„Santaka“ / Atgijęs dvaras sulaukė šimtų lankytojų

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2019-05-20 17:23

Dalinkitės:  


Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centro-muziejaus direktorė Jurgita Morozaitė ir skulptūros autorius Kęstutis Balčiūnas pasirašė dovanojimo aktą, kurį iškilmingai perskaitė Marijampolės dailės galerijos vadovė Ona Surdokienė.

Autorės nuotr.


Atgijęs dvaras sulaukė šimtų lankytojų

Eglė KVIESULAITIENĖ


Savaitgalį rajono gyventojus ir svečius muziejininkai kvietė į Muziejų nakties renginius. Paežerių dvaras šia proga paminėjo gražų jubiliejų.



Gyvi personažai

Paežerių dvaras Muziejų nakties lankytojus pasitiko atgaivindamas savo istoriją ir į teatralizuotą ekskursiją įtraukęs kone visus įstaigos darbuotojus, persirengusius prieš šimtmečius šioje sodyboje gyvenusiais personažais.

Teatralizuotos ekskursijos laukę dvaro svečiai sulaikę kvapą stebėjo, kaip septintą valandą vakaro, nuaidėjus septyniems varpo dūžiams, prasivėrė rūmų durys ir išbėgusios tarnaitės patiesė raudoną kilimą. Skambant iškilmingam Mykolo Kleopo Oginskio „Polonezui“, muziejaus lankytojams pasirodė dvarininkai Vladimiras ir Ana Gavronskiai (Antanas Žilinskas ir Elena Rupeikienė). Per tradicinį vakarinį pasivaikščiojimą jie šnekučiavosi, pasakodami muziejaus lankytojams 220 metų trunkančią Paežerių dvaro istoriją, prasidėjusią 1799 m.

Rūmuose šurmuliavo dvarininkų šeimos nariai, Jono Gavronskio dukterys Vanda ir Sofija (Gintarė Gailiuvienė ir Rita Viktoravičienė), apie savo miestą pasakojo iš Starapolės atvykę miestelėnai (Marijampolės Kazio Griniaus memorialinio muziejaus darbuotojai), dvaro šokėjos (Sonatos Jankienės vadovaujamas linijinių šokių klubas „Visona“), ponus ir svečius maloniai aptarnavo bei Vandos Gavronskos „kūdikį“ vežimėlyje sūpavo tarnaitės (Laura Kupčinskienė ir Daiva Rožienė). Salėje buvo demonstruojamas muziejininkų sukurtas filmas „Laikas eina, dvaras keičiasi“.



Teatralizuotos veiklos vyko ir kituose dvaro sodybos pastatuose. Oficinoje lankytojai galėjo susipažinti su daraktorine mokykla, kur pamokas vedė to meto mokytoja (Janutė Mailaitė), iššifruoti užkoduotus laiškus, kuriais susirašinėjo nuo caro kareivių informaciją slėpę knygnešiai. Oficinoje veikė kaimo siuvykla (Lina Juselienė), poškėjo audimo staklės (Aušra Mickevičienė), skalbinius šimtmetį menančiais įrankiais lygino ir apie senovinius rakandus pasakojo skalbėja (Vida Matusevičienė). Ledainėje visi skanavo šeimininkės (Laimos Bortkienės) ką tik sumušto sviesto, „maslionkų“, vaišinosi arbata.



Biustas mecenatei

Svarbiausiu vakaro akcentu tapo muziejaus mecenatės, dailininkės, Vilkaviškio rajono garbės pilietės Magdalenos Birutės Stankūnienės skulptūrinio biusto atidengimo iškilmės. Su menininkės gyvenimu ir veikla supažindinusi muziejininkė E. Rupeikienė pasidžiaugė, kad Paežerių dvaro muziejui teko garbė 25-erius metus bendrauti su šia iš mūsų krašto kilusia ir didžiąją gyvenimo dalį emigracijoje praleidusia dailininke.

Biusto atidengimo ceremonijoje dalyvavęs jo autorius Kęstutis Balčiūnas pasakojo asmeniškai pažinojęs M. B. Stankūnienę. Jie ne kartą buvo susitikę, bendravo, dailininkė lankėsi skulptoriaus dirbtuvėse Vilniuje.



Per vieną susitikimą su skulptoriumi M. B. Stankūnienė prasitarė, jog norėtų turėti savo portretą, tačiau ne senos, aštuoniasdešimtmetės, o jaunos. Išeivijos lietuvė pageidavo, kad skulptūra būtų pagaminta iš klevo, augančio jos tėviškėje. Tačiau skulptorius atkalbėjo dailininkę pjauti gražų medį, mat pats turėjo Suvalkijoje išaugusio klevo medienos. Menininkei toks pasiūlymas tiko. Ji turėjo tik vieną prašymą, kad tol, kol gyva, skulptūrinis biustas nebūtų eksponuojamas. Mecenatė netgi užsiminė, jog būtų puiku, jei šis kada nors stovėtų Paežerių dvare, greta jos piešinių ir kitų dovanotų daiktų.

Taigi dailininkės valia buvo įvykdyta. Kaip ir pageidavo M. B. Stankūnienė, ji skulptūroje atgijo tokia, kaip atrodė būdama trisdešimties. Kraštietės biustas buvo atidengtas praėjus pusantrų metų po jos mirties ir pastatytas Paežerių dvaro oficinoje, specialiai mecenatei įrengtoje ekspozicijoje.



Dovanojo koncertą

Atidengus skulptūrą, jos autorius ir Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centro-muziejaus direktorė Jurgita Morozaitė pasirašė biusto dovanojimo Paežerių dvarui aktą. Jį parengė ir vieną egzempliorių saugoti pasiliko Marijampolės dailės galerijos, įsteigtos M. B. Stankūnienės rūpesčiu ir lėšomis, vadovė Ona Surdokienė.



Po iškilmių susirinkusių svečių laukė puikus koncertas. Jį dovanojo Mažasis Kybartų orkestras (vadovas Aidas Ziegoraitis) ir „Lietuvos balso“ finalininkė Laura Ziegoraitytė.

Puikus oras ir orkestrinės muzikos garsai vainikavo gražų renginį, į muziejų tą dieną sutraukusį per 500 lankytojų. Gausus jų būrys, susirinkęs iš įvairių Lietuvos miestų, drauge su muziejininkais paminėjo gražią Paežerių dvaro 220 metų sukaktį.

Muziejų nakties renginiai vyko ir Basanavičynėje, tačiau čia sulaukta vos kelių dešimčių lankytojų. Vis dėlto tie, kurie atvyko, smagiai praleido laiką edukacinėse veiklose.






Projektą „Čia – mūsų namai“ remia Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas





Galerija: Pagerbta mecenatė




Publikuota: 2019-05-20 17:23:39

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Senieji maldos namai – ne vien tikinčiųjų rūpestis
* Sergantieji širdies nepakankamumu gaus papildomą gydymą
* Sesuo Lina: „Gyvas tikėjimas šeimą sujungia stipriais ryšiais“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Teikdami GPM deklaraciją paremiate tą patį ar vis kitą paramos gavėją?
Kasmet remiu tą patį.
Paremiu vis kitą.
Elgiuosi įvairiai.
Paramos neskiriu niekam.
Pajamų nedeklaruoju.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai