didžiausiu asociacijos veiklos pasiekimu E. Botyrius įvardija tai, jog keičiasi požiūris tų asmenų, kurie neturi tiesioginės priklausomybės nuo alkoholio.

Į konsultacinį punktą kreipiasi ne tik žmonės, tiesiogiai priklausomi nuo alkoholio. Ateina sergančiųjų artimieji: mamos, žmonos, vyrai.

Nuo rugpjūčio pradžios asociacija „Keisk požiūrį“ bendradarbiauja projekte „Kompleksinių paslaugų šeimai teikimas Vilkaviškio rajono savivaldybėje“. Dabar per dieną įvyksta vidutiniškai keturios konsultacijos.

Vertinga ir tai, kad veiklą atnaujino grupė „Al-Anon“, telkianti alkoholizmu sergančių žmonių artimuosius ir draugus.



Padeda įsivertinti riziką

Pasak asociacijos „Keisk požiūrį“ vadovo, Lietuvos mastu Vilkaviškis buvo pirmasis miestas, kuriame 2018 m. pradžioje sklandžiai pajudėjo projektas „Priklausomybių konsultanto modelio, veikiančio užsienio šalyse, diegimas 9 Lietuvos savivaldybėse“. Kovo mėnesį analogiška veikla prasidėjo Kybartuose.

Minėtas projektas Vilkaviškyje tęsiamas ir šiemet.

„Prie sėkmės prisidėjo rajono valdžia, skyrusi patalpas konsultaciniam punktui Vilkaviškyje. Gavau Vilkaviškio socialinės pagalbos centro darbuotojų palaikymą, be kurio būtų sunku užmegzti, išlaikyti kontaktą su rajono kaimų gyventojais, – sakė E. Botyrius. – Šitas supratimas labai svarbus: kad žmonės ateitų į punktą konsultuotis, reikia, jog kažkas juos atsiųstų.“



Atvykstantieji konsultacijos tikrai ne visi yra priklausomi nuo alkoholio. „Savo ruožtu mes neturime tikslo žmogui užklijuoti alkoholiko etiketės. Mano užduotis konsultaciniame punkte – klientui suteikti informacijos, kad alkoholizmas yra liga, kokiais metodais ji gydoma ir kur galima kreiptis dėl gydymo, – sakė E. Botyrius. – Jei žmogus nori, kalbame apie priežastis, kodėl jis vartoja alkoholį. Siekiame padėti klientui įsivertinti, ar svaigalų vartojimas jo atveju yra rizikingas. Vadinamojoje rizikos zonoje 5–7 metus pabuvęs vyras, 2–3 metus alkoholiu piktnaudžiavusi moteris gali nejučiomis peržengti „raudoną liniją“, kai organizme įvyksta negrįžtami procesai ir saikingas vartojimas tampa neįmanomas. Tuomet keliai yra du: abstinencija arba vartojimas, kuris galų gale sunaikins žmogų.“

Būna, kad pagal specialią metodiką įsivertinęs žmogus rizikingą vartojimą pripažįsta ir tokiais atvejais, kai nesaikingai geria silpnuosius alkoholinius gėrimus, pavyzdžiui, alų, sidrą, kokteilius.

Apibendrinus projekto „Priklausomybių konsultanto modelio, veikiančio užsienio šalyse, diegimas 9 Lietuvos savivaldybėse“ pirmųjų metų statistiką buvo padaryta išvada, jog apie 55 proc. klientų, atvykusių konsultuotis, buvo vyrai.



„Skaičiuodamas visus atvejus, tai yra kai žmonės ateina dėl tiesioginės savo pačių priklausomybės ir kai kreipiasi dėl netiesioginės priklausomybės, pavyzdžiui, šia liga sergančių asmenų šeimos nariai, aš sakyčiau, kad Vilkaviškio rajone konsultuotis atvyksta daugiau moterų negu vyrų, – teigė E. Botyrius. – Manau, jog dalis moterų ateina dėl sugriežtintų Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo reikalavimų. Nepilnamečių tėvus konsultuotis atsiunčia su šeimomis dirbantys socialiniai darbuotojai.“



Lauks paramos renginyje

Netrukus asociacija „Keisk požiūrį“ pakvies visuomenę prisidėti prie šviečiamosios veiklos.

Kovo 22 d. planuojamas grupės „Rebel Heart“ koncertas Vilkaviškyje. Tai bus paramos renginys. Asociacija, padedama pagrindinio partnerio – Vilkaviškio kultūros centro, koncertą organizuoja siekdama sukaupti lėšų veiklai.

„Keisk požiūrį“ turi idėją organizuoti stovyklą vaikams. Pinigų reikia tęsti jau gerai įsibėgėjusią veiklą, pavyzdžiui, nuvažiuoti į susitikimą rajono seniūnijoje, į vaikų dienos centrą ar globos namus.

Tikimasi, kad norinčiųjų pasiklausyti vienos iš geriausių Lietuvoje roko grupės ir sykiu prisidėti prie asociacijos „Keisk požiūrį“ veiklos mūsų krašte netrūks.



Publikuota: 2019-01-30 10:52:14

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Ministrė žada dar labiau stiprinti sienos apsaugą
* Malūno sienas virpino meistriškai valdomo akordeono muzika
* Trūksta ir gero kelio, ir veiklių žmonių
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai